Czy dziecko ma prawo do prywatności?

Sprawdzanie telefonu, czytanie pamiętnika, grzebanie po szafkach...
Czy dziecko ma prawo do prywatności?
fot. istock.com
22.03.2021
Katarzyna Lemanowicz

Z artykułu dowiesz się:

  • jak zadbać o prywatność dziecka;
  • prawo do prywatności dziecka;
  • określenie granic między prywatnością a samowolką;
  • zaufanie do dziecka - jak budować.

Jakiś czas temu córka po raz pierwszy podjęła pierwszą próbę "okłamania nas". Widzę, że idzie bokiem, plecami do ściany, by nam nie pokazać co niesie. Zapytałam więc, co chowa za plecami, a ona wyciągnęła jedną, pustą rączkę i mówi NIC, a w drugiej? - pytam. Schowała rączkę, przełożyła to, co tam ukrywała i pokazała drug pustą, mówiąc NIC. Jedni powiedzą perfidna próba manipulacji, należy zdusić w zarodku takie zachowania. Tyle że my widzimy to inaczej. Po pierwsze na szczerość dziecka trzeba pracować latami i samemu pokazywać, że się jest uczciwym, a po drugie każdy z nas ma swoje "tajemnice", więc czemu i dziecko ma ich nie mieć? Często jako rodzice obawiamy się, że takie właśnie sekrety i kłamstewka mogą być problematyczne i tylko pełna inwigilacja pociechy może uchronić je przed złem.

Prawo do prywatności

To bardzo ludzkie, że każdy człowiek nawet ten mały potrzebuje prywatności i odosobnienia. Moja córka jest mała, ale miewa chwile, gdy chce zostać sama. Nie po to, by broić i kombinować, ale by pobyć sama ze sobą. Są takie dzieci, które mają ukochane zabawki, których nie pozwalają dotykać innym, to właśnie są początki prywatności naszego dziecka. Z wiekiem coraz mocniej rozwija się poczucie własnej własności i prywatność zaczyna poszerzać się nie tylko na przedmioty, ale na pewne emocje, sytuacje, które dzieci także chcą zachować tylko dla siebie. Wszakże każdy z rodziców mówi: nie ruszaj! To mój telefon, mój portfel, moja torebka, mój laptop - nie wolno, podczas pewnych rozmów dziecko nie może przebywać w pokoju, niektóre sprawy nie są dla dzieci. Dlaczego nie ma to działać w drugą stronę?

Zobacz więcej: Jak pomóc nastolatkowi przetrwać pandemię?

prywatność
fot. istock.com

Zdaniem psychologów szpiegowanie dziecka może nawet zaburzyć jego prawidłowy rozwój. Naturalnym etapem rozwoju dziecka jest to, że dziecko się "wyodrębnia" od mamy i taty, odkrywa, kim jest i zaczyna prowadzić "oddzielne życie". Co ciekawsze dzieci, którym rodzice odmawiają prawa do prywatności czy niezależności częściej podejmują zachowania ryzykowne niż dzieci, którym rodzice ufają. Okazuje się, że chcąc chronić dziecko, możemy narazić je na jeszcze większe niebezpieczeństwo. Zdaniem specjalistów "sprawdzanie" dziecka powinno mieć miejsce tylko i wyłącznie, jeśli mamy poważne podejrzenia, że coś złego się dzieje z naszą pociechą.

Granica między prywatnością a zupełną samowolką

Każdy rodzic powinien także potrafić rozróżnić granice między prywatnością dziecka a zupełną samowolką. Dziś niezwykle istotnym obszarem jest internet, obecny w życiu naszych dzieci coraz wcześniej. Choć psychologowie odradzają sprawdzenie portali społecznościowych i poczty dziecka, to jednak nie powinno się to dziać zupełnie bez kontroli. Koniecznie ustaw odpowiednie filtry bezpieczeństwa, choćby filtry blokujące strony nieodpowiednie dla dziecka. Nie zakładaj profili społecznościowych dla dzieci młodszych, niż jest to dowolne, ustal limity czasowe na przesiadywanie w internecie. Jeśli dziecko jest już na tyle duże, by mieć konto np. na Facebooku bądź wśród znajomych, jednak nie loguj się na konto dziecka bez wyraźnych podejrzeń. Jeśli widzisz, że dziecko upublicznia zbyt wiele informacji o sobie tłumacz, dlaczego stanowi to zagrożenie. Jesteś ciekawa, co dziecko robi w sieci, po prostu zapytaj, co je interesuje w formie rozmowy, a nie inwigilacji.

Zobacz więcej: "Moje dziecko nie chce jeździć do babci..." - list czytelniczki

Choć pełna kontrola dziecka może kusić, darujmy sobie. Bark zaufania może sprawić, że dziecko nie przyjdzie do ciebie, kiedy naprawdę będzie miało kłopoty. Lepiej poświęć czas na słuchanie dziecka i mądrą rozmowę. Niech dziecko wie, że nigdy nie będzie wyśmiane i oceniane przez rodziców, niech wie, że zawsze będzie wysłuchane bez względu na to, co mają do powiedzenia.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie