Jak wychowywać chłopca?

Mogłoby się wydawać, że mężczyzna ma być odważny i silny i tak trzeba go wychowywać... nauka mówi jednak coś innego.
Jak wychowywać chłopca?
fot. istock.com
31.10.2022
Katarzyna Lemanowicz

Dr Allan Schore, psycholog kliniczny w UCLA sugeruje, że noworodki płci męskiej przychodzą na świat dużo bardziej bezbronne oraz są znacznie bardziej wrażliwe niż dziewczynki, a także, że rozwijają się emocjonalnie w wolniejszym tempie. A wszystko to wina biologii! Otóż męski mózg dojrzewa wolniej niż kobiecy.

Jak wychować chłopca?

Mózg chłopca jest znacznie bardziej narażony na różne czynniki stresogenne i toksyny, które mogą mieć negatywny wpływ na ich rozwój , a głównie przez testosteron, który hamuje jego rozwój. Słabiej rozwinięte części mózgu wpływają na problemy z zapamiętywaniem, emocjami, czytaniem. Chłopcy też są znacznie mniej odporni na stres i znacznie bardziej przezywają wszystkie problemy, co ma wpływ na poziom kortyzolu (hormonowy stresu), a to prowadzi do uszkodzeń komórek mózgowych.

noworodek
fot. istock.com

Natomiast mózg dziewczynek rozwija się dynamiczniej, dzięki czemu jest bardziej odporny i przystosowany do radzenia sobie z trudnymi sytuacjami.

- Dziewczynki rodzą się z większą odpornością na czynniki stresogenne. Ponieważ chłopcy mają mniejszą, są bardziej narażeni na ryzyko zaburzeń neuropsychiatrycznych, takich jak autyzm, schizofrenia i zaburzenia koncentracji. Jest to normalny proces - wyjaśnia dr Schore.

Zobacz więcej: Błędy, które popełniają wszyscy świeżo upieczeni rodzice

noworodek
fot. istock.com

Dr Schore uważa, że nie można być mniej czułym dla dziewczynki niż dla chłopca, jednak zwraca uwagę na bardzo ważną rzecz. Każde dziecko, szczególnie w pierwszym roku życia, bez względu na płeć potrzebuje bliskości, przytulania, uspokajania i noszenia na rękach nawet chłopiec. Rodzice nie powinni się obawiać, że wychowają maminsynka. Pierwszy rok jest krytycznym okresem, w którym zakłócenia procesów rozwojowych mogą mieć wpływ na całe życie. To, że maluch potrzebuje większej stymulacji, jest związane z tym, że system nerwowy nie jest w pełni dojrzały, a nie jest to kwestia rozpieszczania.

Jednak należy mieć świadomość, że przed mamusiami chłopców więcej pracy, a to wynika z uwarunkowań biologicznych.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie