Porozmawiajmy o seksie - dlaczego warto zacząć uświadamiać dzieci w domu?

Wielu rodziców zwleka z edukacją seksualną, bo nie wie jak rozmawiać z dzieckiem, nie wie, kiedy jest dobry moment i obawia się, że “takie” rozmowy zachęca dziecko wcześniej inicjacji seksualnej.
Porozmawiajmy o seksie - dlaczego warto zacząć uświadamiać dzieci w domu?
fot. istock.com
21.07.2021
Katarzyna Lemanowicz

Tymczasem w dzisiejszych czasach otaczający świat uczy dzieci o seksie bardzo wcześnie i to nie koniecznie tego, co dzieci wiedzieć powinny. Świat filmów i reklam pokazuje seks jako coś tylko fizycznego i przypadkowego, coś, co służy poprawieniu nastroju. Warto by to rodzic w domu rozpoczął pracę nad właściwym obrazem seksu. Jeśli nie będziemy uczyć naszych dzieci o seksie, zapewne zrobi to ktoś za nas, tylko czy będzie to ktoś, kto ma ten sam światopogląd i wyznaje podobne wartości jak ty?

W szkole będzie edukacja seksualna, to się dowie

Otóż nic bardziej mylnego! Grupa Edukatorów Seksualnych Ponton postanowiła sprawdzić, jak to jest ze szkolną edukacją. Młodzież, która podzieliła się swoimi opiniami, przyznała, że poziom zajęć był niewystarczający. W większości przypadków niestety nauczyciele wstydzili się nawet wypowiedzieć słowo "seks". Wiele zajęć opierało się na piętnowaniu seksualności i ukazywaniu jej jako niemoralną i grzeszną. Pawie 40% dzieci wcale nie miało zajęć poświęconych seksualności na żadnym etapie swojej szkolnej edukacji.

Według innych badań przeprowadzonych przez Grupę Edukatorów Seksualnych Ponton ponad 97% młodzieży przyznaje, że wiedza o seksualności w życiu nastolatka jest czymś istotnym. Jednocześnie aż 44% osób ankietowanych przyznało, że nie rozmawiali na ten temat ze swoimi rodzicami. Pozostali mieli jakieś rozmowy z rodzicami, ale często były to rozmowy niesatysfakcjonujące.

Zobacz więcej: Jak duże musi być dziecko, by było w pustym domu bezpieczne?

Skąd młodzież czerpie wiedzę na temat seksu?

Przy przypadku dziewcząt jest to wymiana informacji między koleżankami, książki, czasopisma i internet. Głównym źródłem wiedzy w przypadku chłopców okazała się jednak pornografia i erotyka. Praktycznie w żadnym wypadku nie był to dorosły, do którego dziecko miałoby zaufanie.

Mimo że seks emanuje praktycznie zewsząd, rodzice czują barierę związaną z edukacją seksualną, co więcej nie mają potrzeby bądź chęci, by uczestniczyć aktywnie w edukacji seksualnej własnego dziecka. Rodzice powielają wzorce braku rzetelnej rozmowy z dziećmi na temat dojrzewania wyniesione z domu rodzinnego, a seks jest nadal tematem tabu. Co ciekawe rodzice dość często narzekają, że jako dzieci nie otrzymali rzetelnej edukacji w domu czy szkole, ale gdy stoją w podobnej sytuacji, gdy ich dzieci zaczynają dorastać, powielają ten schemat.

Rozmowa z dzieckiem

fot. istock.com

Niedostateczna wiedza szkodzi

Brak informacji o chorobach przenoszonych drogą płciową, sprawia, że młodzi ludzie nie wiedzą jak się przed nimi zabezpieczać. Brak wiedzy o antykoncepcji owocuje ciążami nieletnich. Brak wiedzy o seksualności sprawia także, że młodzi ludzie coraz częściej szkodzą sobie nawzajem właśnie w sferze intymnej. Zarówno w przypadku dziewcząt, jak i chłopców panują wygórowane oczekiwania. Jeśli coś odbiega od obrazu, chłopak czy dziewczyna jest wyśmiewany przez partnerkę lub partnera, czy kolegów i koleżanki.

Młodzi ludzie naprawdę chcą uzyskać tę wiedzę, ale oczekują rzetelnych faktów, a nie moralizatorskich kazań. Chodzi o to, by rozmowy o cielesności i seksie byłby czymś normalnym i stałym w rozmowach z dzieckiem. Tak by wypuszczany w świat młody człowiek był świadomy swojego ciała, granic i umiał poszanować partnera, posiadał wiedzę o zagrożeniach, ale i o tym, co w seksie piękne.

Zobacz więcej: Goła pupa na plaży - czyli wszystko o nagości!

Niewiedza szkodzi, a w przypadku niewiedzy o ludzkiej seksualności szkody są różnorodne, poważne, wymierne i niekiedy nieodwracalne. Jeśli twoje dziecko jest nastolatkiem, nie zwlekaj dłużej z rozmowami o seksie. Boisz się, że będzie niezręcznie, to najmniejsze zmartwienie. Rozmawiaj z dzieckiem, prowadząc samochód, wtedy nie będziesz musiała mu patrzeć w twarz. Zanim wyfrunie z twojego domu, spróbuj przekazać mu jak najwięcej. Jeśli masz mniejsze dzieci, nie łódź się, że to nieświadome maleństwa. Wykorzystaj to, że rozmowy o tym obszarze życia nie są jeszcze dla nich krępujące czy wstydliwe. Rozmowy i udzielanie szczerych i prawdziwych odpowiedzi to nie tylko wiedza dla dziecka. Jeśli będziesz kompetentnym i otwartym kompanem do rozmów dziecko będzie wiedziało, że wątpliwościami może przyjść właśnie do ciebie.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie