Jak wychować twórcze dziecko?

Bez względu na to, kim zostanie w przyszłości, kreatywność ułatwi mu życie.
Jak wychować twórcze dziecko?
fot. istock.com
06.07.2021
Katarzyna Lemanowicz

Twórczym, pomysłowym i otwartym na nowości ludziom z pewnością łatwiej iść przez życie. Dlatego warto zadbać o kreatywność maluszka. Każde dziecko, choć rodzi się z naturalną ciekawością świata, łatwo ją zatracić. Warto jednak tę otwartość umysłu podtrzymać, gdyż w życiu dorosłym znacznie trudniej się tego nauczyć.

Jak wychować twórcze dziecko?

To proste od miłości! Jeśli poświęcisz dziecku dużo uwagi i zaangażowania, możesz lepiej wpłynąć na rozwój dziecka niż jakiekolwiek zajęcia dodatkowe. Wspólnie spędzony czas to także okazja dla ciebie, by zauważyć, co dziecko interesuje, co lubi i jakie jest. Aprobata i uznanie rodzica dla każdego dziecka znaczą najwięcej i to one mogą najbardziej motywować do działania. Maluch taki jest bardziej odważny i eksperymentuje. Natomiast maluchy, które nie mają uznania rodziców, hamują swoją ciekawość i czują się niepewne.

Zanim dziecko zacznie korzystać ze swojej kreatywności, potrzebuje twojego wsparcia w codziennych czynnościach. Nauka samodzielnego jedzenia, mycia się, ubierania, sprzątania zabawek, a także biegania i wspinania to idealne lekcje dla maluszka. Co ciekawsze rozwój ruchowy, manualny, samoobsługa są u najmniejszych tak samo ważne, jak rozwój intelektualny. Patrzenie, słuchanie i przede wszystkim dotykanie wpływa na rozwój wyobraźni plastycznej, muzycznej i przestrzennej. Aby maluch mógł się rozwijać w tym obszarze, niezbędna jest swoboda. Dlatego twoim najważniejszym działaniem jest pozwolić dziecku działać - wspinać, się biegać, dotykać, próbować robić coś samodzielnie. W ten sposób maluch, który sam wpada na jakiś pomysł, jest w stanie sprawdzić doświadczalnie, czy się da on zrealizować.

Jak wychować twórcze dziecko?

fot. istock.com

Zobacz więcej: Jak wychować lidera?

Kreatywność w wychowaniu

Warto także czytać i uczyć dziecko piosenek, wyliczanek i wierszyków. Te wpływają pozytywnie na słownictwo, płynną wymowę i pamięć, a także umiejętność wypowiadania się i formułowania myśli. Mów do malucha "normalnym" językiem i nie zdrabniaj, odpowiadaj na pytania dziecka lub razem szukajcie odpowiedzi, w ten sposób wzmocnisz jego dociekliwość. Ale nie tylko mów, także go słuchaj. Niestety często bagatelizujemy, co dzieci mają do powiedzenia, a to, że dziecko jest słuchane, budzi w nim poczucie własnej wartości, zaufanie do siebie i odwagę wypowiadania swojego zdania.

Rysowanie czy zabawy plastyczne to także doskonała nauka przez zabawę pamiętaj jednak, że małe dzieci potrzebują swobody, więc nie poprawiaj po dziecku i nie krytyku, doceniaj jego twórczość taka, jaką jest. 

Zajęcia dodatkowe dla dziecka - czy warto?

Często rodzice zapisują maluchy na szereg zajęć dodatkowych lub ćwiczą pewne umiejętności bardzo pilnie, jakby to było przygotowanie do egzaminu. Warto jednak pamiętać, że nadmierne stymulowanie może utrudnić dziecku np. kontakt z rówieśnikami. Gry, zabawy i wszelkie inne zajęcia, to świetna okazja do nauki, i poznania otaczającego świata, ale czasem maluch musi się także … ponudzić. Nauka samodzielnego gospodarowania czasem jest także niezbędna do prawidłowego rozwoju. Dzięki chwili nudy dziecko ma szansę na spontaniczną twórczość.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie