Dlaczego grzeczne dziecko nagle zaczyna gryźć i bić dzieci?

Czyli wszystko o agresywnym przedszkolaku!
Dlaczego grzeczne dziecko nagle zaczyna gryźć i bić dzieci?
fot. istock.com
26.03.2021
Katarzyna Lemanowicz

Z artykułu dowiesz się:

  • jak poradzić sobie z agresywnym przedszkolakiem;
  • skąd bierze się agresja u przedszkolaka;
  • co jest przyczyną agresji u dziecka.

Oblicze gryzącego i drapiącego innych dziecka często przerażają rodziców. Jeśli twój maluch do tej pory nie przejawiał takich zachowań, a wszystko zmieniło się po pójściu do przedszkola, nie panikuj! Tłumaczymy, co się stało z twoim aniołkiem.

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że takie zachowania nie biorą się znikąd i aby znaleźć skuteczne rozwiązanie problemu, musisz odnaleźć przyczynę takiego zachowania.

Agresja u dziecka - skąd się bierze?

Najczęstszą przyczyną takich radykalnych zmian w zachowaniu dziecka są emocje, z którymi nasze pociechy nie potrafią sobie radzić. W pierwszych latach życia dziecko wyraża uczucia całym sobą. Zarówno ciesząc się czy martwiąc, wydaje się być opanowane przez uczucie. Również natężenie reakcji emocjonalnych często jest niewspółmierne do siły bodźca. W niewielkim stopniu małe dziecko jest zdolne do kontrolowania swoich emocji. Emocje dzieci przedszkolnych są spontaniczne, silne, krótkotrwałe i zmienne. Zadaniem rodzica jest nauczenie dziecka panowania nad nimi. I nie chodzi tu o ich tłumienie, ale pomoc w ich zrozumieniu i kształtowaniu skutecznych sposobów ich regulacji.

Przedszkole to wiele zmian w życiu i wiele nowych sytuacji, z którymi dziecko nie potrafi sobie poradzić, dodatkowo maluch najpewniej nie wie jak rozładować napięcie. Targany emocjami bije i gryzie, by po prostu sobie ulżyć.

Zobacz więcej: Wiemy, który miesiąc jest najlepszy na urodzenie dziecka!

Naomi Aldort, ceniona amerykańska autorka wielu książek o dorastaniu dzieci, twierdzi, że podstawowym bodźcem agresji dziecka jest poczucie bezsilności. W wielu przypadkach, przedszkole to pierwsze rozstanie z mamą, warto więc po powrocie do domu poświęcić dziecku więcej czasu i uwagi. Rozmawiajcie o tym, co się dzieje w przedszkolu.

Kiedy pojawiają się pierwsze słowa odnoszące się do emocji?

Według badań już w około 18 miesiącu życia malca w jego słowniku pojawiają się pierwsze słowa odnoszące się do emocji, a ich liczba oraz częstość stosowania szybko wzrastają w następnych dwóch latach. Dzieci stosują te słowa, nie tylko mówiąc o uczuciach obserwowanych u innych, ale również opisują w ten sposób własne przeżycia. Rozmawianie z dziećmi, nawet malutkimi, o świecie uczuć jest okazją zarówno do poszerzania słownictwa w tym zakresie, jak i do lepszego rozumienia przeżyć własnych i innych osób. Na rynku można znaleźć także wiele ciekawych propozycji książkowych, a także gier, które wam w tym pomogą.

agresja u dzieci
fot. istock.com

Co jest przyczyną agresji u dziecka?

Są dzieci, które w tym wieku nie wiedzą, że robią coś niewłaściwego. Zastanów się, czy to nie wasz przypadek? Do tej pory mama i tata tłumaczyli zachowanie dziecka "bo jeszcze jest taki mały" "taki etap", a teraz w przedszkolu trzeba się dostosować do zasad, których dziecko nie poznało. Dla ciebie to oczywiste, ale czy twoje dziecko o tym wie? Twoją rolą (a także pań w przedszkolu) jest reagowanie i tłumaczenie, że komuś sprawia się ból.

Są też dzieci, które nigdy tego nie robiły, a teraz takie zachowanie "podłapały" od kogoś innego... nawet rodziców. Jeśli dziecko samo doświadczyło bicia, klapsów, potrząsania, szarpania czy agresji werbalnej, przejmuje takie zachowania. Zastanów się, czy w zabawie nie "podgryzacie" dziecka lub z partnerem się nie boksujecie w żartach? Zwróć uwagę, jak zachowują się inne osoby w otoczeniu dziecka, np. inne dzieci w przedszkolu, ale także bohaterowie bajek.

Agresywne zachowanie może być także próbą zwrócenia na siebie uwagi. Większość dzieci w przedszkolu po raz pierwszy zaczyna funkcjonować w grupie. Niegrzeczne zachowanie natychmiast zwraca uwagę dorosłego, a maluch dostaje komunikat, że w ten sposób jest w stanie wzbudzić zainteresowanie opiekuna.

Jak sobie radzić z agresją u dziecka?

Przede wszystkim poświęcić dziecku więcej uwagi i czasu. Rozmawiaj z nim o emocjach, o tym, co czują inni, gdy się tak zachowuje, ale i o tym, co czuje, gdy krzywdzi innych. Nie zostawiaj dziecka samego w takiej sytuacji, bo samo z siebie niewiele zrozumie. Za to ty próbuj zrozumieć dziecko i ponad wszystko zachowaj spokój. Nie przyjmuj, że dziecko jest niegrzeczne i złe, ale szukaj przyczyny i rozwiązania. Tłumacz, że agresja nie jest sposobem rozwiązania problemów. Podpowiedz dziecku, jak może w konstruktywny sposób poradzić sobie z emocjami.

Pamiętaj, wszelkie emocje są potrzebne: i te pozytywne, i te negatywne.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie