Brzydkie słowa - jak reagować, gdy dziecko przeklina?

Dzieci mają bardzo dobry słuch i niezawodną pamięć… szczególnie do brzydkich słów.
Brzydkie słowa - jak reagować, gdy dziecko przeklina?
fot. istock.com
26.07.2021
Katarzyna Lemanowicz

Niestety złe nawyki u maluchów utrwalają się bardzo szybko. Nawet jeśli u was w domu się nie przeklina, niecenzuralne słowa dziecko może podłapać dosłownie wszędzie: w przedszkolu, na podwórku, na ulicy, a nawet z telewizji. Jeśli wydaje ci się, że dziecko nie zwróciło uwagi na brzydkie słowa, jesteś w błędzie. Małe dzieci, szczególnie przedszkolaki wyłapują wszystkie słowa i potrafią później ich użyć w odpowiednim kontekście. Jak reagować na przeklinanie przez malucha?

Dlaczego dzieci przeklinają?

Twoje dziecko uczy się przez naśladowanie. Na pewno nie raz widziałaś, jak powtarza coś po tobie jak papużka. To samo tyczy się przekleństw. Obserwowanie zachowania, padających słów jest elementem obserwacji świata i uczenia się "panujących zasad". Kiedy maluch jest świadkiem przeklinania w bardzo emocjonujących momentach, uczy się, że przekleństwo jest metodą na rozładowanie negatywnych emocji.

Zobacz więcej: Wpływ płci na wychowanie dziecka

Mniejsze dzieci mogą używać wulgaryzmów nieświadomie, nie rozumiejąc ich intencji. Zasłyszane nowe słowo może wydać się atrakcyjne. Warto od razu wyjaśnić dziecku, że jest to niegrzeczne słowo.

Większe maluchy dobrze wiedzą, że wulgaryzmy nie są czymś, co dorośli pochwalają i potrafią ich używać świadomie. Dzieci potrafią przeklinać, by poczuć się bardziej dorośle lub by sprawdzić reakcję rodziców. Jeśli pierwsze reakcje, z jaki się spotyka to śmiech lub zakłopotanie będzie jeszcze bardziej ochoczo próbować ich używać. Dla malucha to bardzo dobra zabawa móc wzbudzać emocje u dorosłych.

Przedszkolakom może się także zdarzać testowanie rodziców, w celu sprawdzenia na ile mogą sobie pozwolić. Takie zachowanie może być chęcią zwrócenia na siebie uwagi, wynikające ze zbyt małego zainteresowania dzieckiem. "Osamotniony” maluch w ten sposób sygnalizuje rodzicom, że coś jest nie tak.

Dziecko - przekleństwo

fot. istock.com

Bądź pewna, jeśli usłyszysz siarczyste słowa z ust twojego słodkiego malucha, nie znaczy to od razu, że masz niegrzeczne dziecko.

Jak reagować na przeklinanie?

Gdy dziecko jest małe, próbuje używać różnych słów, niekoniecznie znając jeszcze ich znaczenie. Na tym etapie warto po prostu nie zwracać uwagi. Jeśli dziecko podłapie, że wzbudza to w tobie emocje, zacznie z większa ochota ich używać. Tyczy się to także przekleństw, które padają w obecności dziecka, silne reakcje i zwracanie stanowczej uwagi innemu dorosłemu przykuwa uwagę malucha. Warto nie przeklinać przy dziecku, jednak gdy się tak stanie nie zwracajcie sobie uwagi przy maluchu. Warto także, by się z tego nie śmiać, ani nie reagować w żaden inny sposób. Dla malucha będzie to znak, że to nic wielkiego.

Jeśli jednak przeklinanie stanie się nagminne, nie możesz tego zostawić bez reakcji. Należy przeprowadzić poważną rozmowę i jasno powiedzieć, że Nie wolno przeklinać! Warto zapytać dziecko gdzie słyszało takie słowa i czy je rozumie. Nie krzycz, ale bądź stanowcza, by dziecko zrozumiało powagę sytuacji. Należy wytłumaczyć dziecku, że słowa takie są niegrzeczne i brzydkie i mogą ranić uczucia innych.

Zobacz więcej: Jak pomóc starszemu dziecku nawiązać kontakt z noworodkiem?

Jeśli zauważysz, że stosowanie brzydkich słów jest świadome i wiąże się z buzującymi emocjami, musisz działać. Spróbuj znaleźć przyczynę gromadzenia się emocji i szukaj innych metod rozładownia np. więcej ruchu, czy wspólnych wygłupów. Możecie wspólnie wypisać brzydkie słowa, które zna maluch i spróbować ustalić "zastępstwo" jakimś śmiesznym zamiennikiem, który rozładuje napięcie.

Jeśli nic nie pomaga, możesz pomyśleć o ukaraniu dziecka. Jeśli zdarza się wam także przeklinać, pomyślcie razem nad konsekwencjami dla tego, kto się źle zachowa. Nie możesz karać dziecka, jeśli sama nie jesteś w porządku. Nie reaguj na przeklinanie dziecka, tylko raz na jakiś czas. Niezależnie od okoliczności, zasady są zasadami i dziecko ma wybór - albo nie będzie przeklinać, albo otrzyma karę, i to bez względu na okoliczności.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie