Jak reagować na "dobre" rady dotyczące wychowania dzieci?

Odkąd jesteś mamą, na co dzień ćwiczysz pewną cechę. Jest nią asertywność!
Jak reagować na "dobre" rady dotyczące wychowania dzieci?
fot. istock.com
13.08.2021
Katarzyna Lemanowicz

Kiedy wychowujesz swoje dziecko, z każdej strony słyszysz: „Nie dawaj smoka”, „Daj mu cyca, bo na pewno jest głodne”, „Może zmień mu pieluchę?”, „Na odparzenia najlepsza jest mąka ziemniaczana”. I jeden lub dwa razy, gdy ktoś na siłę próbuje cię przekonać do swoich racji, jeszcze zniesiesz. Ale co tu robić, gdy narzucanie swojego zdania przez innych staje się uciążliwą codziennością?

Jak reagować na "dobre" rady dotyczące wychowania dzieci?

Wszyscy wiedzą, jak bardzo irytujące jest słuchanie tego, co dla twego dziecka jest według innych najlepsze. W końcu kto tu jest rodzicem? Nie daj się jednak ponieść emocjom. Nie chodzi tutaj o to, że spowoduje to zagęszczenie atmosfery. Pamiętaj o tym, że twojemu dziecku udziela się twój nastrój. Nerwy nie są wskazane także przy karmieniu piersią. Nie zapomnij o tym, że przez niepotrzebny stres narażasz się na utratę pokarmu. W momencie, gdy słyszysz: „Na pewno jest głodne, nakarm je”, policz w myślach do dziesięciu, a nawet do stu i postaraj się zachować spokój.

Nie pozwól sobie wmówić, że coś robisz źle

Nie raz i nie dwa usłyszysz od starszego członka rodziny, którego potomkowie są już dorośli, magiczne zdanie zaczynające się od „Gdy ja wychowywałam swoje dzieci…”. Taki wstęp nie wróży nic dobrego, ponieważ w tym miejscu zaczyna się cała litania rzeczy, które robisz źle, bo kiedyś pępek traktowało się fioletem gencjanowym, a maluchy przez kilka pierwszych miesięcy życia trzymano ściśle owinięte. Oczywiście wysłuchaj rozmówcy i rozważ jego słowa, ale postępuj tak, jak czujesz. Matka nigdy nie skrzywdzi swojego dziecka, poza tym w szpitalu powiedzieli ci, jak pielęgnować maleństwo. Jeśli uważasz, że postępujesz dobrze, ponieważ na oddziale poporodowym pokazali ci, jak przystawiać dziecko do piersi, a na Szkole Rodzenia tłumaczyli, jak kąpać noworodka, postępuj tak dalej.

Rady

fot. istock.com

Zobacz więcej: Błędy wychowawcze najczęściej popełniane przez rodziców

Wysłuchaj, ale wyraź swoje zdanie

Przerywanie monologu osoby, która uważa, że ma rację, nie ma najmniejszego sensu, Lepiej przetrwać i nie wdawać się w zbędną dyskusję. Pamiętaj, że babcia, ciocia czy teściowa nie chcą źle, chcą po prostu ci pomóc i często nie rozumieją, jak bardzo jest to dla ciebie uciążliwe. Ważne jest, by nie dyskutować zbyt dużo, o czym wspominaliśmy wcześniej, ale jednocześnie wyrazić swoje zdanie. Jeśli więc słyszysz, że powinnaś budzić na karmienie co trzy godziny, natomiast twój niemowlak dobrze przybiera na wadze, a pediatra nie zalecił ci takiej metody karmienia, to powiedz jasno, że rozmawiałaś z lekarzem na ten temat i nie ma potrzeby urządzania maluchowi zbędnej pobudki. Daj uciążliwej cioci „dobrej radzie” do zrozumienia, że będziesz wychowywać swoje dziecko w sposób, jaki ty uznajesz za stosowny i który jest zgodny z zaleceniami pediatry. Podkreśl także, że jeśli będziesz potrzebowała rady, na pewno o nią poprosisz.

Na natarczywość reaguj zdecydowanie

„Pomocnicy” często bywają natrętni i w takich przypadkach na słowach się nie kończy. Czasem babcia czy dziadek mogą chcieć pokazać sprawdzony sposób na bóle brzuszka czy nieproszeni zaparzą koperek i będą wciskać na siłę butelkę twemu brzdącowi. Pamiętaj: w takich sytuacjach musisz reagować stanowczo i dać jasno do zrozumienia, że nie życzysz sobie takiego zachowania. Są pewne granice dobrych porad.

To wy jesteście rodzicami i to wy decydujecie o tym, co jest dobre dla waszego maluszka, a co nie. Owszem, ktoś może coś wam zasugerować, to może być nawet dobre rozwiązanie, ale nikt nie może za was decydować, wybór należy do ciebie oraz twojego partnera i tego się trzymajcie.

Niełatwo jest utrzymać dobre relacje rodzinne i zdrowy dystans do wychowania nowego członka rodziny przez waszych bliskich. Na koniec mamy dla ciebie jedną złotą myśl: Postępuj tak, aby było dobrze tobie, twojemu partnerowi i twemu dziecku, ponieważ to jest twoja najbliższa rodzina.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie