Jak uspokoić płaczące dziecko?

Skuteczne antidotum na płacz dziecka nie istnieje. Tylko próbując, możesz odnaleźć `waszą` skuteczną metodę.
Jak uspokoić płaczące dziecko?
fot. istock.com
28.07.2021
Katarzyna Lemanowicz

Czy to się podoba rodzicom, czy nie dzieci płaczą i płakać będą, gdyż to jest ich jedyna idealna metoda komunikacji ze światem. Jeśli nie jesteś w stanie uspokoić malucha, spróbuj poniższych metod. Jedna pomogą mniej inne bardziej, niektóre będą działać tylko czasem. Nie ma jednej sprawdzonej i uniwersalnej metody, próbuj i szukaj "waszej" metody.

Jak uspokoić płaczące dziecko?

Badania potwierdzają, że dzieci, których matki szybko reagowały na płacz w niemowlęctwie, płaczą mniej, gdy mają 2-3 lata. Regularne reagowanie na płacz i potrzeby dziecka daje maluszkowi poczucie bezpieczeństwa. Nie martw się, że twoja szybka reakcja "zepsuje" dziecko. Niemowlęta, którym poświęca się dużo uwagi we wczesnych miesiącach, lepiej się rozwijają.

Zawsze gdy maluch płacze, postaraj się ocenić płacz dziecka

Jeśli podejrzewasz, że dziecko jest głodne, podaj pierś lub butelkę. Jeśli wydaje ci się, że to zmęczenie, spróbuj je usypać. Może maluszkowi jest za ciepło lub za zimno. Sprawdź pieluszkę, a może zbyt długo leży w jednej pozycji.

W krajach gdzie dzieci są noszone na w chustach, nie są znane długie okresy płaczu. Badania pokazują, że dzieci noszone w chustach lub na rękach płaczą mniej niż te, które były noszone rzadziej. Noszenie maluszka to nie tylko przyjemność dla dziecka, ale także szansa na lepsze zrozumienie dziecka.

Niektóre maluszki czują się spokojniej i bezpieczniej, gdy są ciasno zawinięte w kocyk. Są oczywiście też maluszki, które tego nie znoszą i ich nie powinno się "motać".

Płacz dziecka

fot. istock.com

Przytulanie/Kangurowanie lekiem na płacz

Wiele dzieci uspokaja się, gdy może usłyszeć bicie serca rodzica oraz poczuć jego ciepło. Tulenie blisko piersi, czy skóra do skóry, mogą być skuteczną metodą na uspokojenie płaczącego maluszka.

Prócz noszenia i tulenia możesz wypróbować:

  • rytmiczne kołysanie na rękach, w wózku, bądź kołysce; na niektóre maluszki bujanie na boki działa pobudzająco, a góra dół uspokajająco;
  • przejażdżka wózkiem lub samochodem - męczące, ale zazwyczaj skuteczne;
  • kąpiel w ciepłej wodzie, jeśli maluch lubi kąpiele;
  • śpiewanie - sprawdź, jaką barwę głosu woli maluszek, jeśli maluszkowi się spodoba jedna konkretna melodia, nie wahaj się, by śpiewać ją na okrągło;
  • rytmiczne lub monotonne dźwięki np. wentylator, suszarka lub pralka, ale skuteczne mogą być także odgłosy natury jak szum wiatru, czy morskie fale;
  • nacisk na brzuch, maluszki popłakujące zwłaszcza z powodu kolki często wolą leżeć na brzuszku, w tym czasie możesz masować po pleckach.

Dla niektórych maluszków regularny rozkład całego dnia jest niezwykle ważny. Takie maluszki warto próbować uspokajać według takiego samego schematu i tą samą metodą.

Zobacz więcej: W jaki sposób rozmawiać z niemowlęciem?

Zaspokojenie odruchu ssania

Jeśli dopuszczasz użycie smoczka i widzisz, że maluszek np. domaga się ssania, podanie smoczka może być zbawienne. Niektóre maluszki mają bardzo silny odruch ssania i mogą być przez to niespokojne. Zanim podasz smoczek, upewnij się, że inne potrzeby dziecka zostały zaspokojone.

Matka, która od godziny zmaga się z płaczem dziecka, z pewnością jest sfrustrowana i zmęczona, co nie pomaga maluszkowi się uspokoić. Warto by partner lub ktoś inny z rodziny przejął malucha na chwilę.

Wyście na świeże powietrze często w cudowny sposób zmienia nastrój dziecka. Nawet jeśli jest ciemno, dziecko może zainteresować się światłami ulicy. Sam ruch w wózku będzie uspokajający.

Niektóre niemowlęta lubią obserwować, gdy widzą zbyt mało, mogą być rozdrażnione. Możesz zamontować karuzelę lub inne zabawki, na których będzie dziecko mogło skupić uwagę. Pamiętaj jednak, że zbyt mocne stymulowanie dziecka może także wywoływać płacz u malucha.

Mniej emocji i bodźców

Jeśli dzieje się zbyt wiele wokół dziecka np. podczas uroczystości rodzinnej, wyjazdu na wakacje, maluch może być zestresowany zbyt duża ilością wrażeń. Dla niektórych maluszków to zbyt duże obciążenie. Staraj się ograniczać podniecające sytuacje np. liczbę gości, prezentów czy atrakcji.

Niektóre dzieci płaczą dużo z głodu, wystarczy takiemu maluchowi dać więcej jedzenia i się uspokaja. Jeśli karmisz mieszanką, skonsultuj z lekarzem, czy to może być uczulenie na mleko modyfikowane. Jeśli karmisz piersią, przeanalizuj swój jadłospis.

Porozmawiaj z lekarzem

Opisz pediatrze zachowanie płaczącego dziecka i częstotliwość takich sytuacji. Przy częstym płaczu warto upewnić się, czy nie jest to problem natury medycznej.

Polecane wideo

Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
Olga (Ocena: 5) 05.08.2021 00:01
Mama mnie stawiała pod okapem jak był włączony/ Na moją córkę to nie działa. Może to śmiesznie zabrzmi ale uspokaja się przy irobocie jak jeździ. A ja mam spokojne dziecko i czystą podłogę :)
odpowiedz
N (Ocena: 5) 28.07.2021 23:03
Więcej razy się nie dało użyć słowa maluszek ?
odpowiedz
AldonaWu (Ocena: 5) 28.07.2021 13:41
Nasz maluszek zawsze się uspokajał w hustawce Caretrero, bo miał funkcję bujania góra dół nawet poł godziny, a ja i mąż nie zawsze mieliśmy siłę bujać synka ciągle na rękach… poza tym lubił w niej siedzieć i gugać do zabawek na karuzeli
odpowiedz
Polecane dla Ciebie