Co mógłby usłyszeć świeżo upieczony tata od noworodka, gdyby ten umiał mówić?

Zastanawialiście się kiedyś, co noworodek mógłby chcieć przekazać tacie?
Co mógłby usłyszeć świeżo upieczony tata od noworodka, gdyby ten umiał mówić?
fot. istock.com
20.03.2021
Katarzyna Lemanowicz

Z artykułu dowiesz się:

  • jak noworodek wyraża emocje;
  • jak zadbać o relację ojciec-dziecko;
  • jak odnaleźć się w roli taty.

To, co mama ma do powiedzenia, to co tata chciałby usłyszeć czy może jednak coś zupełnie innego? Nie podsłuchaliśmy niestety noworodkowej mowy, ale lata doświadczeń sprawiają, że trochę orientujemy się w dziecięcych potrzebach.

Relacja ojciec - dziecko - czyli wszystko o wyrażaniu emocji

Tatusiu, chcę ci powiedzieć, że nie musisz się mnie bać. Nie uszkodzisz mnie, nie odpadnie mi przez Ciebie główka, nie połamiesz mi rączek. Jeśli zaryzykujesz i przestaniesz się mnie obawiać, możemy stać się superkumplami na całe życie. Potrzebuję Ciebie tak samo jak mamy. Kąpiel z tatą jest prawdziwą przygodą, podczas gdy kąpiel z mamą to po prostu rytuał. Masz więcej wyobraźni i nie masz zahamowań. Robisz wszystko intuicyjnie, a nie tak, jak zostałeś nauczony. Mnie to imponuje, więc po co się boisz?

Gdyby noworodek umiał mówić...

Niech nikt ci nie wmówi, że na początku jesteś tylko pomocnikiem mamy. Pewnie, że mama jest najważniejsza i najlepiej czuje i rozumie, ale ty w swojej kategorii też jesteś mistrzem. Potrzebuję twojej obecności i twojego zainteresowania. Czas, kiedy jestem noworodkiem, szybko mija i nie chcę, byś pamiętał z niego tylko tyle, że byłem przyklejony tylko do mamy.

Mama wie lepiej od babci, prababci, sąsiadki i internetu, więc jeśli czegoś nie wiesz, to pytaj mamę. Jeśli babcia próbuje zagadywać cię tekstami „za moich czasów było inaczej, wieź coś jej powiedz, jak ona wychowa to dziecko, krzywdę mu tylko zrobi”, to zatkaj uszy. Nie ma dla mnie niczego gorszego niż niewspółpracujący rodzice.

rodzice z noworodkiem
fot. istock.com

Dbaj o mamę, bo ona ma teraz naprawdę trudno. Jest zmęczona, najpewniej ma anemię, już nie ma brzucha, a wciąż nie mieści się w ubrania, bardzo się poci i krwawi na potęgę. Ona czuje się teraz tylko częścią mnie, może boi się, że już nigdy nie będzie atrakcyjna? A mi zależy, żeby czuła się najlepiej, bo dla mnie jest najpiękniejsza, najmądrzejsza i najdzielniejsza. Czy możesz jej to przekazać?

Zobacz więcej: Wiek rodzica w momencie poczęcia dziecka a długość życia potomka - jaka jest zależność?

Nie kupuj mi miliona zabawek. Zamiast wchodzić do sklepu, wróć do domu zaraz po pracy. Potrzebuję twojej obecności, a mama twojej pomocy. To, że siedzimy cały dzień w domu, to nie znaczy, że mamy wolne. Mama urabia się po uszy, a ja dzielnie rosnę. Nigdy już nie będę miał przed sobą takiego skoku w rozwoju, jak teraz. Wróć wcześniej i spójrz na to: codziennie jestem większy i codziennie umiem zrobić coś nowego!

Miej swoje zdanie, bo też masz do tego prawo. Jeśli uważasz, że mama za często korzysta w mojej obecności z telefonu komórkowego, to powiedz jej to. Zadbaj o moje bezpieczeństwo w aucie. Jeśli czujesz, że coś będzie dla mnie dobre, zawalcz o to.

Bierz mnie na ręce jak często to możliwe. To nie jest tak, że nauczysz mnie noszenia. Możesz co najwyżej nauczyć mnie swojej obecności, swojego zapachu i swojego ciepła, co będzie dla mnie cennym doświadczeniem na kolejne lata z Tobą. Chcę, żebyśmy byli ze sobą jak najbliżej. Czy możesz więc zrezygnować z dzisiejszego odcinka serialu na rzecz ponoszenia mnie od okna do okna?

Jesteś dla mnie całym światem i codziennie czekam na twój powrót do domu. Bądź ostrożny, bądź rozważny za kierownicą i dbaj o siebie. Twoje długie życie, zdrowie i spokój to najlepszy prezent, jaki możesz mi podarować.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie