Chore dziecko w domu: Jak sobie radzić z małym marudą?

Czas przeziębień to ciężka próba dla rodziców.
Chore dziecko w domu: Jak sobie radzić z małym marudą?
Fot. iStock
22.03.2021
Katarzyna Lemanowicz

Z artykułu dowiesz się:

  • jak poradzić sobie z marudzącym - naziębionym dzieckiem;
  • jak zrozumieć dziecko;
  • jak poradzić sobie z przeziębieniem dziecka.

Radosny maluch, który ma katar po pas, kaszel i gorączkę, robi się niezwykle trudny, rozdrażniony, płaczliwy i zły. Można oszaleć!

Zrozum dziecko

Na pewno rozumiesz, że choroba sprawia, że człowiek, zarówno ten mały, jak i ten duży źle się czuje. Jednak warto wiedzieć, że mniej więcej do 12. roku życia dziecko nie ma zdolności myślenia abstrakcyjnego. W przypadku choroby oznacza to, że dziecko zupełnie nie radzi sobie z sytuacją, a dyskomfort i dolegliwości sprawiają, że czuje lęk. Maluch nie wie, skąd wziął się ten ból, a płacz i marudzenie jest najłatwiejszym sposobem okazywania emocji i odreagowaniem stresu związanego z nową sytuacją.

Zobacz więcej: Co mógłby usłyszeć świeżo upieczony tata od noworodka, gdyby ten umiał mówić?

Chore dziecko

fot. istock.com

Jak pomóc dziecku (i sobie)?

Przede wszystkim wykaż się empatią i tłumacz dziecku, co się z nim dzięki. Mów, że lekarstwa pomogą i już niedługo poczuje się lepiej. Bądź otwarta na emocje dziecka i pomóż mu przez nie przejść.

Zmień swoją strategię. Malec najpewniej będzie bardzo rozchwiany. Będzie marudzić, potem śmiać się, płakać, a nagle chcieć się przytulać, po czym cię odpychać. Nie złość się, że dziecko nie wie czego chce, pozwól dziecku na szukanie tego, co daje mu ukojenie.

Choroba to mały Dzień Dziecka. Maluchy zazwyczaj tracą apetyt i nie chcą wcale leżeć w łóżku. Nie zmuszaj dziecko do niczego. Pozwól chodzić w piżamie i jeść makaron. Nie proponuj zbyt "trudnych zabaw." Zabawy jak puzzle, gry planszowe czy rysownie mogą dla osłabionego dziecka być zbyt wymagające. Starsze dziecko, które potrafi się samo bawić, nagle może nie wiedzieć czego chce, dlatego poczytajcie razem książki, pobawcie się samochodzikami lub lalkami, zróbcie namiot.

Przede wszystkim nie walcz z dzieckiem, ono już i tak musi walczyć z zarazkami.

SONDA
Czy twój nastolatek się buntuje?
Czy twój nastolatek się buntuje?

Polecane wideo

Zakaz aborcji - w sieci wrze - zobacz najlepsze memy!
Zakaz aborcji - w sieci wrze - zobacz najlepsze memy! - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie