Co zrobić, by nauka właściwego postępowania nie zmieniła się w nakłanianie do kłamania?

Każdy z nas wie, że czasem po prostu wypada przeprosić i właśnie tego próbujemy nauczyć dziecko.
Co zrobić, by nauka właściwego postępowania nie zmieniła się w nakłanianie do kłamania?
fot. istock.com
26.04.2021
Katarzyna Lemanowicz

 Maluchowi zazwyczaj nie jest żal, ale wiemy, że w takiej, a nie innej sytuacji należy wyrazić skruchę i powiedzieć przepraszam. Często rodzice wręcz zmuszają dziecko do przeproszenia, nawet gdy dziecko nie czuje takiej potrzeby. Ale warto się and tym bardziej zastanowić. Czy zmuszanie dziecka w takiej sytuacji uczy czegokolwiek dobrego? W końcu nakłaniasz dziecko do kłamania, że jest mu przykro...

Co zrobić, żeby dziecko radziło sobie z emocjami?

Bardzo często zarówno my, jak i inni świadkowie niepożądanego zachowania oczekujemy właściwego zachowania od dziecka. Zmuszamy maluchy do zrobienia czegoś, co wypada, natomiast nie stwarzamy przestrzeni, w której dziecko mogłoby poczuć faktyczny żal. Czasem nawet nie wnikamy jaka była przyczyna złego zachowania i od razu oczekujemy, że malec przeprosi. Co zrobić, by dziecko lepiej radziło sobie z emocjami i potrafiło być nie tylko empatyczne, ale faktycznie było w stanie samo poczuć, że coś jest nie tak i umieć szczerze przeprosić?

#1 Przede wszystkim zawsze zaczynaj od pytania: Co się stało? Oczywiście nie chodzi o to, by zawsze znaleźć winnego i ofiarę, bo nie zawsze tak jest, ale daj dziecku przestrzeń i czas na wypowiedź. Spróbuj, się dowiedzieć co doprowadziło do takiego, a nie innego zachowania. Może się okazać, że obydwie strony zawiniły. Możesz zapytać: Co się stało? lub Co sprawiło, że się tak zachowałeś?

Zobacz więcej: Dajesz dziecku wygrywać? To błąd

#2 Pomóż dziecku zrozumieć, jak jego zachowanie wpłynęło na to, co czuje druga osoba. Nie rób wykładu, ale pomóż dziecku zauważyć pewne rzeczy, np. Spójrz na Olę? Widzisz, jak wygląda? Jak myślisz, co czuje?

#3 Rozwiąż problem. Jeśli faktycznie twoje dziecko zawiniło, pomóż dziecku jak wyeliminować przyczynę, by taka sytuacja się nie powtórzyła. Celem nie jest, by dziecko poczuło się gorzej, ale by w przyszłości maluch był w stanie lepiej sobie radzić w określonych sytuacjach. Chodzi o to, by dziecko umiało rozwiązywać sytuacje w sposób pozytywny, bezpieczny i zdrowy. To zaprocentuje w przyszłości.

wychowanie

fot. istock.com

#4 Najlepszym sposobem, by nauczyć dziecko empatii, jest okazywanie empatii w stosunku do dziecka. Popełnianie błędów jest częścią uczenia się i dorastania, nie możesz więc ciągle karcić dziecka. Pomagając maluchowi zrozumieć sytuację, prowadzisz i uczysz dziecko jak stać się lepszym człowiekiem. Nauczenie dziecka odczuwania żalu i przepraszania to duża umiejętność, nad którą trzeba pracować.

Jeśli zamiast "tresować" dziecko, bądź trenerem swojego dziecka. Może zajmie to więcej czasu, ale w efekcie wychowasz dziecko, które ma wewnętrzny kompas moralny, który pomoże mu odczuwać prawdziwy żal i szczere przepraszać.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie