Jak nauczyć dziecko szacunku do pracy?

Choć rodzic chce wszystkiego, co najlepsze dla swojego dziecka, często ogranicza naukę odpowiedzialności, a bez tego nie można mówić o szacunku do pracy.
Jak nauczyć dziecko szacunku do pracy?
fot. istock.com
16.04.2021
Katarzyna Lemanowicz

Z artykułu dowiesz się:

  • jak nauczyć dziecko szacunku do pracy;
  • jak nauczyć dziecko szacunku do pieniądza;
  • jak mądrze wychować dziecko.

W dzisiejszych czasach pośpiech towarzyszy nam na każdym kroku i niestety często wkrada się w wychowanie dziecka. Jednak bez umiejętności zwolnienia, bez cierpliwości nie jesteś w stanie nauczyć dziecka wielu niezbędnych umiejętności. Ba, wręcz możesz maluchowi wyrządzić wielką krzywdę.

Jak nauczyć dziecko szacunku do pracy?

"Daj, zrobię lepiej,", "Mama zrobi szybciej"znasz to? Choć nie robisz tego w złej wierze, niestety nie w ten sposób sprawiasz, że dziecko dojrzewa w przekonaniu, że za nic nie odpowiada i nie uczy się przewidywać konsekwencji swoich czynów, a także nie szanuje pracy innych. Wyręczając dziecko, dajesz mu jasny komunikat, że od tego jesteś. A skoro ty myślisz za dziecko to i ty ponosisz konsekwencje. Ważne, by w wychowaniu odnaleźć balans i pomóc dziecku nauczyć się czym jest obowiązek, praca, odpowiedzialność i szacunek. Dzięki temu wychowasz człowieka zaradnego i niezależnego. Jak to zrobić?

Zobacz więcej: Początki dyscypliny - co warto wiedzieć?

Nie jest tajemnicą, że najlepsza metodą nauki jest ta przez zabawę. Już całkiem małe dzieci można zaangażować w pomaganie rodzicom w obowiązkach domowych. Zamiast sadzać malca przed telewizorem lub wyganiać do zabawek, zaplanuj więcej czasu i zaangażuj malucha do pomocy. Taka pomoc na początku będzie raczej utrudnieniem, ale warto ponieść ten trud. W ten sposób malec uczy się, czym jest praca, że są rzeczy, które się same nie robią, że wszyscy domownicy muszą na nie pracować, by było wszystkim dobrze i przyjmuje, że to bywa trudne, wymaga czasu, ale i jest konieczne. Choć na początku dziecko uzna to za zabawę, do której nie można zmuszać, ale warto zachęcać, to z czasem okaże się, że twój maluch nie tylko potrafi posprzątać, ale i nie dodaje ci pracy, bo potrafi uszanować twój trud.

obowiązki dziecka
fot. istock.com

Z czasem zacznij wymagać sprzątania zabawek po zabawie, czy przygotowania stołu do posiłku, wrzucenia brudnego prania do kosza na pranie - to są proste czynności, które maluch może wykonywać.

Czy dziecko powinno być odpowiedzialne także za swoją przestrzeń?

Zamiast wkraczania raz w tygodniu do dziecięcego pokoju w pewnym momencie warto się wycofać. Krok po kroku ucz jak dbać o ład i porządek w swoim pokoju, by w pewnym momencie oddać dziecku pełną odpowiedzialność. Warto także z czasem wprowadzić dyżury sprzątania np. łazienki.

Oprócz wspólnego szykowania posiłków czy sprzątania warto razem planować zakupy. Malec taki nie tylko uczy się jak planować zakupy, to także, jaka jest wartość pieniądza.

Zobacz więcej: Jak wychować dziecko, aby było szczęśliwe w dorosłym życiu?

Każdy medal ma dwie strony, tak więc musisz dziecku dać szanse na popełnienie błędu, ale i na poniesienie konsekwencji. Jeśli dziecko wyda całe kieszonkowe, a zabrakło mu na coś, czego bardzo chce… nie dawaj tego na złotej tacy, niech ta gorzka lekcja mu pokaże, że warto oszczędzać lub lepiej podejmować swoje decyzje.

Niezwykle ważne jest także byś nie oczekiwała od dziecka więcej, niż oczekujesz od siebie. Dzieci najlepiej uczą się przez przykład. Szanując prace dziecka czy współmałżonka, pokazujesz dziecku bardzo wiele. Tak więc świeć przykładem, a potem wymagaj!

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie