Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w mediach społecznościowych?

Co musisz wiedzieć, zanim twoje dziecko będzie miało profil na Facebooku?
Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w mediach społecznościowych?
fot. istock.com
15.06.2021
Katarzyna Lemanowicz

Ogólnodostępny internet i urządzenia mobilne to znak naszych czasów. Możesz chronić dziecko i ograniczać dostęp dziecka do Internetu, jednak by nie robić z dziecka "kaleki" i odludka będziesz w końcu musiała zgodzić się na profil dziecka na Facebooku czy innym portalu. Wszelkie komunikatory to dobra okazja by dzieci nauczyły się ze sobą współdziałać, ale i każdy rodzic powinien sobie zdawać sprawę, że dostęp do internetu to także zagrożenia.

Co zrobić by dziecko było bezpieczne w mediach społecznościowych? 

Pomyśl o internecie jak o wielkiej otwartej przestrzeni. Tak jak chronisz dziecko w centrum handlowym, gdzie jest dużo ludzi i zagrożeń, tak samo powinnaś postępować dając dziecku dostęp do serwisu społecznościowego. Dziecko online bez nadzoru rodzica to jak maluch wypuszczony samodzielnie do takiego centrum handlowego może trafić tam na kogoś, kto jest życzliwy, ale także na kogoś, kto może chcieć zrobić mu krzywdę. Rozmawiajcie dużo, tak byś wiedziała z kim, kiedy i jak często dziecko rozmawia. Pamiętaj, twoje dziecko jest bardzo ufne i otwarte - nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń, jakie czyhają na nie w sieci.

Kontakty z rówieśnikami a media społecznościowe

Powinnaś zdać sobie sprawę, że w sieci czekają na twoje dziecko nie tylko miłe kontakty z rówieśnikami. Internet to przestrzeń, w której często dzieci bez kontroli dorosłych potrafią być bardzo okrutne. Przemoc psychiczna i bulling może mieć miejsce nie tylko w szkole, ale także w sieci. Maluch, który więcej siedzi w sieci ma więcej okazji do interakcji z rówieśnikami a tym samym do bycia odrzuconym lub znęcania się nad innymi. Zwracaj uwagę czy twoje dziecko nie przejawia zachowań, które mogą świadczyć o tym, że doświadcza przemocy ze strony rówieśników zarówno w szkole, jak i w sieci.

Zobacz więcej: Dlaczego już od najmłodszych lat musimy chronić dane osobowe naszego dziecka?

Facebookowa depresja - czym jest?

Powinnaś mieć świadomość, że istnieje coś takiego jak Facebookowa depresja. W badaniu przeprowadzonym przez American Academy of Pediatrics, stwierdzono, że u dzieci i młodzieży może rozwijać się facebookowa depresja, ponieważ są one przytłoczone pozytywnymi statusami znajomych i zdjęciami szczęśliwych przyjaciół. Powodem obniżonego nastroju jest porównywanie własnego życia, z tym, które w przejaskrawiony sposób pokazywane jest na portalach społecznościowych. W efekcie dzieci uważają, że nie są wystarczająco atrakcyjne i lubiane.

Media społecznościowe a realne życie

Pamiętaj, by tłumaczyć dziecku, że to, co widzi na portalach społecznościowych, nie jest odbiciem rzeczywistego życia. Ludzie wrzucają na Facebooka radosne posty, pokazując co fajnego zrobili czy mają, w sytuacji, gdy nie czują się pozytywnie, już tak ochoczo nie dzielą się ze światem swoimi odczuciami. Eksperci ostrzegają, że większość portali społecznościowych nie kręci się wokół dzielenia pasji muzycznych czy innych zainteresowań, ale koncentruje się na zdjęciach i filmach kładących nacisk na wygląd.

Media społecznościowe

fot. istock.com

Facebook - jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka?

Nie poddawaj się wzajemnej presji ze strony rodziców. Portale społecznościowe zazwyczaj mają ograniczenia wiekowe, np. Facebook wymaga od użytkownika, aby mieć co najmniej 13 lat. W rzeczywistości na portalach społecznościowych swoje konta mają znacznie młodsze dzieci. Badanie przeprowadzone przez Consumer Reports stwierdziło, że aż 7,5 mln dzieci mających konto na Facebooku ma poniżej 13 lat, a 5 milionów ma 10 lat lub mniej. Aby zauważyć skale problemu, należy powiedzieć, że zaledwie 18% rodziców ma w znajomych na Facebooku swoje dziecko i aktywnie monitoruje swoje dziecko w mediach społecznościowych.

Twój maluch może przyjść i powiedzieć, że wszyscy mają Facebooka, a on nie ma. Decyzja zależy od rodzica, ale jeśli ulegniesz, pamiętaj, uczysz dziecko, że można kłamać na temat swojego wieku. Zgodnie z Children’s Online Privacy Protecion Act, umożliwienie dziecku poniżej 13 roku życia założenia konta na stronie internetowej lub w aplikacji jest nielegalne. Niestety dzieci potrafią łatwo to obejść. Używają e-maili rodziców i fałszywych dat urodzeń, często za ich zgodą.

Jednak oprócz kwestii czysto prawnych istnieją poważne obawy dotyczące dojrzałości. - Dzieci w wieku od 7 do 11 lat wciąż myślą bardzo konkretnie i nie rozwinęły jeszcze umiejętności rozważania hipotetycznych sytuacji – tłumaczy dr Lisa Strohman, założycielka i dyrektorka Technology Wellnes Center. - Tak więc 8-letnia dziewczynka publikująca video o tym, jak uczesać włosy myśli: Moi przyjaciele to zobaczą i będzie super! Nie potrafi przejrzeć następnego kroku i zastanowić się, kto jeszcze będzie mógł oglądać jej filmik i pisać niemiłe komentarze, a nawet używać jej nagrania do promocji kosmetyków do włosów.

Pamiętaj, rodzic powinien mieć całkowity dostęp do konta dziecka. Solidny fundament wzajemnego zaufania i komunikacji to podstawa. Kiedy zdecydujesz, że dziecko jest gotowe na debiut w social mediach, potraktuj to tak, jakbyś zabierała początkującego pływaka na głęboki basen: towarzysz mu przez cała drogę i uważnie przyglądaj się, co robi. Dobrym pomysłem jest założenie sobie konta na portalu (jeśli jeszcze go nie masz) i zapoznanie się z zagadnieniami bezpieczeństwa i jego potencjalnych zastosowań przed pozwoleniem dziecku na dołączenie do grona użytkowników. Rozmawiaj z dzieckiem i ustalcie jasne zasady korzystania z mediów społecznościowych. Nie bądź żandarmem, przyjmij postawę taką by dziecko zawsze i w każdej sytuacji bez obaw mogło przyjść do ciebie z prośbą o pomoc.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie