Kiedy dziecko powinno mieć zwierzątko?

Dla jednych rodziców to oczywiste, innym spędza sen z powiek. Kiedy jest odpowiedni czas na zwierzątko?
Kiedy dziecko powinno mieć zwierzątko?
fot. istock.com
18.03.2021
Katarzyna Lemanowicz

Zastanawiasz się, kiedy jest odpowiedni moment na to, by kupić lub zaadoptować dla dziecka zwierzątko? Nie wiesz, z czym to się wiąże, a maluch naciska na ciebie, żebyś w końcu się zgodziła? Supermamy, przeczytajcie, bo podpowiadamy, jak się za to zabrać!

Kiedy dziecko powinno mieć zwierzątko?

Przede wszystkim przemyśl, jaki ty masz do tego stosunek. Zwierzątko jest istotą żywą i należy o nią dbać. Nie masz co się łudzić, że dziecko w zupełności przejmie obowiązki nad psem czy kotem. Nawet jeśli kupicie po prostu rybkę, to konieczność sprzątania, kupowania pokarmu i dbania o nią spadnie na was i będzie to w zupełności naturalne, ponieważ dziecko nawet powinno być w tej sytuacji w roli ucznia i obserwatora. Musisz mieć więc sto procent pewności, że sama jesteś gotowa na nowego domownika i wszystkie związane z tym konsekwencje.

Kiedy jest dobry czas na zwierzątko?

Dobry czas jest wtedy, gdy macie w domu warunki dostosowane do zwierzątka, jesteście świadomi wszystkich chorób, jakie mogą spotkać waszego nowego przyjaciela i macie w pobliżu weterynarza, który zna się na tym zwierzęciu. Poza tym decyzja o zwierzęciu musi być wspólna i nie może być podjęta pod wpływem chwilowego impulsu.

chłopiec z psem
fot. istock.com

Jeśli już zdecydujecie, że chcecie, by wasze dziecko miało zwierzątko, to pamiętajcie, że dobry czas na jego zakup jest uzależniony od rodzaju zwierzęcia. Jeśli miałaś już psa, wiesz, z czym to się wiąże i jesteś tego świadoma, to złota rada jest taka, że psa najlepiej kupić, gdy jesteś jeszcze w ciąży, żeby maluch miał kompana do zabawy – szczególnie polecamy psy pasterskie o łagodnym usposobieniu. Jeśli nie zdecydowaliście się na psa, gdy byłaś jeszcze w ciąży, to warto odczekać ze cztery lata, żeby dziecko podrosło. Szczeniaki bardzo gryzą i lepiej, żeby dziecko się nie zniechęciło.

Zobacz więcej: Co zrobić, aby dziecko było bardziej empatyczne?

kot
fot. istock.com

Jakie zwierzątko wybrać?

Z kotem jest podobnie, choć koty są zdecydowanie mniej polecane dla małych dzieci ze względu na częste zadrapania i mniejszą możliwość okiełznania. Jeśli jednak decydujecie się na kotka, to gdy dziecko będzie miało 3–4 lata śmiało możecie finalizować decyzję.

Na rybki dobry czas jest zawsze wtedy, gdy masz czas na sprzątanie w akwarium i dokarmianie rybek.

Gryzonie polecamy raczej dla starszych dzieci. Fajnie, jeśli miałyby skończone 5 lat, ponieważ gryzonie nie są zwierzątkami najłatwiejszymi do tresury i często dziczeją, ponieważ trafiają na nieodpowiedzialnych właścicieli, którzy nie potrafią sobie z nimi poradzić. Jeśli dziecko upiera się nad zwierzątkiem, a ty nie chcesz ani psa, ani kota, a rybki Was nie bawią, gryzonie są najlepszym rozwiązaniem. Pamiętaj tylko, że tu też liczy się racjonalny wybór. Są to w przeważającej większości zwierzęta nocne, które potrzebują dużo ruchu. Zastanów się, czy macie warunki, by codziennie w nocy wysłuchiwać stukania kołowrotka. Niektóre z nich są też zwierzętami stadnymi, więc – dla przykładu – kupowanie jednego szczura zamiast dwóch czy trzech, to męczenie zwierzęcia.

Ptaszki domowe to dobry pomysł właściwie od samego początku, jak tylko noworodek zaaklimatyzuje się w domu, możecie o nich pomyśleć. Ptaszki należy wypuszczać z klatki, ale spokojnie możecie to robić, gdy dziecko będzie w innym pomieszczeniu. 

Zwierzęta egzotyczne to duża egzotyka i raczej odpuść ją przy dziecku. Pewnie, że fajnie mieć węża, ale do tego trzeba dorosnąć. Tak samo jak z wybitnie modnym jeżem pigmejskim – jest to zwierzę trudne do oswojenia, niedostosowane do naszego klimatu, wymagające cieplarnianych warunków. W twojej okolicy może nie być weterynarza, który zna się na zwierzętach egzotycznych.

Jak się zabrać za kupowanie?

Jeśli jesteś doświadczona w obyciu ze zwierzętami, to pewnie doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że lepiej zaadoptować niż kupić. Zabierz dziecko do osoby, która ma dane zwierzątko. W dobie internetu i grup facebookowych naprawdę jest to możliwe i lepiej to zrobić, niż potem męczyć się z czworonogiem. Niech dziecko porozmawia z kimś, kto zna się na zwierzątku, zastanowi się, a ty skontroluj, czy twoje dziecko jest już gotowe przejąć odpowiedzialność nad inną istotą oraz czy ty jesteś gotowa być strażnikiem tej nowej znajomości.

Zwierzę nie jest zabawką. Są niemowlęta, które wychowywane są z gigantycznymi psami, a są dzieci, które do późnych czasów nastoletnich boją się dotknąć świnkę morską. Prawdopodobnie lepiej, żeby twoje dziecko znalazło się w tej pierwszej grupie. Tylko pamiętaj – nic na siłę i nic za wszelką cenę. Jeśli nie jesteś przekonana do sprzątania po czworonogu, sama masz problemy z regularnością i przeszkadza ci smród zwierzęcia, to lepiej odpuść. Jeśli jednak sama masz ochotę na zwierzątko, to nie ma co się długo zastanawiać. Najlepszy prezent dla dziecka to wychowanie go w otoczeniu zwierząt i dużej rodziny. To też najlepsza lokata na przyszłość.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 24.03.2021 16:09
Moja córeczka od urodzenia wychowuje się z psem :) Teraz jak zaczęła raczkować to kupiliśmy roombę która zbiera sierść czworonoga z podłogi, aby była czysta. Córka i psiak bardzo dobrze się dogadują.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie