Złość u dziecka. Jak uspokoić malucha?

Nawet największy aniołek ma czasami zły dzień i pokazuje rogi. Jak sobie z tym poradzić?
Złość u dziecka. Jak uspokoić malucha?
fot. istock.com
06.08.2021
Katarzyna Lemanowicz

Prawie wszystkie dzieci między pierwszym a trzecim rokiem życia mają napady złości. Jest to jedna z tych „atrakcji” związanych z wychowaniem dzieci, które trzeba po prostu przetrzymać. Każdemu, nawet najbardziej grzecznemu dziecku zdarzają się wybuchy niekontrolowanych, negatywnych emocji.

Wybuchy złości u dziecka – jak sobie z nimi poradzić?

Sporadyczne wybuchy złości u dziecka są czymś zupełnie normalnym. Dorośli bardzo często czują frustrację, a co dopiero dziecko, które jeszcze nie do końca potrafi radzić sobie ze wszystkimi negatywnymi emocjami.  Zadziwiająca liczba napadów złości ma związek z odczuwaniem głodu lub zmęczenia. Inne są wynikiem sytuacji, która dla dziecka jest zupełnie niezrozumiała, a towarzyszące jej emocje są zbyt liczne i silne, by maluch był w stanie sam sobie z nimi poradzić.

Nie da się całkowicie uniknąć napadów złości u dziecka. Nawet najbardziej cierpliwi i taktowni rodzice mogą stracić cierpliwość, gdy nadejdzie złowrogi sztorm. Możesz jednak pomóc swojemu dziecku poradzić sobie ze złością, z pomocą poniższych rad. 

Nie używaj słów! Kiedy dziecko jest zdenerwowane, pomyśl o nim jak o mieszkańcu jego prawej, emocjonalnej części mózgu, w której język i słowa nie są strasznie użyteczne. Zamiast wyjaśniać dziecku, dlaczego nie powinno być złe, przyłącz się do niego, w jego złości: "Zupełnie cię rozumiem, Kochanie. Chciałeś pojechać ze mną i odebrać babcię z dworca." Mów mało, ale okaż dużą ilość empatii, by twoje dziecko wyczuło, że rozumiesz jego ból nawet, jeśli nie sprawisz, że odejdzie. Zaoferuj przytulenie. Wiele dzieci potrzebuje kontaktu fizycznego przy napadzie złości. Zazwyczaj to je uspokaja. Zaproponuj więc swojemu dziecku: "Wiem, że jesteś zła, ale mogę cię przytulić?".

Złość dziecka

fot. istock.com

Ruch! Gniew i złość to energia, która rządzi naszym ciałem. Gdy twoje dziecko jest zdenerwowane, zaproponuj zabawę wymagającą wysiłku fizycznego. Możecie dziko tańczyć na dywanie, pojeździć na rowerze lub pobiegać za piłką na boisku. Poprzez fizyczne uwolnienie emocji, może łatwiej uniknąć agresywnych zachowań. 3 + 10 - to łatwe dla dzieci do nauczenia się i zapamiętania i o wiele lepiej zastosować tę metodę, zanim rozpęta się prawdziwa burza. Połóż rękę na brzuchu i zaproponuj, by dziecko zrobiło dokładnie to samo. Następnie weź trzy powolne i łagodne oddechy. Na koniec, policz spokojnie do 10. Korzystanie  z tej metody regularnie, pomoże Twojemu dziecku opracować lepszą samoregulację.

Zobacz więcej: Nadpobudliwe dziecko? Zastanów się, ile bajek ogląda twój maluch. To może być przyczyna!

Tupnij i ściśnij. Miękka piłka idealna do zgniatania to dobry sposób na uspokojenie emocji. Również tupanie nogami przy nadmiarze negatywnych emocji, jest sposobem wartym wykorzystania. Można do tego dołączyć okrzyki. Złość to energia, z którą dziecko lepiej sobie radzi, gdy może pokrzyczeć i potupać.

Kiedy znajdziesz się w sytuacji, w której twoje dziecko nie radzi sobie z emocjami, może się okazać, że te rady uratują cię przed ogromnym sztormem, który niebezpiecznie się zbliża. Podstawą jest, by nie poddawać się i nie ulegać żądaniom. Dziecko musi wiedzieć, że nawet krzyki i wrzaski nie spowodują, że zmienicie zdanie.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie