Domowe obowiązki - jak sprawnie zacząć wdrażać w nie dziecko?

Jak sprawić, by dziecko chętnie wykonywało obowiązki domowe?
Domowe obowiązki - jak sprawnie zacząć wdrażać w nie dziecko?
fot. istock.com
10.08.2021
Katarzyna Lemanowicz

Większość dorosłych nie lubi sprzątać i  głośno narzeka na wszelkie czynności porządkowe, a potem się dziwi, że dzieci nie chcą pomagać. Nie do końca świadomie, rodzice programują u dzieci niechęć do prac domowych. Więc na samym początku należy zmienić własne nastawienie, i nie chodzi o okłamywanie dziecka, ale o pokazywanie pozytywnych aspektów np. Nie przepadam za sprzątaniem, ale potem w domu jest tak czysto. Przecież od sprzątania nikt z nas nie ucieknie, a póki maluch jest jeszcze mały i uwielbia naśladować rodziców możesz nauczyć dziecko, że wszyscy domownicy pracują na ładny i czysty dom. Na początku może, i powinna, to być forma zabawy z czasem będzie to coś naturalnego, a nie przykry obowiązek.

Dziecko i obowiązki domowe

Dzięki obowiązkom maluch uczy się odpowiedzialności, samodzielności i niezależności. Dziecko także uczy się systematyczności oraz czuje się potrzebne i ważne.

Nie ucz dziecka, że samo w cudowny sposób wszystko się sprząta, gdy maluch śpi. Sprzątaj przy dziecku, patrząc na ciebie może wykazywać chęć pomocy. Koniecznie daj mu szansę, wręcz własną ściereczkę do kurzu, pozwól powalczyć z miotłą, czy pomóc rozpakować zakupy. Dostępne są także zestawy do sprzątania dla dzieci. Czasem przy tym więcej zamieszania i bałaganu niż pomocy ale od czegoś trzeba zacząć. 

Możesz zachęcać dziecko do sprzątania także przez zabawę np. w sklep (układanie towarów na półce) czy w ekipę sprzątającą. Można wykorzystać chęć dziecięcej rywalizacji np. Kto pierwszy pozbiera klocki do pudełka? Pochwal dziecko, jeśli wywiąże się ze swoich obowiązków i doceń jego wysiłek, chwaląc przy innych. 

Sprzątanie zabawek

fot. istock.com

Sprzątanie zabawek

Według rodziców zabawki są na swoim miejscu gdy są schowane w szafie lub komodzie. Natomiast dla dziecka, tam gdzie je zostawiło. Dziecko nie lubi gdy zabawki znikają. Pamiętaj, że twórczy nieład jest stymulujący dla mózgu dziecka. Dlatego ciągłe sprzątanie i chowanie zabawek nie jest najlepszym rozwiązaniem. Możesz uczyć dziecka układania i porządkowania zabawek, jednak nie przesadzaj  z porządkiem wg twojego mniemania na terenie dziecka.

Obowiązki powinny być dostosowane do wieku dziecka. Nie zmuszaj i nie wymagaj więcej niż dziecko jest w stanie zrobić czy zrozumieć. U najmłodszych dzieci, naukę rozpocznij o pokazywania, że rzeczy mają swoje miejsce.

Przykładowe obowiązki dwu-, trzylatka: sprzątanie po sobie zabawek, odkładanie książek na miejsce i naczyń do zlewu, zamiatanie podłogi, rozbieranie się i ubieranie przy pomocy rodziców, pomoc przy karmieniu zwierząt domowych, odwieszanie kurtek na niskie wieszaki, pomoc przy wkładanie zakupów na dolne półki lodówki, lub wyjmowanie z torby i podawanie rodzicowi.

Przykładowe obowiązki czterolatka: nakrywanie do stołu, wkładanie zakupów do lodówki, pomaganie w odkurzaniu, ścieraniu kurzu, przygotowanie mleka z płatkami na śniadanie.

Pamiętaj:

  • Mów czego konkretnie oczekujesz np.  Odstaw samochodziki na półkę,  a nie Sprzątaj codziennie pokój,
  • Dziecko powinno dokładnie wiedzieć, jakie są jego zadania. Dla ułatwienia możesz zapisać je lub narysować na kartce, dostępne są także kolorowe tablice obowiązków,
  • Wyznacz konkretny termin np. Przed kolacją,
  • Pokaż co dziecko ma zrobić, jeśli sobie nie radzi. Pomoc maluchowi nie jest niczym złym,
  • Wykaż cierpliwość - dziecko będzie robić w swoim tempie może przy okazji będzie oglądać wszystkie zabawki. Nie popędzaj i nie wyręczaj dziecka, bo w ten sposób tylko  zniechęcisz go do pracy. I pokażesz, że od sprzątania jest mama,
  • Jeśli dziecko zrobi coś nie tak, nie poprawiaj przy dziecku to także, może działać demotywująco - Po co mam sprzątać skoro mama jest zawsze niezadowolona.

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 13.08.2021 11:35
Pomalowałam jedną ścianę w kuchni farbą tablicową i razem z dziećmi zapisujemy na niej kolorową kredą listę obowiązków na każdy tydzień. Na przykład starsze ma za zadanie karmić psa i opróżniać roombę, a młodsze pilnować porządku w swoim pokoju. Z wiekiem dokładam im obowiązków, żeby nikt nie czuł się pokrzywdzony.
odpowiedz
Gabrysia (Ocena: 5) 12.08.2021 11:32
Moja córka zawsze sprząta po sobie zabawki. Lubi rozpakowywać zakupy, więc jej tego nawet nie zabraniam. Wyciąga zawsze wszystko, nawet cisowiankę jak kupuje a potem rozkłada wszystko na swoje miejsce.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie