Jak pomóc starszemu dziecku nawiązać kontakt z noworodkiem?

Pojawienie się drugiego dziecka jest bardzo radosnym momentem.
Jak pomóc starszemu dziecku nawiązać kontakt z noworodkiem?
fot. istock.com
22.07.2021
Katarzyna Lemanowicz

Jednak musisz wiedzieć, że twoje starsze dziecko niekoniecznie musi przyjąć nowego domownika z entuzjazmem. To oczywiste, że gdy pojawia się drugie dziecko, starsze zyskuje towarzysza zabaw i rozmów, a także jest to ktoś wyjątkowy i bliski. Tyle że ty o tym wiesz z perspektywy dorosłego, z pozycji osoby, która ma rodzeństwo, lub jest jedynakiem i zawsze chciała mieć rodzeństwo. Tymczasem twój pierworodny zapewne nie dostrzeże żadnych korzyści z posiadania młodszego rodzeństwa. Płaczący maluch, zabierający uwagę rodziców, nie jest kompanem do niczego. Ponadto nie ma z tą małą istotą jeszcze emocjonalnej więzi. Tu rola rodziców, by umiejętnie pomóc starszemu dziecku nawiązać więź z małym braciszkiem lub siostrzyczką. Jeżeli tylko pierworodny życzy sobie, pozwólmy mu zaangażować się już na etapie ciąży. 

Jak pomóc starszemu dziecku nawiązać kontakt z noworodkiem?

W zależności od wieku starszego dziecka może ono uczestniczyć w wielu czynnościach związanych z maluszkiem już po jego narodzinach. Istotne by nie był to nakaz i przykry obowiązek, a zadania pokazujące dziecku, że jest ważnym i pomocnym członkiem rodziny. Jeśli opieka nad bratem/ siostrą będzie się kojarzyć z czymś niemiłym, całą złość przeniesie na maluszka.

O to nasze podpowiedzi na to, jak starszak może uczestniczyć w opiece nad maluszkiem

Zamienianie pieluszek: Nawet niespełna dwulatki spokojnie mogą asystować przy zmianie pieluszki i podawać mamie niezbędne akcesoria jak pieluszka, chusteczki, czy puder. Warto umiejscowić je tak by dziecko bez problemu mogło ci pomagać, gdy ma na to ochotę. Maluch może także zabawiać niemowlaka zabawkami. Dzieci w wieku szkolnym, jeśli wykazują chęć, mogą także spróbować same przewijać niemowlę.

Rodzeństwo

fot. istock.com

Karmienie: Jeśli noworodek pije z butelki, nawet małe dziecko może ją podtrzymać młodszemu rodzeństwu. Jeśli karmisz piersią, starszak może śpiewać piosenki, “czytać” książeczki małemu łakomczuchowi. To jest też czas, w którym możecie razem poprzytulać.

Zobacz więcej: 6 sposobów na zapobieganie niezdrowej rywalizacji między rodzeństwem

Odbijanie: Nawet małe dziecko może młodsze rodzeństwo poklepać po pleckach, aby mu się odbiło po posiłku. Jeśli maluchowi się ulało, brat lub siostra może spróbować wytrzeć mu buzię.

Kąpiel: Czas wieczornej kąpieli może być wspaniałą zabawą dla całej rodziny. Pierworodny może podawać akcesoria kąpielowe jak ręcznik, mdło, ale może także pod kontrola rodzica polewać maluszka wodą czy prezentować zabawki do kąpieli. Straszak może także śpiewać. Pamiętaj jednak, żeby nie zostawiać dzieci samych w łazience, przynajmniej do 12 roku życia starszego dziecka.

Zobacz więcej: Czy kolejność urodzenia wpływa na jakość życia dziecka?

Kilkuletnie dzieci nie powinny same zostawać z młodszym rodzeństwem

Ale starszak może cię zastąpić, jeśli jesteś w pobliżu. Nie będzie to może rzeczywista pomoc, ale dla kilkulatka wiele będzie znaczyło tak samodzielne zadanie.

To od rodziców zależy, jak dziecko zaadoptuje się w roli starszego rodzeństwa. Pamiętaj, że dla dziecka najważniejszymi istotami w życiu jesteście wy – rodzice, a narodziny maluszka to dużo emocji.

Tych rzeczy nie rób:

  • nie porównuj dzieci;
  • nie skupiaj całej swojej uwagi na niemowlęciu;
  • w okresie oczekiwania na maleństwo nie podawaj starszemu dziecku nieprawdziwych informacji np. że będzie mogło się z nim bawić, uprzedź, że maluszek będzie czasami płakał i dużo spał;
  • w żadnym wypadku nie pozwalaj dziecku tłumić w sobie złości.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie