Jak nauczyć dziecko odpowiedzialności?

Wielu rodziców uważa, że zakupi zwierzęcia jest doskonałą nauką odpowiedzialności. Czy słusznie?
Jak nauczyć dziecko odpowiedzialności?
fot. istock.com
16.04.2021
Katarzyna Lemanowicz

Z artykułu dowiesz się:

  • jak nauczyć dziecko odpowiedzialności;
  • dlaczego warto uczyć dziecko odpowiedzialności od najmłodszych lat;
  •  

To, że odpowiedzialność jest czymś niezbędnym w życiu, wie każdy, ale nie bierze się znikąd i to rodzic musi nauczyć tego dziecko, pokierować i wskazać właściwy kierunek. Jednak kiedy i jak zacząć uczyć dziecka odpowiedzialności?

Jak nauczyć dziecko odpowiedzialności?

Warto wiedzieć, że dzieci poniżej 2 roku życia nie są w stanie pojąć odpowiedzialności i nienależny od niego tego oczekiwać. Przedszkolak będzie miał zachowania przypominające odpowiedzialność, ale stosowanie się do zasad i oczekiwań nie wynika z osobistego kompasu, ale raczej oczekiwania na nagrody, czy pochwały od rodzica, a nie wewnętrznej potrzeby. Na tym etapie malec jeszcze potrzebuje częstego przypominania, ale malec taki jest w stanie wykonywać swoje obowiązki.

Dopiero dzieci w wieku 11-15 osiągają już taki poziom, że są w stanie brać odpowiedzialność za własne obowiązki. Nie oznacza to oczywiście, że z nauką należy czekać do tego wieku.

wychowanie
fot. istock.com

Sposoby na naukę odpowiedzialności

Wielu rodziców uważa, że zakupi zwierzęcia jest doskonałą nauką odpowiedzialności. Jednak zwierzę to nie zabawka i nie załatwi za nas rodziców tego, czego trzeba malca nauczyć. Zamiast własnego zwierzaka można np. nauczyć dziecko pielęgnowania rośliny.

Zobacz więcej: Jak mówić, by dziecko słuchało?

#1 Bądź przede wszystkim przykładem

Dzieci zdecydowanie więcej uczą się przez obserwację niż z tego, co się do nich mówi. Warto, by rodzice swoim zachowaniem i postępowaniem pokazywali, że są odpowiedzialni: są punktualni, nie kłamią i nie migają się od obowiązków.

#2 Daj dziecku szansę na zastanowienie

Gdy dzieje się coś nie po twojej myśli konstruuj komunikaty w odniesieniu do siebie. Zamiast rzucać oskarżenia mów o sobie i swoich odczuciach, tak by dziecko mogło przemyśleć sytuację i zrozumieć konsekwencje.

#3 Maluch nie jest za mały na obowiązki

Nie muszą to być trudne i pracochłonne obowiązki, ale ważne, by dziecko powoli wprowadzać w obowiązki domowe, oczywiście zgodnie z jego możliwościami. Pomoc w nakrywaniu do stołu, czy ładowaniu pralki jest czymś, co są w stanie spokojnie wykonywać 2-3 latki.

#4 Ćwiczymy samodzielność

Niestety wiele mam zapomina, że dziecko rośnie i jest w stanie wykonywać pewne czynności, brakuje nam rodzicom często dystansu i konsekwencji, chcemy zrobić cos szybciej i lepiej. W ten osób nie dajemy szans na trening samodzielnego ubierania, jedzenia, podejmowania decyzji itp. Jednak należy się pogodzić z niezależnością rosnącego malca, dla jego dobra.

#5 Nie chroń dziecka

Niestety często chcąc ochronić dziecko przed konsekwencjami usprawiedliwiamy zachowanie dziecka w efekcie “wmawiamy” sobie i dziecku, że nie ono jest winne, a ktoś lub coś innego. Ważne, by umieć dziecko wyjaśnić co zrobiło nie tak i zwracać uwagę na konsekwencje i na samopoczucie innych, by z czasem dziecko było w stanie samo poczuć żal i umieć przeprosić.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 22.04.2021 11:17
Mój synek ma swoje obowiązki domowe, sprząta zabawki, swój pokój, włącza roombę czy rozpakowuje zmywarkę, pozwalam mu też być samodzielnym i daje dobry przykład :)
odpowiedz
Polecane dla Ciebie