Jak wychować dziecko, aby było szczęśliwe w dorosłym życiu?

Zdrowie, sen, dieta, zabawki - dbamy o nasze dzieci w różny sposób, ale często zapominamy o najważniejszym!
Jak wychować dziecko, aby było szczęśliwe w dorosłym życiu?
fot. istock.com
01.11.2022
Katarzyna Lemanowicz

Z artykułu dowiesz się:

  • jak wychować szczęśliwe dziecko;
  • co zrobić, żeby zadbać o szczęście dziecka;
  • poznasz 7 nawyków szczęśliwego dziecka.

Czytamy wiele poradników na temat zdrowia dzieci, najlepszej diety dla malucha, szukamy porad o tym, jak uśpić dziecko, w co się z nim bawić i jakie zabawki kupić. Pomijamy to, co najistotniejsze - jak wychować dziecko na szczęśliwego dorosłego człowieka. Tymczasem najważniejszym poradnikiem dla rodziców może okazać się książka pt: „7 nawyków szczęśliwego dziecka”. 

Jak wychować szczęśliwe dziecko?

Sean Covey, autor książki „7 nawyków szczęśliwego dziecka”, nazywanej przez niektórych oprogramowaniem do szczęśliwego życia, to znany amerykański pisarz i mówca, prywatnie ojciec siedmiorga dzieci. Ukończył filologię angielską na Uniwersytecie im. Brighama Younga oraz ekonomię w Harvard Business School. Na podstawie zasad, które stworzył jego ojciec, napisał książkę dla nastolatków: „The 7 Habits of Highly Effective Teens” oraz dla dzieci „The 7 Habits of Happy Kids”. Obie pozycje stały się bestsellerami „New York Timesa”. Publikacje zostały przetłumaczone na 20 języków i sprzedane w ponad 4 milionach egzemplarzy. W oparciu o te poradniki, powstał program „The Leader in Me”, który jest skutecznym sposobem na ulepszenie procesu wychowania w szkole. Program jest stosowany w 150 krajach. W tym specjalnym szkoleniu biorą udział nauczyciele, pedagodzy i rodzice, program jest otwarty dla wszystkich, który pracują z dziećmi.

7 nawyków szczęśliwego dziecka - o czym jest książka?

„7 nawyków szczęśliwego dziecka” to książka, która za sprawą pięknych ilustracji i prostych opowiadań, zdobyła serca wielu dzieci na całym świecie. To zbiór opowiadań o zwierzątkach zamieszkujących krainę Siedmiu Dębów. Bohaterami są: Miś Kudłatek, Królik Raptuś, Lilka Skunks, bliźniaki Witek Wiewiór i Wandzia Wiewiórka, Jeżozwierz Igiełka oraz Ala Przylepka. Przeżywają oni różne przygody, które uczą dzieci siedmiu nawyków, dzięki którym staną się szczęśliwsi już teraz, jako maluchy i później, jako dorośli. Książka jest adresowana również do dorosłych, każde opowiadanie kończy się „Kącikiem dla rodziców”, gdzie omówienie tematu oraz wskazówki, jak kształtować każdy z przedstawionych w historyjkach nawyków u swojego dziecka. Rodzice znajdą tu pytania, które warto zadać dziecku, aby sprawdzić, czy zrozumiało dany temat.

Zobacz więcej: Jak się przygotować na "złe zachowanie" dziecka?

szczęśliwe dziecko
fot. istock.com

Magiczne nawyki gwarantujące szczęście

Nawyki, o których pisze Sean Covey, tylko z pozoru wydają się proste. Gdybyśmy my dorośli wprowadzili je w życie, chętniej chodzilibyśmy do pracy, spotykali się z innymi ludźmi i czerpali więcej satysfakcji z życia. Zanim nauczymy tego nasze dzieci, nauczymy siebie.

3 nawyki w odniesieniu do własnej osoby:

  • Proaktywność – jesteś odpowiedzialny za swoje życie poprzez dokonywanie wyborów, jesteś kowalem swojego losu.
  • Zaczynanie z wizją końca – określ cel, do którego dążysz i zacznij działać.
  • Robienie najpierw rzeczy najważniejszych – umiejętnie porządkuj zadania, które chcesz wykonać.

3 nawyki w odniesieniu do świata:

  • Myślenie w kategoriach wygrana - wygrana – nasza wygrana nie jest przegraną drugiej strony.
  • Najpierw staraj się zrozumieć, a potem być zrozumianym – najpierw słuchaj, potem mów.
  • Tworzenie synergii – różne postrzeganie świata jest dobre, otwórz się na zwariowane pomysły.

Najważniejsza umiejętność:

Ostrzenie piły, czyli ładowanie akumulatora – naucz się regenerować swoje siły, odpoczywać. Książka „7 nawyków szczęśliwego dziecka” polecana jest przede wszystkim przedszkolakom i uczniom z klas pierwszych szkoły podstawowej oraz wszystkim rodzicom i wychowawcom. I wy również przeczytajcie, zapamiętajcie i bądźcie szczęśliwi!

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 04.12.2022 00:03
co to ma do wychowania dziecka xd
odpowiedz
Polecane dla Ciebie