Chwalisz dziecko? To przestań!

Zachęta może być znacznie skuteczniejszym narzędziem w wychowaniu dziecka.
Chwalisz dziecko? To przestań!
fot. istock.com
11.04.2021
Katarzyna Lemanowicz

Z artykułu dowiesz się:

  • czy warto chwalić dziecko;
  • jak motywować dziecko;
  • jak budować pewność siebie.

Od kilku lat zwraca się uwagę na to, by dziecka nie tylko karcić, ale chwalić za dobre zachowanie. Dzięki temu dziecko może poprawić swoje zachowanie. Jednak warto wiedzieć, że chwalenie dziecka może mieć także negatywne skutki. Choć pochwała może być motywująca, jednocześnie może sprawiać, że maluch zaczyna robić pewne rzeczy nie dlatego że tego chce, że tak będzie dobrze, ale tylko po to, by zostać pochwalonym. W rezultacie dziecko uzależnia się od opinii innych nawet kosztem własnej samooceny. Choć pochwała działa, warto zwrócić uwagę jakie może przynieść efekty w dłuższej perspektywie czasu. Zamiast uzależniania dziecka od swojej opinii, warto rozważyć używanie zachęty, która jest doskonałym narzędziem do budowania pewności siebie u dziecka.

Jak budować pewność siebie dziecka?

Zachęcając malucha, możesz stworzyć "grunt", na którym maluch stanie się pewny siebie i świadomy swoich umiejętności i talentów, dzięki temu będzie także bardziej odporny na krytykę, będzie mu się łatwiej uczyć na błędach, a także będzie lepiej radzić sobie z rozczarowaniem. Skuteczna zachęta wymaga od rodzica pełnego szacunku i zainteresowania punktem widzenia malucha, ale także próbą dostarczania jak największej ilości sytuacji, które pozwolą dziecku na rozwijanie takich umiejętności życiowych. Wielu z nas nawykowo wygłasza pochwały, jeśli chcesz zamienić je na zachęty, może to wymagać trochę więcej uwagi i koncentracji.

Zobacz więcej: Jak rozwijać procesy poznawcze niemowlaka?

Przede wszystkim zwróć uwagę na to, czy:

  • zachęcasz dziecko do samooceny, czy do tego, żeby dziecko polegało na opinii innych?
  • okazujesz dziecku szacunek, czy traktujesz je z góry?
  • umiesz zobaczyć perspektywę dziecka (a nie tylko swoją)?
  • powiedziałbyś tak do przyjaciela?
Czy chwalić dziecko
fot. istock.com

Dobre zmiany w komunikacji z dzieckiem mogą budować u dziecka pewności siebie

Baczniej dobieraj słowa w komunikacji z dzieckiem. Z pozoru niewielkie zmiany mogą inspirować i stymulować dziecko. Zamiast chwalić dziecko np. "Grzeczna dziewczynka". Zachęcaj zwracając uwagę na zachowanie :"Dobra robota". Zamiast chwalić tylko za skończoną i kompletną pracę zwróć uwagę na wysiłek dziecka: "Zrobiłeś to najlepiej, jak potrafiłeś". Nie oceniaj "Podoba i się to, co zrobiłaś", zamiast kierować uwagę na siebie, kieruj uwagę na dziecko "Doceniam twoją pomoc." Warto także dziecku, które pyta cię o opinię pomóc budować pewność siebie i poczucie własnej wartości. Pytaj w zamian czy dziecku się podoba to co zrobiło, jak się z tym czuje, co sadzi o tym, co zrobiło.

Pamiętaj, krytyka nie jest także metodą na poprawę zachowania dziecka. Warto uświadomić dziecko, że jest miejsce na poprawę, ale sposobem nie powinno być pogarszanie samopoczucia malucha. Jak zwrócić "konstruktywnie" uwagę na obszary wymagające pracy? Dziecku wcale nie trzeba tego mówić, daj dziecku szanse na samodzielne ocenienie swoich osiągnięć i obmyślenie jak to zrobić. Twoją rolą niech będzie współuczestniczenie w wymyśleniu najlepszego sposobu.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie