Oto zwroty, które mogą zranić i namieszać w głowie twojemu dziecku.

Postaraj się nigdy ich nie używać.
Oto zwroty, które mogą zranić i namieszać w głowie twojemu dziecku.
fot. istock.com
19.03.2021
Katarzyna Lemanowicz

Zdarza ci się, że ktoś coś powie do twojego dziecka, a tobie otwiera się nóż w kieszeni? A może jest tak, że ty mówisz coś do malca, a jemu więdną uszy i ma ochotę uciekać? Prezentujemy najpopularniejsze i najgorsze zwroty, które może usłyszeć twoje dziecko, postaraj się ich wystrzegać!

Czego nie mówić dziecku?

Wiele razy pod wpływem emocji mówimy coś, czego nigdy nie chcielibyśmy powiedzieć. Mowa wyprzedza nasze myśli. Czasami zdarza się, że dla potrzeb wychowawczych mówimy totalne bzdury, które nijak nie mają się do rzeczywistości. Dziecko jest istotą rozumną i emocjonalną. Można ją skrzywdzić dokładnie tak samo, jak można skrzywdzić dorosłego człowieka. Z tą różnicą, że ludzie dorośli zazwyczaj potrafią sobie radzić z emocjami, które nimi targają pod wpływem usłyszanych pod swoim adresem słów. Dzieci przywiązują ogromną wagę do tego, co się do nich mówi i nierzadko zdarza się, że osoby dorosłe, które boją się psów, były kiedyś dziećmi, które mama odciągała od każdego napotkanego czworonoga, mówiąc „zaraz cię pogryzie, zobaczysz!”.

Chłopaki nie płaczą”, a „dziewczynki tak się nie zachowują”. Zadbaj o to, by twoje dzieci tego nie słyszały, bo może to poważnie im zaszkodzić i stworzyć sztuczne bariery. Wymuszasz w ten sposób na dziecku konkretne zachowania niekoniecznie zgodne z ich naturą. Niby dlaczego córka może płakać, gdy jest jej przykro, a nie może wchodzić na drzewo z kolegami?

Zobacz więcej: Kiedy dzieci mogą robić co chcą?

Dzieci i ryby głosu nie mają”. Jeśli naprawdę nie potrafisz liczyć się ze zdaniem swojego dziecka, jeśli nie potrafisz mu wytłumaczyć pewnych rzeczy, to spróbuj zamilknąć. Ryby głosu nie mają, ale dzieci mają.

mama z synem
fot. istock.com

Bo cię pan zabierze”. Popularne powiedzenie, gdy dziecko nie chce czegoś zrobić (najczęściej podążać za nami), wzbudza w dziecku lęk i nieufność wobec obcych. Nie zdziw się, gdy tak zastraszane dziecko będzie miało problemy w nawiązywaniu kontaktów. Wszak za rogiem zawsze kryje się ktoś, kto może je zabrać.

Dzieci się będą z ciebie śmiały”. A nawet jeśli będą, to czy jest to powód do wypominania? Nikt nie lubi być wyśmiewany, dzieci również, więc nie zapowiadaj takiego przebiegu zdarzeń, bo podburzasz tylko w dziecku poczucie własnej wartości i własnego zdania. W prostej linii prowadzi to do konformizmu i podporządkowywania się upodobaniom innych.

Ustąp, bo jesteś starszy/starsza”. Serio argument wieku ma aż takie znaczenie? To czemu na prezydenta i premiera nie wybieramy najstarszych ludzi? Czy wiek ma cokolwiek wspólnego z mądrością i racją? Dlaczego starszy ma ustąpić, jeśli młodszy jest winien? Czy nie chodzi tu tylko o to, że chcesz świętego spokoju, a ze starszym po prostu łatwiej ci się dogadać? Czemu nie stosowałaś tej zasady, gdy mama/babcia/teściowa mówiły ci, jak należy postępować z niemowlęciem?

Taki duży, a…”. W wykropkowane miejsce wstawia się cokolwiek w zależności od sytuacji. Nikt jeszcze nie dociekł, czemu to właściwie ma służyć. Czyżby znowu jedyne słuszne kryterium wieku?

Nie wstaniesz od stołu, dopóki nie zjesz”. A ty wychowasz niejadka. Dzieci zmuszane do jedzenia mają zaburzenia w sposobie odżywiania się. W przeciwieństwie do dzieci, które jedzą, co chcą (spośród tego, co podaje mama) i ile chcą. Poczytaj na ten temat.

Jesteś brzydka i niegrzeczna”. Właściciel tych słów jest natomiast głupi i niedojrzały.

Twoje dzieci nie lubią również, gdy porównuje się je z innymi dziećmi. Nie ma sensu stwarzać im przedwczesnej potrzeby rywalizacji. Jeśli Karolinka z bloku obok mówi już „dzień dobry” na twój widok, a twoje dziecko wciąż nie zauważa mamy Karolinki, to pora wyjaśnić dziecku, że należy się witać ze znajomymi ludźmi. Mówienie, że Karolinka jest grzeczna, mądra i dobrze wychowana niepotrzebnie wpędzi twoje dziecko w nie najlepszy nastrój.

A jakie są wasze ulubione najgorsze powiedzonka skierowane w stronę dzieci? Czego się wystrzegacie, a co często sami mówicie?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie