Pora na spanie we własnym, dużym łóżku!

Kiedy jest dobry czas, by maluch zaczął samodzielnie spać sam w "dorosłym" łóżku?
Pora na spanie we własnym, dużym łóżku!
fot. istock.com
28.07.2021
Katarzyna Lemanowicz

Jak to w przypadku dziecka, nie ma jednej właściwej pory. Każdy maluch jest inny i w każdym domu panują inne obyczaje. Dzieci, które śpią z rodzicami jest najtrudniej "przestawić". Jeśli maluszek potrafi sam usypiać w dziecięcym łóżeczku, najprawdopodobniej będzie mu łatwiej zaakceptować zmianę.

Kiedy jest najlepszy moment na usamodzielnienie dziecka?

Spanie w jednym łóżku, choć nie przez wszystkich pochwalane, jest przede wszystkim wygodne. Mama, która karmi piersią, nie musi wstawać na karmienie. W łóżku z rodzicami maluszki zazwyczaj śpią spokojniej, bo czują się bezpieczniej. Są dzieci, które są od początku nauczone samodzielnego spania, a i zdarzają się pięciolatki codziennie śpiące w łóżku z rodzicami. Czasem także dziecko śpi z mamą, a tata “ląduje” na kanapie. Jednak z czasem staje się to mniej wygodne, a rodzice chcą by dziecko zaczęło spać w "dorosłym" łóżku.

Zdaniem psychologów, im dziecko starsze, tym gorzej mu zaakceptować zmiany, więc ze zmianą łóżka nie powinniśmy zwlekać. Dobrym momentem jest okolica drugiego roku życia dziecka lub gdy maluchowi jest niewygodnie w niemowlęcym łóżeczku.

Zobacz więcej: Dwulatek nie mówi! Co jest normą, a kiedy należy się martwić?

Jak przygotować dziecko na zmiany?

Najważniejsze, żeby nie był to szok i przymus. Warto malucha przygotować na zmiany i stopniowo przyzwyczajać do spania we własnym "dorosłym łóżku", szczególnie jeśli jeszcze śpi z rodzicami. Warto by zmiany następowały etapami. Jeśli tego jeszcze nie zrobiłaś, wyjmij szczebelki na noc, tak by maluch poczuł "przestrzeń". Niektóre niemowlęce łóżeczka mają odczepiany cały front, możesz profilaktycznie położyć materac na podłodze, jeśli się boisz, że dziecko wypadnie. Tłumacz dziecku, że niedługo będzie miało swoje dorosłe łóżko, takie jak rodzice. Niech maluch przyzwyczaja się do pozbycia starego łóżeczka. 

Sen dziecka

fot. istock.com

Jeśli dodatkową przyczyną zmiany łóżka, jest pojawienie się młodszego rodzeństwa, także sukcesywnie tłumaczcie sytuację. Maluszki mają silne poczucie własności i może się dziecku nie spodobać, że dzidziuś zabiera łóżeczko. Tłumacząc raczej, stawiaj nacisk na nowe fajne, dorosłe łóżko, a nie na fakt, że musi oddać stare łóżeczko. Jest duża szansa, że zmiana będzie tak atrakcyjna, że maluch nie będzie czuł żalu. Niektórzy rodzice w takiej sytuacji przez pewien czas pozwalaj dziecku spać raz w jednym raz w drugim łóżeczku, coraz bardziej ograniczając spanie w łóżku dla niemowląt.

Jeśli łóżeczko będzie zupełnie eliminowane, warto je rozkładać i rozkręcać bez obecności dziecka, by uniknąć niepotrzebnego płaczu.

Jak zachęcić malucha do nowego łóżka?

Wybierając nowe łóżko warto wybrać takie, które ma barierkę zabezpieczającą. Razem z nowym łóżkiem można zakupić nową, kolorową narzutę, barwne poduszki i dziecięcą lampkę nocną czy pościel.

Zobacz więcej: Sen niemowlęcia - obalamy mity!

Niektóre maluchy przyzwyczajają się szybko i bez większych problemów do nowej sytuacji. Inne potrzebują więcej czasu na oswojenie. Czasem moment zmiany łóżka, jest tez momentem wyprowadzki z sypialni rodziców. Samodzielne sapnie w pokoju, także może być wyzwaniem dla maluszka. Warto wypracować nowy rytuał usypiania np. poczytać na dobranoc, poczekać w fotelu bez odzywania się, aż zaśnie przy zapalonej lampce, a może kołysanki i projektor będzie czymś, co zachęci twojego malucha do usypiania samemu w pokoju?

Nie zamykaj drzwi do pokoju dziecka, może się ono w nocy obudzić, wychodzić z łóżka i szukać rodziców. Maluszki, które w międzyczasie odzwyczajają się od pieluchy, mogą w nocy także wędrować do łazienki. Warto rozważyć ustawienie w nocy nocniczka gdzieś blisko łóżka.

Nauka samodzielnego zasypiania w "dorosłym łóżku" jest ważnym i potrzebnym etapem w życiu maluszka. Wymaga cierpliwości i zaangażowania i wcale nie musi być nieprzyjemnym doświadczeniem. Powodzenia!

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Haania (Ocena: 5) 29.07.2021 11:36
Przyzwyczajałam córkę do swojego łóżeczka jak skończyła 15 miesięcy, i dopiero wtedy jak nauczyła się sama schodzić i wchodzić na łóżko. Zabraliśmy ją też do sklepu i wybrała sobie z sensillo pościel i podusię w kształcie rybki. Do dzisiaj nie rozstaje się z nią i jak ją wypiorę to ciągle powtarza "gdzie moja lybka?" :)
odpowiedz
Polecane dla Ciebie