Samotne wychowanie córki - co należy robić, by nie odczuła braku ojca i była szczęśliwa?

Samotne wychowywanie dziecka jest bardzo poważnym wyzwaniem.
Samotne wychowanie córki - co należy robić, by nie odczuła braku ojca i była szczęśliwa?
fot. istock.com
05.02.2023
Katarzyna Lemanowicz

Gdy wychowujesz samotnie córkę, drżysz o jej przyszłość, bo boisz się, że brak mężczyzny zaważy na jej życiowych decyzjach. Czy musi tak być? Przekonaj się!

Samodzielne wychowywanie dziecka jest trudne. Bez względu na to, czy był to własny wybór czy przykra rzeczywistość, mamie, która jest sama, nie jest łatwo. Każdy dzień to walka z emocjami. Czasem rozgoryczenie, czasem wściekłość, czasem radość, a czasem duma. Wszystko to jest spowodowane bojem o przeżycie, bo wszystkie matki doskonale wiedzą, że to nie zawsze tylko o pieniądze się rozchodzi, ale również o to, że nikt cię nie zmieni, gdy nie będziesz już miała siły na noszenie dziecka, nikt nie przyjdzie popilnować malucha, gdy będziesz chciała wejść pod prysznic i nikt nie podwiezie do lekarza, gdy będziesz miała czterdziestostopniową gorączkę i dreszcze. Czy można jednak działać tak, by twoja córka nigdy nie miała ci za złe, że jesteście same i byście były razem szczęśliwe?

Co należy robić, by córka nie odczuła braku ojca i była szczęśliwa?

  • Nie wychowuj córki twardą ręką. Mówi się, że matka singielka chce być jednocześnie matką i ojcem, by wyrównać wszystko dziecku. Jeśli tak robisz, to przestań. Nigdy nie będziesz mężczyzną, nie będziesz myśleć jak mężczyzna, nie będziesz zachowywać się jak mężczyzna, więc nie wychowasz dziecka jak mężczyzna.
  • Zadbaj o to, by miała szansę zobaczyć, jak w domowych sytuacjach funkcjonują mężczyźni. To bardzo istotne w przypadku dziewczynek! Do wspólnej zabawy i wychowywania angażuj więc dziadków, wujów i znajomych! Spędzając razem czas, Twoja córka będzie mogła dowiedzieć się, jak mieć odpowiednie relacje z mężczyznami.
  • Rozmawiaj z córką o fizyczności, mów jej, co jest fajne, a co nie. Poproś zaprzyjaźnionego mężczyznę, by powiedział jej kiedyś coś miłego. Musisz nauczyć ją bycia kobietą. Bez męskiego wzorca dziewczynki często nie wiedzą, jak postępować w sytuacjach damsko-męskich.

Zobacz więcej: Czy jako matka samotnie wychowująca syna możesz działać tak, by twój syn nigdy nie miał ci za złe, że jesteście sami?

 

mama z córką
fot. istock.com

 Czego nie należy robić, by córka była w przyszłości szczęśliwa?

  • Dziecko nie powinno odczuwać twojego niepokoju związanego z tym, że twoja córka nie ma ojca. W ten sposób możesz podświadomie wzbudzać w niej obawy. Pokaż jej raczej, że to, że jesteście same jest fajne i nie ma w tym nic złego.
  • Nie szukaj jej na siłę męskich autorytetów. Ona sama intuicyjnie zrozumie różnice między kobietami a mężczyznami. Wiele matek wybiera córkom tak zwanego „męskiego przewodnika życiowego”, jest to zazwyczaj dziadek, wujek, albo nowy chłopak matki. Żaden z nich nie zastąpi jej ojca, więc pozwól jej samej wybrać, kto stanie się dla niej wzorem męskości.
  • Nie opowiadaj, że faceci są do kitu. W wielu domach zwykło nie mówić się o ojcach i o mężczyznach w ogóle, aby nie ranić i smucić mamy, która najczęściej nie radzi sobie z problemami i uczuciami złości, rozczarowania i frustracji. W takich okolicznościach córka już nawet nie myśli o ojcu, a w konsekwencji zaczyna postrzegać mężczyzn na sposób swojej mamy, czyli jako takich, którym nie należy ufać, którzy oszukują, nie dotrzymują słowa i porzucają. Często dziewczynka ucieka z takiego świata w świat fantazji, książek i nauki. A tam spotyka mężczyzn romantycznych i rycerskich, dalekich od realnego obrazu.

I jeszcze jedno: internetowe rady nijak mają się do waszej bliskości. Jeśli masz wątpliwości, jak wychować córkę, by wyrosła na mądrą kobietę, spójrz jej w oczy. Wasza relacja postępuje na linii mama-córka i to Wy najlepiej wiecie, co jest dla was dobre!

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie