Masz uparte dziecko, a może rozpuszczone? Sprawdź!

Idealnych dzieci nie ma, jak i idealnych rodziców.
Masz uparte dziecko, a może rozpuszczone? Sprawdź!
fot. istock.com
27.04.2021
Katarzyna Lemanowicz

Każdy z nas rodziców stara się wychować dziecko, jak najlepiej potrafi. Coraz więcej mówi się o tym, że dziecko ma swój charakter i może mieć swoje zdanie, a także, że należy je szanować. Pielęgnujesz to u dziecka, by w przyszłości było pewne siebie i wiedziało, czego chce. A może dajesz dziecku wszystko co najlepsze, bo możesz i chcesz. Jednak nie trudno przekroczyć cienką granicę.

Gdy dziecko rządzi całą rodziną...

To maluch decyduje gdzie i kiedy wyjdziecie, czy wolno ci się wykąpać i co będziecie jeść. Owszem warto uczyć dziecka dokonywania wyborów, ale nie może być tak, że dziecko decyduje o wszystkich członkach rodziny. Rodzic nie może zapominać kto jest rodzicem i kto podejmuje decyzje, uleganie dziecku dla świętego spokoju jest dużym błędem. Bądź konsekwentna i pewna siebie informując dziecko o tym, co teraz będziecie robić. W przypadku mniejszych dzieci, które robią wszystko na przekór rodzicom, warto dać wybór, ale zawsze na zasadach rodzica.

Zobacz więcej: Jak poradzić sobie z płaczem dziecka?

fot. istock.com

Co zrobić, gdy dziecko lekceważy nasze zdanie?

Masz wrażenie, że twoje dziecko słyszy wybiórczo, a szczególnie nie słyszy tego, o co prosisz? Drogi rodzicu najprawdopodobniej nie nauczyłeś swojego malca słuchania i niestety jest to objaw rozpuszczenia. Takie maluchy są egoistyczne i samolubne i nie zwracają uwagi na prośby i potrzeby innych. Zamiast krzyków, spróbuj opracować nad tym, w jaki sposób mówisz do dziecka.

Małe dzieci mają problemy z wyrażaniem emocji i często, gdy coś nie idzie po ich myśli, denerwują się, a ponieważ nie rozumieją co się z nimi dzieje i nie potrafią, tego opisać często okazują niezadowolenie w sposób najgorszy z możliwych. Jednak jeśli dziecko kładzie się na podłodze, krzyczy i reaguje źle na każde twoje "Nie" i próbuje wymusić zmianę decyzji, to bardzo ważny znak. Dziecko, które nie zna granic, czuje się zagubione, a w konsekwencji próbuje zwrócić na siebie uwagę. Jeśli dziecko często reaguje w ten sposób, poświęć dziecku więcej czasu tłumacząc zasady, zawczasu np. wchodząc do centrum handlowego, ustalcie zasady na dziś i przypominaj o tym, co jakiś czas np. dziś nie kupujemy żadnych zabawek albo dziś możesz wybrać jedną rzecz. Kluczem do sukcesu jest spokój i cierpliwość. Maluch, któremu do tej pory udawało się wymuszać będzie się złościć, że “zasady” uległy zmianie.

Zobacz więcej: Co zrobić, by nauka właściwego postępowania nie zmieniła się w nakłanianie do kłamania?

fot. istock.com

Rodzic prosi i błaga dziecko

Rozpieszczone maluchy, gdy emocje biorą górę, często także dążą do poczucia władzy. Kiedy osiągają cel? Gdy rodzic błaga dziecko, by coś zrobiło. Mów do dziecka z przekonaniem i pewnością siebie, ale spokojnie. Nie możesz pozwolić, by maluch był nieugięty, a ty się gimnastykujesz, by iść mu na rękę.

Pamiętaj, dziecku nie stanie się krzywda, jest to konieczne dla dobra dziecka.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie