Czego dziecko może nauczyć rodziców?

Jakie umiejętności dziecko może przekazać rodzicom?
Czego dziecko może nauczyć rodziców?
fot. istock.com
18.07.2020
Katarzyna Lemanowicz

Paulo Coelho w "Piątej górze" napisał: "Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy: cieszyć się bez powodu, być ciągle czymś zajętym i domagać się - ze wszystkich sił – tego, czego pragnie". Oj, to prawda :)!

Ale myślę, że wymienione przez Coehlo umiejętności to tylko kropla w morzu. Dodałabym jeszcze: dziecko uczy nas beztroski, szczerości, spontaniczności i nieskrępowanego wyrażania uczuć, radości z prostych przyjemności, ciekawości, odwagi, ufności, kreatywności, braku lęku przed popełnieniem błędu, bezinteresowności, pokory... Dziecko kocha tak po prostu, bezinteresownie, za to, że się jest. Dzięki mojemu synkowi inaczej patrzę na świat, staram się być lepszym człowiekiem. Chciałabym być dla niego przykładem, więc analizuję swoje zachowanie, zmieniam złe nawyki, trzymam nerwy na wodzy.

Czego dziecko może nauczyć rodziców?

fot. istock.com

Zobacz więcej: Czy w ciąży można uprawiać sport?

Odnalazłam w sobie ogromne pokłady czułości, spokoju, cierpliwości, bezwarunkowej miłości. Leoś uświadomił mi, czym jest prawdziwa bezradność. Kiedy płacze, coś go boli, czy jest chory, a ja nie umiem mu pomóc, to czuję okropną bezsilność.

Im dłużej zastanawiam się, czy to my kształtujemy naszego synka, czy raczej on nas, tym bardziej dochodzę do wniosku, że to on jest naszym największym życiowym wychowawcą :).  Powiedzenie: Dzieci i ryby głosu nie mają uważam za wierutną bzdurę! Nasz Leoś jest istotką nader aktywną, wpływającą na swoich rodziców. Jest nie tylko pilnym uczniem w szkole życia, ale też znakomitym nauczycielem. Bo wychowanie to wzajemne oddziaływanie.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie