Zły dotyk - o tym warto rozmawiać!

Wychowując dziecko, nie zapomnij o rozmowach na temat zagrożeń seksualnych.
Zły dotyk - o tym warto rozmawiać!
fot. istock.com
03.07.2021
Katarzyna Lemanowicz

Niestety świat, w którym żyjemy, jest brutalny i nie można udawać, że jest inaczej. Dlatego poruszanie takich tematów jest konieczne przy wychowaniu dziecka. Tak jak rozmawiasz z maluchem o bezpiecznej zabawie, czy właściwym zachowaniu, powinnaś rozmawiać o zagrożeniach także w tym obszarze. Wielu rodziców się krępuje, inni uważają, że na to za wcześniej, jeszcze inni nie chcą straszyć dziecka. Jednak zagrożenie jest reale, a tylko świadomość zagrożenia może uchronić twoje dziecko.

Jak rozmawiać z dzieckiem na temat zagrożeń seksualnych?

Czy wiesz, że większość dzieci zapytanych o to z kim nie wolno rozmawiać powie, że z brzydkim panem w czarnym płaszczu. Stereotyp czarnego charakteru z bajki sprawia, że czujność dziecka jest mocno osłabiona. Jednak gdy kolejny raz pomyślisz, że masz czas, a dziecko jest ciągle pod opieką, uświadom sobie, że aż 80 do 90% osób krzywdzących dzieci to te z ich otoczenia, a najczęściej… z rodziny. Mili wujkowie, czasem dziadek, sąsiad, sympatyczny mąż koleżanki, osoby, których byś nigdy nie podejrzewała, że mógłby skrzywdzić dziecko. Jednak statystyki są nieubłagane. Zamiast się upierać, że ciebie to nie dotyczy, warto po prostu zacząć rozmawiać z dzieckiem.

Od kiedy rozmawiać z dzieckiem?

Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Rozmawiać należy od momentu, od którego dziecko zaczyna nas dosyć dobrze rozumieć. Już pomału możesz uświadamiać dwulatka, ale nie chodzi o jeden poważny wykład o molestowaniu. Temat należy poruszać często i przy różnych okazjach.

Zobacz więcej: Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w mediach społecznościowych?

Przy okazji mycia dziecka zwróć uwagę na miejsca intymne, że chłopcy różnią się od dziewczynek i na to, że nikt nie powinien nam pokazywać siusiaka, ani oczekiwać pokazywania okolic intymnych.

Przy kolejnych okazjach przypominaj, że nikt tych miejsc nie może dotykać, nawet jeśli by prosił. Warto jednak dodawać, że czasem trzeba pokazać u lekarza albo że pani w przedszkolu może pomóc wytrzeć pupę, jednak należy powiedzieć o tym mamie. Jeśli maluch mówi ci, że nie chce być dotykany nie nalegaj, pozwól dziecku na wyznaczenie granic.

Kiedy jest najlepszy czas na rozmowę z dzieckiem na temat zagrożeń seksualnych?

Gdy dziecko ma ponad trzy lata, możesz zacząć rozmawiać na temat tajemnic i gróźb, które mówią obce osoby. Częstą groźbą jest, że mama cię odda, jak się dowie. Zapewniaj dziecko co jakiś czas, że nigdy byś go nie oddała i nigdy w ten sposób nie strasz!

Mów dziecku o tym, że jeśli ktoś by je kiedyś dotykał, to zawsze należy zaprotestować i uciekać, a potem powiedzieć o tym rodzicom. Niech nigdy maluch nie boi się tobie o czymś powiedzieć, chwal malucha, gdy się odważy cos wyznać. Jeśli widzisz, że nawet nabroił, ale uszanuj, że się przyznał. "Ćwiczysz" w ten sposób u malucha otwartość do rodzica.

Rozmowa z dzieckiem

fot. istock.com

Choć nagość także powinna być obecna w domu, warto także pokazywać w praktyce, że np. w toalecie chce się być samemu, lub można się wstydzić nagości. Jeśli maluch nie che chodzić na golasa lub wstydzi się przebierania przy kimś, nie namawiaj na siłę. Jeśli dziecko chce być samo w łazience - pozwól na to oczywiście w ograniczonym stopniu, np. przymknij drzwi. Pozwól maluchowi na intymność i uszanuj, gdy chce się przebrać w samotności.

Zobacz więcej: Nigdy tego nie rób! - największe winy rodziców wobec dzieci

W rozmowie z dzieckiem zwracaj uwagę nie tylko na sam dotyk. Ucz, że nie wolno rozmawiać z obcymi oraz brać od nich słodyczy, a najlepiej zawsze najpierw ZAWSZE pytać mamę o pozwolenie. Chodzi o schemat postępowania. Ucz malucha, że ma prawo powiedzieć "nie" albo "nie podoba mi się to". Uświadamiaj dziecko, że świat nie jest idealny i że są też źli ludzie. Nie upiększaj więc świata, żeby tylko się nie wystraszyło. Jeśli twój malec widzi w filmie, że ktoś kogoś uderzył, nie mów "oni się tylko tak bawią, pani płacze ze śmiechu", tylko powiedz prawdę. Czyli "bo wiesz, są ludzie dobrzy i źli. Ten pan był zły i uderzył tę panią, teraz jest jej smutno".

Kłamstwo nie ochroni dziecka, ucz dziecka asertywności i świadomości istniejących zagrożeń.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie