Czy uczyć dziecko dzielenia się?

Z jej brutalnie szczerą opinią zgodziło się aż 240 tysięcy osób, które udostępniły ten post dalej!
Czy uczyć dziecko dzielenia się?
fot. istock.com
13.04.2021
Katarzyna Lemanowicz

Z artykułu dowiesz się:

  • czy warto uczyć dziecko dzielenia się;
  • poznasz reakcję mamy, kiedy jej syn nie chciał się podzielić z innymi swoją zabawką;
  • czy dziecko, które nie chce się dzielić jest źle wychowane.

Wielu rodziców bije się z myślami, jak chować malucha i czego uczyć w piaskownicy. Największe dylematy dotyczą dzielenia się zabawkami. Wielu rodziców uważa, że maluch, który nie chce się dzielić jest porosty źle wychowany. Czyżby? Ta mama jest zupełnie innego zdania. Swoją historię i metody wychowawcze opisała w poście na Facebooku. Post wzbudził duże zainteresowanie, a udostępniło go ponad 240 tysięcy osób!

Czy warto uczyć dziecko dzielenia się?

Pewnego dnia Alanya Kolberg poszła z synem na plac zabaw, praktycznie od razu maluch został osaczony przez 6 innych chłopców, którzy koniecznie chcieli, by podzielił się swoimi zabawkami. Alanya widząc przytłoczenie dziecka, powiedziała, że Carson wcale nie musi się dzielić, jeśli na to nie ma ochoty. Choć chłopcy dali spokój, inni rodzice bardzo krytycznie i dwuznacznie popatrzyli na Alanya. Co ma do powiedzenia osobom, które uważają, że ona i jej dziecko są niegrzeczni?

"Naszym celem jest uczyć dzieci, jak mają postępować, gdy dorosną. Chociaż wiem, że niektórzy dorośli w ogóle nie uczą dzielenia się, to wiem, że znacznie bardziej istotne jest, by nauczyć dziecko gdzie jest granica, by dziecko przede wszystkim czuło się w zgodzie z samym sobą. Komfortowo."

Zobacz więcej: Początki dyscypliny - co warto wiedzieć?

Zdaniem tej mamy równie ważne, jak nauka dzielenia jest umiejętność powiedzenia NIE. Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, że odmawianie, wcale nie jest niegrzeczne. Wielu rodziców karci dziecko, które nie chce się podzielić, ale nie widzi, że zupełnie obce dziecko żąda zabawki, która nie należy do niego. Czy ich maniery nie mają znaczenia? - pyta Alanyna.

Syn kobiety przyniósł na plac zabaw swoje zabawki, którymi planował się podzielić z koleżanką, z którą był umówiony. Natomiast został potraktowany jak źle wychowane dziecko, bo nie chciał się właśnie tymi zabawkami podzielić z zupełnie obcymi dziećmi.

wychowanie
fot. istock.com

Wielu rodziców zgodziło się ze zdaniem Alanyna: "Nie ma nic złego w nauczeniu dziecka, że nie musi się "dzielić" a może się wymieniać na zabawki." "Nie uczysz dziecka, by się nie dzieliło, ale tego by czuło się komfortowo."

Byli i tacy, którzy zauważyli, że to zły kierunek, a jej dziecko będzie niekoleżeńskie w przyszłości, a naturalne jest, by uczyć dziecko dzielenia się:

"Dzieci różnią się od dorosłych, są bardziej społeczne i mniej interesowane, im nie przeszkadzają kontakty z "obcymi" dziećmi. Nie uważam, by uczenie dziecka dzielenia się mogło w przyszłość niekorzystanie wpłynąć na dziecko. Ten post jest strasznie dramatyczny i śmieszny. Rozdmuchany problem".

"Taki sposób myślenia jest bardzo szkodliwy. W ten sposób wychowasz dziecko, które będzie się czuło uprawnione do niedzielenia się i brania od dzieci, które są uczone dzielenia się. To nie jest dobry sposób. "

"Ponieważ nie żyjemy w świecie, w którym oddawanie wszystkiego komuś, bo tak chce było czymś dobrym. Dlatego nie zamierzam uczyć tego mojego dziecka"- podsumowała kobieta.

A wy drogie Mamusie jakie macie metody? Uczycie się dzielić za wszelką cenę?

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Agata (Ocena: 5) 13.04.2021 11:59
Moje dzieci wspaniale się dogadują w kwestii dzielenia się. Mają jeden samochód na akumulator z toyza raz jedno robi rundę po domu a raz drugie i tak przez pół dnia potrafią bez kłótni :)
odpowiedz
Polecane dla Ciebie