Zajęcia dodatkowe dla najmłodszych. Czy dzieci tego potrzebują?

Dla jednych rodziców to oczywistość, dla innych - dylemat. Jaką podjąć decyzję?
Zajęcia dodatkowe dla najmłodszych. Czy dzieci tego potrzebują?
fot. istock.com
25.03.2021
Katarzyna Lemanowicz

Z artykułu dowiesz się:

  • czy dzieci potrzebują zajęć dodatkowych;
  • jakie zajęcia dodatkowe wybrać dla dziecka;
  • kiedy wprowadzić zajęcia dodatkowe dla dziecka.

Zajęcia dodatkowe dla ucznia to w zasadzie standard, a co z przedszkolakami? Nie brakuje rodziców, którzy na zajęcia posyłają kilkulatków, ale czy to nie za wcześnie? A może jednak lepiej zainwestować w zajęcia, by zapewnić dziecku dobry start? Czy maluch nie będzie zbyt zmęczony? Dla wielu rodziców to niełatwa decyzja.

Zajęcia dodatkowe dla dziecka - czy warto?

Zdaniem specjalistów dziecku w wieku przedszkolnym wystarczą zajęcia ogólnorozwojowe w grupie, czyli dokładnie takie, jakie ma w przedszkolu. Takie zajęcia wspomagają rozwój malca, jego kontakty społeczne i nauczą funkcjonowania w grupie. To, co potrzebuje dziecko to swobodna zabawa, która będzie na tym etapie najbardziej wartościowa. Każdy maluch ma indywidualne potrzeby u sam potrafi dostosować zadania i bodźce do swoich potrzeb. Więc jeśli nie czujesz takiej potrzeby nic się złego nie stanie, jeśli twój malec nie pójdzie na żadne zajęcia dodatkowe.

Zobacz więcej: 4 sposoby na wspieranie dzieci, gdy są smutne i samotne

Spróbuj nie zmuszaj

Jeśli zdecydujesz się jednak posłać dziecko na zajęcia niezwykle ważne, by te sprawiały dziecku przyjemność. Zmuszanie dziecka do dodatkowej aktywności może zniechęcić dziecko, a to z pewnością sprawi, że zajęcia nie spełnią swojej funkcji. Jeśli maluch był entuzjastycznie nastawiony, ale zmienił zdanie, nie zmuszaj i nie wymagaj konsekwencji, przecież to dopiero kilkulatek.

Zajęcia dodatkowe dla dziecka

fot. istock.com

Pamiętaj także, by nie przeholować z liczbą dodatkowych zajęć: angielski, basen, taniec i może zajęcia plastyczne... dziecko nie może mieć tak napiętego harmonogramu. Nie zapominaj, że każde dziecko i te małe, i większe potrzebuje czasu na odpoczynek i to najlepiej na świeżym powietrzu. Nudzenie się i leniuchowanie jest także niezbędne dla prawidłowego rozwoju. Choć w przedszkolu dzieci się "tylko" bawią, to wykonują ogrom pracy, po której należy im się odpoczynek. Nie bez znaczenia jest okres adaptacji, który szczególnie jest dużym wyzwaniem nawet dla dzieci, które dobrze zniosły pierwsze tygodnie w przedszkolu.

Maluch w wielu przedszkolnym nadal potrzebuje dużo kontaktu rodzicami. Więc jeśli jest taka możliwość, to czas po przedszkolu najlepiej, gdyby był spędzany wspólnie z mamą i tatą. Jeśli zależy ci na zajęciach, poszukaj takich, w których możecie uczestniczyć razem.

Nie żądaj efektów nauki

Wielu rodziców oczekuje, że maluch po kilku zajęciach, opanuje nowe umiejętności. Tymczasem te zajęcia mają być przede wszystkim dobrą zabawą. Nie przepytuj ciągle dziecka, czego się nauczyło. Ciągłe "dociskanie" dziecka wcale przyśpieszy rozwoju dziecka, a może go utrudnić i zniechęcić.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie