Co dziecko powinno usłyszeć od swoich rodziców?

Niech miłość i dyscyplina będą siłami przewodnimi twojego rodzicielstwa.
Co dziecko powinno usłyszeć od swoich rodziców?
fot. istock.com
11.08.2021
Katarzyna Lemanowicz

Dzieci to nie rzeczy. Dzieci to mali ludzie. Są wrażliwe, niewinne, przerażone, ciekawe świata. Dla nich wszystko jest zupełnie nowe przez długi czas. Kiedy wszystko jest nowe, pojawia się strach, a spada samoocena. Dzieci nie pojawią się w życiu rodziców, by wesprzeć ich potrzeby emocjonalne. Nie są też małymi robotami, które można nieustannie kontrolować. Muszą się nauczyć pewnych zasadniczych wartości: kochać siebie, dbać o innych, cenić każdą porażkę, a następnie obracać ją w sukces. Potrzebują wysokiego poczucia własnej wartości, a to jest już zadanie rodziców.

Co dziecko powinno usłyszeć od swoich rodziców?

 "Kocham Cię": Można dać dziecku zbyt wiele rzeczy, ale nigdy nie można okazać dziecku zbyt wiele miłości. Kiedy mówisz swoim dzieciom, że je kochasz i robisz to często, dajesz im do zrozumienia, że są cenne dla ciebie. Miłość dodaje im odwagi, siły do rozwoju; pozwala im popełniać błędy, przyspiesza leczenie ran i daje dużo radości. Mówienie „kocham Cię” sprawia, że wiedzą, że są cenne i dobre. Odgadania strach i zapewnia zaufanie i bezpieczeństwo, których będą potrzebować przez całe życie. Otaczanie dzieci miłością uczy je, jak kochać siebie i innych.

"Jestem z Ciebie dumna": W celu rozwijania zdrowego poczucia siebie, dzieci potrzebują być afirmowane i cenione. Pragną wsparcia i błogosławieństwa, a większość swoich działań kierują w celu zdobycia akceptacji i miłości rodziców. Mimo że rodzice często nie zgadzają się ze sposobem, w jaki ich dziecko podejmuje decyzje, należy je chwalić za pracę włożoną w zdobycie niezależności. Wielu rodziców mówi swoim dzieciom, że są z nich dumni, ale każdy z tych komunikatów różni się częstotliwością, kreatywnością i szczerością.

"Myliłam się, przepraszam": Kiedy potrafisz przyznać się do błędu przed własnymi dziećmi pokazujesz im, że jesteś człowiekiem. Kiedy zachowujesz się naturalnie w ich towarzystwie udowadniasz, że nie ma ludzi doskonałych i dotyczy to zarówno ich, jak i ciebie. Akceptowanie swoich własnych niedoskonałości wymaga uczciwości i robiąc to przed swoimi dziećmi, dajesz im odwagę do akceptowania ich własnych niedoskonałości. To zwiększa ich poczucie własnej wartości. Uczą się, że bycie niedoskonałym też jest dobre. Rodzice, którzy przyznają się do własnych błędów tworzą środowisko tolerancji i otwartości między sobą, a własnymi dziećmi. Staje się to fundamentem dla przyszłych relacji.

"Wybaczam Ci": Łatwo jest jako rodzic myśleć, że to właśnie twój czas, twoje potrzeby i pragnienia mają większą wartość, niż twoich dzieci. Sprawia to, że zaczynasz traktować własne dzieci jak rzeczy, które są stworzone tylko do realizowania Twoich pragnień i potrzeb na wyznaczonych przez Ciebie warunkach. To jest zupełnie niesprawiedliwe. Wszyscy jesteśmy niedoskonali. Jako rodzice często mówimy rzeczy i robimy rzeczy, których nie powinniśmy. Każdy z nas traci czas, łamie obietnice i zapomina o wielu rzeczach. Nikt z nas nie spełnia w zupełności oczekiwań, które zostały na nas nałożone i dzieci mają prawo do tego samego! Dzieci są nam równe. Nikt z nas, bez względu na wiek, nie będzie wiecznie doceniał przypominania o swoich złych wyborach i pomyłkach. Nikt z nas nie chciałby być za to w nieskończoność karany czy upokarzany. Rodzice muszą znaleźć równowagę między pozwoleniem dziecku na stawienie czoła konsekwencjom jego decyzji, a uwzględnieniem jego uczuć. Dzieci muszą wiedzieć, że są kochane, mimo swoich niedoskonałości. Przebacz im, ale nie potępiaj ich!

Rozmowa z dziećmi

fot. istock.com

"Słucham": To ważne, by rodzice słuchali własnych dzieci. Dzięki temu dzieci będą wiedzieć, że interesujesz się tym, co mówią. Poprzez słuchanie można zagłębić się w osobowość własnego dziecka. Słuchanie pozwala na połączenie się z ich światem i tworzy interakcje, które są satysfakcjonujące dla obu stron. Aby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień, warto odnieść się do tego, co powiedziały i tym samym potwierdzić, że słuchałaś. Po tym jak osiągniecie porozumienie, możesz ich zachęcać, przewodzić im i chwalić je. Bycie wysłuchanym jest ogromnym przypieczętowaniem ich wartości. Zamiast ciągle strofować swoje dziecko i mówić mu co ma robić, wysłuchaj je najpierw, zapoznaj się z jego stanowiskiem i dopiero potem zaproponuj najlepszą Twoim zdaniem drogę, dalej mając na uwadze opinię własnej pociechy. Pozwoli to im nauczyć się rozwiązywać problemy i podejmować odpowiednie decyzje.

Zobacz więcej: 7 dziwacznych matczynych nawyków, których zapewne nigdy już się nie pozbędziesz

"To Twój obowiązek": Odpowiedzialność jest częścią dorastania. Kiedy twoje dziecko podejmuje decyzje, czy są one mądre czy nie, musi się liczyć z tym, że może zakończyć się porażką. Kiedy rodzice sprawiają, że dzieci ponoszą odpowiedzialność za swoje czyny i działania, w efekcie dostają one skuteczną lekcję. Twoje dzieci szybko nauczą się, które działania mają pozytywny, a które negatywny skutek. To doświadczenie pomoże im podejmować odpowiedzialne decyzje, których w dorosłości nie unikną. Jeśli pozwalasz dzieciom poczuć, że są za coś odpowiedzialne, komunikujesz im, że wierzysz w ich możliwości. Bez odpowiedzialności, dzieci nie uczą się efektywnego kierowania swoim życiem. Błędy, nawet te powtarzane, są świetnym materiałem edukacyjnym dla twojego dziecka.

"Masz wszystko co niezbędne, by osiągnąć sukces": Koncepcja sukcesu, będącego bezpośrednim wynikiem wysiłku i wytrwałości zaczyna się wcześnie. Zdrowa samoocena jest pancerzem ochronnym dziecka wobec wyzwań świata. Pozwól dzieciom poznać ich słabe i mocne strony i dobrze się poczuć z tą wiedzą. Dzięki temu Twoje dzieci będą łatwiej radzić sobie z konfliktami i przeciwdziałać negatywnej presji. Będą uśmiechać się częściej i pokazywać radość życia. Dzieci na ogół są bardziej optymistyczne, jeśli wierzą, że mają to, co jest niezbędne do osiągnięcia sukcesu. Zachęcaj swoje dzieci poprzez wiarę w nie. Wspieraj ich działania i osiągnięcia oraz pocieszaj, kiedy nie odniosą sukcesu. Naucz ich, że porażka jest formą sukcesu i to właśnie za jej pomocą, utorują sobie prostą drogę do szczęśliwego i satysfakcjonującego życia.

Niech miłość i dyscyplina będą siłami przewodnimi twojego rodzicielstwa. Dyscyplina, a kary czy poniżanie to dwie różne rzeczy. Jeśli zniszczysz samoocenę własnego dziecka na wczesnym etapie jego życia, skutki tego działania będzie odczuwać przez bardzo długi okres. Pamiętaj, że kiedy dzieci osiągają dorosłość, trudniej jest zmienić to, jak postrzegają siebie. Z tego względu warto pomyśleć o rozwijaniu samooceny już na wczesnych etapach dzieciństwa. Pozwól, by twoja miłość i dyscyplina pomogły ci wychować człowieka świadomego własnej wartości.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie