Kiedy jest dobry moment, by wybrać się z dzieckiem do muzeum lub do teatru?

Im szybciej mały człowiek zacznie oswajać się z kulturą, tym lepiej dla jego rozwoju.
Kiedy jest dobry moment, by wybrać się z dzieckiem do muzeum lub do teatru?
fot. istock.com
09.08.2021
Katarzyna Lemanowicz

Szeroko pojęta kultura, która, mogłoby się zdawać, jest zbyt skompilowana dla małych dzieci. A jednak kultura i sztuka mają ogromny wpływ na rozwój naszych milusińskich. Edukacja przez sztukę wzbogaca mechanizmy poznawcze, jest źródłem wiedzy dziecka o otaczającym go świecie, a jednocześnie wpływa na kształtowanie postaw. Odbieranie dzieł sztuki i dóbr kultury oddziałuje na wiele zmysłów. 

Kiedy jest dobry moment, by wybrać się z dzieckiem do muzeum lub do teatru?

Na szczęście jest coraz więcej miejsc, które dostosowują wystawy, koncerty czy spektakle dla najmniejszych odbiorców. Dzięki temu nie tylko zabierzesz malucha w miejsce gdzie przekaz nie będzie dla niego zbyt poważny ale i nikt nie będzie miał pretensji, że maluch nie może się skupić i biega po sali lub dotyka wszystkich eksponatów. 

Teatr

Do teatru możesz się już wybrać z rocznym dzieckiem. Jednak należy znaleźć przedstawienia skierowane do najmłodszych. Spektakle takie są krótsze, nie mają mocno rozbudowanej fabuły ale za to działa na zmysły kolorami, dźwiękami i zapachami. Dzieci poniżej trzeciego roku życia są zbyt małe by siedzieć grzecznie na krzesełku, na takich spektaklach jest zazwyczaj duża swoboda ruchowa, a także czas wspólną zabawę z aktorami na scenie. Warto pokazywać dziecku uliczne przedstawienia żonglerów i najróżniejszych przebierańców. Możecie także urządzić teatr kukiełkowy w domu.

Na pierwszy poważny spektakl dla dzieci możesz zabrać trzylatka. Takie przedstawienia wymagają już trochę więcej dyscypliny od widza, ale nadal często aktywizują i angażują małą publiczność.

Muzeum

Z dwu-, trzylatkiem najlepiej wybrać się tam, gdzie można dotykać eksponaty. Niektóre muzea mają specjalne sale dla najmłodszych. Z trochę starszym dzieckiem możecie wybrać muzea tematyczne np. zabawek, samochodów lub nawet galerię obrazów. Warunek konieczny to rozmowa z dzieckiem i zainteresowanie eksponatami. Opowiadaj o tym co dziecko widzi i pozwól mu opowiadać, pytaj i aktywizuj. Możecie liczyć, szukać szczegółów, wymyślać historie - wszystkie chwyty dozwolone by było ciekawie. Chodzenie w ciszy między gablotami mija się z celem. Maluch szybko się znudzi i zacznie uatrakcyjniać sobie wasze wspólne wyjście. 

Zobacz więcej: Naucz swoje dzieci radzić sobie z emocjami

Kino

Psycholodzy uważają, że pójście do kina z dzieckiem poniżej 4 roku życia mija się z celem. Dwu-, trzyletnie dziecko nie jest w stanie śledzić fabuły i cierpliwie wysiedzieć w jednym miejscu dłużej niż 15 minut. Dla najmłodszych warto wybierać bajki skrócone np. poranki kinowe, które trwają ok 30 minut. Fabuła bajki powinna być prosta.

Dziecko kino

fot. istock.com

Koncert

Zacznijcie od występów zespołów dziecięcych, kapel ludowych. Pokazuj maluchowi grajków ulicznych, a w okresie letnim poszukaj koncertów plenerowych, czy festynów. Pamiętaj jednak, że małe dziecko może źle znosić tłum obcych ludzi, a nagłośnienie na koncertach muzyki popularnej jest zbyt duże dla dziecięcych uszu. Wybierając się na koncert, zastanów się więc, czy dziecko będzie się tam dobrze czuło, a hałas go nie wystraszy. Do Filharmonii możesz zabrać już trzylatka ale upewnij się wcześniej, że wybrany koncert jest skierowany właśnie do małych dzieci.

Mamo, ja chcę do domu!

Chciałaś zrobić dziecku przyjemność i zapewnić dziecku ciekawą atrakcję, a maluch chce wyjść. Nie zmuszaj by dziecko siedziało cicho i cierpliwie wytrwało do końca. Wspólne wyjście ma dawać przyjemność, a nie być karą. Pamiętaj, że dla dziecka może być zbyt ciemno lub zbyt głośno, może przestrzeń być zbyt duża. Jeśli się boi tym bardziej powinnaś wyjść. Kolejną próbę podejmijcie za jakiś czas.

Ponieważ dopiero chcesz zacząć oswajać malucha z kulturą, ryzyko, że twój wybór nie przypadnie dziecku do gustu jest niestety dość duży. Zanim podejmiesz decyzję:

  • zastanów się jakie są zainteresowania i możliwości twojego dziecka np. muzeum pociągów dla małego wielbiciela parowozów,
  • wybierz dogodne miejsce (np. w teatrze), by maluch dobrze widział, ale także by było blisko przejścia, by nie robić zamieszania gdy jednak maluch będzie chciał wyjść,
  • pozwól dziecku na spontaniczność - głośne reakcje podczas przedstawienia dla dzieci oznaczają, że rozumie i przeżywa spektakl, chęć dotykania eksponatów jest naturalnym sposobem poznawania świata i sposobem na zaspokojenie ciekawości,
  • przygotuj się na niespodziewane - ciekawsze niż sam spektakl może się okazać składane krzesło, lub konstrukcja stojaka na nuty.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie