Jak rozpoznać u dziecka problemy z nauką?

Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, zanim dziecko straci wiarę we własne siły...
Jak rozpoznać u dziecka problemy z nauką?
fot. istock.com
24.03.2021
Katarzyna Lemanowicz

Z artykułu dowiesz się:

  • jak rozpoznać u dziecka problemy z nauką;
  • jak pomóc dziecku, kiedy nie daje rady z nauką;
  • sygnały świadczące o problemach z nauką;
  • czy warto zapełniać dodatkowymi zajęciami każdą wolną chwilę dziecka.

Wielu rodziców, gdy pojawiają się słabsze stopnie zaczyna się "czepiać" dziecka. Opiekunowie zazwyczaj uważają, że to kwestia lenistwa i wprowadzają szereg nakazów i zakazów. Cóż się dziwić, tak najczęściej my byliśmy wychowywani. Jednak problemy z nauką to zazwyczaj coś znacznie bardziej złożonego. Słabsze stopnie to objaw jakiegoś problemu, który należy zidentyfikować jak najszybciej, bo to najlepszy sposób, by pomóc dziecku. Złe podejście rodzica może sprawić, że dziecko przestanie wierzyć we własne siły i się podda, bo samo sobie nie jest w stanie poradzić.

Problemy z nauką dziecka - jak je rozwiązać?

Problemy z nauką mogą się pojawiać na różnych etapach edukacji i wynikać z przeróżnych przyczyn. Jeśli dziecko ma od początku problemy, zastawów się czy już wcześniej nie było jakichś sygnałów, np. dziecko późno zaczęło mówić, miało problemy z zapamiętywaniem piosenek w przedszkolu, nie chciało rysować lub wykonywać prac plastycznych. Jeśli do tej pory nie byłaś u okulisty, czy logopedy warto to sprawdzić, zwróć uwagę, czy dziecko nie ma problemów ze słuchem, które uniemożliwiają dziecku naukę. Porozmawiaj także z nauczycielem. Może twoje dziecko jest dyslektykiem stąd jego problemy?

Sygnały świadczące o problemach z nauką

Sygnałem dla każdego rodzica powinno być nagłe i niespodziewane obniżenie ocen. Zastanów się, czy w waszym życiu nic się nie się wydarzyło, czy poświęcasz wystarczająco dużo czasu dziecku. Może coś się dzieje w szkole, konflikt z nauczycielem lub rówieśnikami?

Zobacz więcej: Beztroska zabawa przynosi mnóstwo korzyści w emocjonalnym rozwoju maluchów - to pewne!

Pamiętaj, nie wolno ci podburzać wiary w siebie. Groźby, czy kary nie pomogą, a tylko upewnią dziecko w tym, że jest nic niewarte. Nie wyręczaj dziecka w odrabianiu lekcji, ale systematycznie kontroluj i sprawdzaj czego się nauczyło. Zachęć do uczenia dziś na głos. Chwal dziecko nawet za małe sukcesy i zachęcaj do pracy. Dziecko musi wiedzieć, że jest kochane mimo braku sukcesów w szkole.

Problemy z nauką - jak pomóc dziecku?

fot. istock.com

Problemy z nauką - do kogo zwrócić się o pomoc?

Warto udać się do nauczyciela i psychologa szkolnego, którzy powinni pomóc znaleźć przyczynę problemu. Pokaż, że chcesz pomóc dziecku, ale daj do zrozumienia, że szukasz przyczyny, a nie zamierzasz ganić dziecka. Wraz z dzieckiem opracujcie plan poprawy ocen: ustalcie zasady, których dziecko będzie się trzymało. Po szkole dziecko ma chwilę na odpoczynek, ale o stałej porze potem siada do lekcji, nie może być jednak zbyt późno. Nie zmuszaj do nauki non stop i zakuwania, zadbaj o miejsce pracy dziecka, by nic go nie dekoncentrowało.

Warto również zredukować liczbę zajęć dodatkowych. Często rodzice przesadzają z planowaniem czasu wolnego i dziecko najzwyczajniej nie ma czasu i siły na naukę. Tymczasem każde dziecko potrzebuje odpoczynku i nudy.

Pamiętaj też, że każde dziecko jest inne i tak jak twoje dzieci mogą się różnic od siebie i mogą się różnić od ciebie. Nie każdy musi być dobry we wszystkim, czasem warto popuścić w obszarze, który dla dziecka jest nieinteresujący i niełatwy w imię rozwijania talentu i pasji, którą dziecko już posiada. Oczywiście wszystko granicach zdrowego rozsądku. Twój maluch może także preferować inny sposób nauki, pomóż mu go znaleźć.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie