Początki dyscypliny - co warto wiedzieć?

W pewnym momencie każdy rodzic zaczyna się zastanawiać, czy to już czas by zacząć od dziecka wymagać...
Początki dyscypliny - co warto wiedzieć?
fot. istock.com
12.04.2021
Katarzyna Lemanowicz

Z artykułu dowiesz się:

  • kiedy jest najlepszy moment na wprowadzenie dyscypliny w wychowanie dziecka;
  • dlaczego warto wprowadzić dyscyplinę w wychowanie dziecka;
  • jak wychować mądrze dziecko.

Gdy maluch zaczyna się przemieszczać, zaczyna pojawiać się wiele sytuacji, w których rodzice zastanawiają się jak reagować. Ściągnięty obrus, wywrócony kwiatek, rolka papieru utopiona w toalecie mogą przyprawić o wyższe ciśnienie. Choć się starasz zorganizować bezpieczna przestrzeń dla malucha, okazuje się, że zawsze dziecko wymyśli coś, czego nie przewidziałaś. Zamiast dumy pojawia się zmartwienie i myśli jakby tu zdyscyplinować maluszka. Choć jeszcze dużo czasu upłynie, zanim dziecko zrozumie i zapamięta, co jest dobre a co złe, warto mu pewne sprawy tłumaczyć niemalże od początku. Choć słowo "dyscyplina" kojarzy się z regułami i karami, ale pamiętaj, że chodzi o naukę!

Początki dyscypliny - co warto wiedzieć?

Pamiętaj także, że każde dziecko jest inne, każda sytuacja jest inna i każda rodzina jest inna. Jednak pewne zasady mają przede wszystkim uchronić dziecko. Tak więc na początku to, co zakazane będzie tym, co jest dla malucha po prostu niebezpieczne. Nawet jeśli nie akceptujesz zachowania dziecka pamiętaj, że dziecko musi czuć się kochane, a nie odtrącone.

Zobacz więcej: Chwalisz dziecko? To przestań!

Dyscyplina - dziecko

fot. istock.com

Ciężko ci zrozumieć, że chodzi o naukę? Pomyśl o tym w następujący sposób, nie chodzi o to, by dziecko przestrzegało sztywnych zasad, czy było bezgranicznie posłuszne rodzicom, takie wychowanie nie uczy dziecka samokontroli, która będzie potrzebna mu w życiu dorosłym.

Najtrudniej będzie ci znaleźć złoty środek. Dzieci nauczone posłuszeństwa, w chwili, gdy opuszczają dom, zazwyczaj tracą nad sobą panowanie. Zbyt pobłażliwe zachowanie może prowadzić do tego, że dzieci będą uważały, że im wszystko wolno i będą egoistyczne. Surowi rodzice mogą w ostrym wychowaniu zagubić swoją miłość do dziecka, której brak może także wpływać na dziecko.

Pamiętaj, że zasady, które chcesz wprowadzić, nie mogą być skrajne, ale powinny być także elastyczne dostosowane do danego dziecka, a nawet do jego samopoczucia.

Nie bój się jednak ograniczeń. Pamiętaj, że robisz to dla dobra dziecka. Maluchy lubią, gdy ich życie jest osadzone w pewnych ramach, daje im to poczucie bezpieczeństwa.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie