Co robić, gdy dziecko gryzie i drapie?

Czasem grzeczne dziecko nagle zaczyna zachowywać się agresywnie. Co wtedy robić?
Co robić, gdy dziecko gryzie i drapie?
fot. istock.com
30.07.2021
Katarzyna Lemanowicz

Oblicze gryzącego i drapiącego innych dziecka często przerażają rodziców, tym bardziej, jeśli do tej pory dziecko nie przejawiało, żadnych zachowań tego typu. Musisz wiedzieć, że takie zachowania nie biorą się znikąd. Aby poradzić sobie z tym problemem, musisz odnaleźć przyczynę takiego zachorowania u dziecka. Oto niektóre z nich.

Agresywne zachowanie dziecka - jak reagować?

Dziecko nie umie sobie poradzić z emocjami: Maluszki nie potrafią radzić sobie z emocjami. Szczególnie w sytuacji, gdy doświadczają złości czy strachu są bezradne i nie wiedzą jak rozładować napięcie. Dorosły może iść pobiegać, zadzwonić do znajomego, maluch może bić lub gryźć, by dać "upust" nagromadzonym emocjom.

Dziecko nie wie, że sprawia komuś ból: Maluch nie ma wyczucia i nie wie, że robi coś niewłaściwego. Rolą rodzica jest właściwe reagowanie i tłumaczenie, że sprawia komuś ból i przykrość i nie należy tak robić. Rodzic także powinien uczyć jak dziecko w inny sposób może wyrazić swoje niezadowolenie.

Agresja u dziecka i naśladowanie innych

Dzieci chłoną jak gąbka zachowania, które mają szanse obserwować. Gryzienie lub bicie może być naśladowaniem rodziców, np. rodzice delikatnie w zabawie "podgryzają" dziecko, lub rodzice poklepują się w żartach. Dziecko nie widzi niuansów i może odbierać takie zachowania bardzo bezpośrednio i je naśladować. Ważne, by pamiętać, że nie tylko zachowania dziecka nie są modelowane tylko przez rodziców. Zwróć uwagę, jak zachowują się inni dorośli z otoczenia dziecka, bohaterowie bajek, które maluch ogląda czy inne dzieci w bliskim otoczeniu.

Niegrzeczne dziecko

fot. istock.com

Zobacz więcej: Twoje dziecko jest uparte?

Dziecko odzwierciedla zachowania, z jakimi się spotyka

Jeśli dziecko samo doświadczyło bicia, klapsów, potrząsania, szarpania czy agresji werbalnej, przejmuje takie zachowania. Maluch odzwierciedla na innych zachowania, z jakimi ma samo do czynienia.

Dziecko próbuje zwrócić uwagę rodzica: W sytuacji, gdy dziecko jest grzeczne i umie się samo sobą zająć, czasem rodzic wycofuje się i poświęca dziecku mniej uwagi, niż powinien. `Niegrzeczne` zachowanie natychmiast zwraca uwagę rodzica, a maluch dostaje komunikat, że w ten sposób jest w stanie wzbudzić zainteresowanie opiekuna.

Dziecko źle się czuje: Kiedy dziecko jest chore lub coś mu dolega, jest zazwyczaj rozdrażnione i niezadowolone. Niestety jednocześnie nie umie wyrazić jak się czuje. Bicie lub gryzienie może być próba radzenia sobie z dyskomfortem, jaki czuje.

Jak sobie radzić z biciem i gryzieniem u dziecka?

Uprzedź nieporządne zachowanie dziecka: Gdy zauważysz, że dziecko chce cię ugryźć lub uderzyć, cofnij się, przytrzymaj rączkę dziecka. Pokaże to dziecku, że takie zachowanie nie jest przez ciebie aprobowane. Pokazuje to także, w którym miejscu jest granica.

Mów o swoich odczuciach i uczuciach: Powiedz spokojnie: "To mnie boli", "Jest mi przykro, smutno, gdy mnie gryziesz". W ten sposób dziecko dostaje informację, że sprawiło ból i uczy się, jak nazywają się poszczególne uczucia. A także, że uczucia to coś naturalnego, o czym należy mówić.

Towarzysz dziecku w emocjach: Postaraj się nazwać emocje, które dziecko przeżywa np: "Widzę, że się złościsz", "Rozumiem, że jest ci przykro". W ten sposób dziecko ma szansę nauczyć się rozpoznawać swoje emocje, uczucia, nazywać je. Widząc taką postawę rodzica, z czasem maluch nauczy się, że rodzic jest osobą, z którą może porozmawiać o swoich uczuciach i przeżyciach.

Zachowaj spokój: Tłumacz dziecku zaistniałą sytuację. Jeśli wiesz, co wywołało agresję i niezadowolenie u dziecka, tłumacz mu czemu np. nie może zjeść słodkiego, lub obejrzeć telewizji.

Zaproponuj dziecku, jak może sobie poradzić z napięciem w inny sposób Powiedz dziecku, że gdy czuje złość może klasnąć w rączki, zamiast gryźć, może podskoczyć do góry lub zgnieść kartkę papieru w kulkę. W ten sposób uczysz dziecko jak ma sobie radzić z emocjami w konstruktywny sposób.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie