Wychowanie a inteligencja dziecka - jaki ma związek?

Wczesne interakcje z rodzicami pozytywnie wpływają na rozwój niemowląt, zaś nawiązywanie kontaktu wzrokowego z dzieckiem daje mu poczucie szczęścia i sprzyja sprawności umysłowej.
Wychowanie a inteligencja dziecka - jaki ma związek?
fot. istock.com
19.03.2021
Katarzyna Lemanowicz

Badaniem czynników warunkujących rozwój skupiania uwagi u niemowląt zajęli się na naukowcy z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Stwierdzili, że dzieci, które w wieku 5. miesięcy spędzały więcej czasu twarzą w twarz z rodzicem podczas zabawy, w wieku 11. miesięcy wykazywały większą umiejętność koncentracji. W wychowaniu niezwykle ważne okazuje się poświęcanie sobie wzajemne uwagi, a także utrzymywanie kontaktu wzrokowego rodzica i malucha.

Wychowanie a inteligencja dziecka - jaki ma związek?

Badanie wskazuje, że bycie z dzieckiem i podzielanie doświadczeń we wspólnej zabawie w pierwszych miesiącach życia znacząco wpływa na rozwój zdolności skupiania uwagi. To, co rodzic i niemowlę robią w trakcie zabawy ze sobą każdego dnia, ma znaczenie dla ćwiczeń umiejętności uwagi, które dziecko będzie wykorzystywać przez całe życie. Lepsze przenoszenie uwagi przedkłada się bowiem na sprawniejsze wykonywanie zadań i planowanie działań.

Wyniki świadczą, że interakcje społeczne są kluczowym czynnikiem dla rozwoju emocjonalnego oraz poznawczego u dzieci, a obecność kontaktu wzrokowego sprzyja uczeniu się.

Zobacz więcej: Kiedy dzieci mogą robić co chcą?

Wychowanie dziecka

fot. istock.com

Rozwijamy się w kontekście relacji, w kontekście społecznym, a te relacje są podstawą rozwoju psychiki. Bez obecności drugiego człowieka niemowlę psychicznie przestaje istnieć.

Autorzy badania wysnuli teorię, że rozwój uwagi jest fragmentem rozwoju inteligencji małego dziecka, który znacznie lepiej przebiega, gdy czuje się ono bezpieczne. Spojrzenie przez rodzica z bliska na twarz malucha daje mu poczucie szczęścia. Taki wytworzony kontekst emocjonalny bardzo sprzyja sprawności umysłowej.

Małe dzieci są krańcowo wrażliwe na sytuację kontaktu z opiekunami. Daje im to poczucie bezpieczeństwa, a brak kontaktu wywołuje poczucie zagrożenia. Im więcej czasu spędzamy z małym dzieckiem, tym bardziej realizowana jest jego podstawowa funkcja spokoju wewnętrznego, znika natomiast lęk i przerażenie przed obcością świata. Efektem jest poprawa koncentracji.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie