Napady furii u dziecka - jak sobie poradzić?

Wielu rodziców nie wie, jak sobie radzić z napadami furii u dziecka. Szczególnie, gdy inni patrzą.
Napady furii u dziecka - jak sobie poradzić?
fot. istock.com
31.10.2022
Katarzyna Lemanowicz

Dziecko leży na ziemi, krzyczy i wierzga nogami? To koszmar dla każdego rodzica. Jeśli twój malec nie "odstawił ci takiego numeru," to na pewno widziałaś inne dzieci w akcji. Pół biedy jak robi to przy tobie, jeśli jednak dzieje się to w miejscu publicznym, dodatkowe oczy obserwujące matkę "która nie umie zapanować na własnym dzieckiem" nie pomagają.

Jak sobie radzić, gdy maluch wyraża swoje niezadowolenie?

Furia, która często kojarzona jest ze złością i gniewem jest ściśle powiązana ze... smutkiem. Naukowcy badający napady furii odkryli, że przyczyna takich napadów jest nieco bardziej złożona, niż do tej pory uważano. Okazuje się, że na "wściekłe" dziecko należy popatrzeć przez pryzmat smutku, a życzliwość może być właściwym kierunkiem, by pomóc małemu człowiekowi w furii.

Ataki furii - jak zapobiegać?

Jeśli ataki furii ostatnio to wasz chleb powszedni, spróbuj się zastanowić, co się dzieje z twoim dzieckiem. Dzieci nie znoszą nieoczekiwanych zmian, a działanie według ustalonego harmonogramu pozwala im się czuć bezpiecznie. Czy ostatnio nie robisz pewnych rzeczy zbyt spontanicznie? Warto przeanalizować jak wygląda wasz plan dnia i czy ostatnio nic się nie zmieniło. Pamiętaj, by rozmawiać z dzieckiem i uprzedzać kryzysowe sytuacje, np. jeśli zawsze chodzi o nową zabawkę w markecie, ustal zasady przed wejściem do sklepu i kilkakrotnie przypominaj te zasady.

Zobacz więcej: Jak nauczyć dziecko odpowiedzialności?

napady złości u dziecka
fot. istock.com

Ataki furii - jak się przygotować?

Upewnij się, że dziecko wie jaki macie plan i ile to potrwa. Pamiętaj też, by twoje oczekiwania był rozsądne. Nie oczekuj, że maluch wytrzyma 3 godziny grzecznie w sklepowym wózku. Pamiętaj, by dziecko było nakarmione i wyspane. Powtarzaj jak mantrę, gdzie się wybieracie i po co. Pamiętaj, by podczas waszej wyprawy był także czas na kontakt jeden na jeden. W drodze samochodem razem śpiewajcie i rozmawiajcie, by malec nie czuł się jak "piąte koło u wozu".

Bądź świadoma, że nie zawsze będziesz w stanie uniknąć furii u dziecka. Czasem nadmiar bodźców jest zbyt silny, byś był w stanie zapobiec najgorszemu. Jeśli malec źle reaguje na wyprawy do centrum handlowego, ogranicz takie wycieczki. Postaraj się także, by dziecku się nie nudziło. Daj jakieś zadanie np. pomoc w zakupach, skupienie się na jakimś “poważnym “ zadaniu może pomóc w ograniczeniu napadów histerii.

Gdy dojdzie do ataku, nie zostawiaj dziecka samego, ono właśnie nie jest w stanie sobie poradzić z własnymi emocjami. Spróbuj odwrócić uwagę dziecka. Bardzo często napady furii są spowodowane tym, że dziecko ma poczucie, że na nic nie ma wpływu, daj dziecku wybór, nawet jeśli on jest tylko pozorny. Maluch poczuje się wtedy bezpieczniej, a to może pomoc, by się uspokoiło.

Gdy nic nie pomaga, nie walcz z napadem histerii, to może wręcz pogorszyć sytuację. Spróbuj dziecko zabrać z sytuacji, gdzieś gdzie będziecie tylko we dwoje, a liczba bodźców będzie ograniczona np. w toalecie.

Pamiętaj, nie ma znaczenia, co sobie inni pomyślą o tobie, czy ktoś uważa, że sobie nie radzisz z dzieckiem, czy że jesteś beznadziejna. Bo to po prostu nie ma znaczenia. Postaw na spokój i opanowanie. Powodzenia!

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie