Jak okiełznać rodzeństwo z małą różnicą wieku?

Niektórzy uważają, że mała różnica wieku między rodzeństwem to katorga dla rodziców, inni, że to świetne rozwiązanie - pieluchy i nieprzespane noce za jednym zamachem, a potem już tylko spijanie śmietanki.
Jak okiełznać rodzeństwo z małą różnicą wieku?
fot. istock.com
19.08.2021
Katarzyna Lemanowicz

Rodzeństwo z małą różnicą wieku jest ze sobą bardziej zżyte, nie tylko jako dzieci, ale również w dorosłym życiu. W dzieciństwie wiele czasu spędzają razem, bawią się i często dzielą jeden pokój. Początkowo noworodek i maluch w domu to dla rodziców wyzwanie i trudny czas. Jak sobie radzić, kiedy jedno dziecko chce spać, a drugie w tym czasie hałasuje? Jak z niemowlakiem i dwulatkiem wyjść na spacer, kiedy nie ma się nikogo do pomocy?

Jak okiełznać rodzeństwo z małą różnicą wieku?

Starszak może jeszcze sam chodzić w pieluszkach, mieć problemy z samodzielnym jedzeniem i zasypianiem. Jeśli musisz nakarmić niemowlaka i szykujesz mu coś do jedzenia, przygotuj też coś dla starszaka, jeśli przewijasz jedno dziecko, zobacz, jak te sprawy mają się u drugiego. Jeśli będziesz karmić pierś i początkowo trwa to długo, zanim zasiądziesz, naszykuj książeczko do czytania dla starszaka. Niemowlę może być bardzo zajmujące, więc starsze dziecko warto uczyć samodzielnych zabaw, jak układanie klocków, zabaw przy dziecięcej kuchence czy sklepiku domku dla zwierząt.

Usypanie maleństwa, gdy starsze hałasuje

Czasem urodzenie drugiego dziecka zbiega się z buntem dwulatka. Stąd właśnie może wynikać zachowanie starszego dziecka, gdy próbujesz uśpić młodsze, jest ono zazdrosne o maluszka i będzie próbowało zwrócić twoją uwagę na siebie, zachowując się bardzo głośno. Codziennie ucz maluszka, że jego młodszy brat lub siostra potrzebują spokoju, ciszy przy zasypianiu, powtarzaj do znudzenia, ucz mówienia ściszonym głosem. Za którymś razem malec to zrozumie. Gdy widzisz, że niemowlak ma się na spanie i potrzebujesz ciszy, możesz włączyć bajeczkę starszemu dziecku. Gdy niemowlę już śpi, pobaw się z maluchem, staraj się spędzać z nim sporo czasu, ono tego potrzebuje.

Zobacz więcej: Dlaczego nie powinno się wszystkiego dziecku zabraniać?

Rodzeństwo

fot. istock.com

Czas dla starszaka

Droga Mamo, za każdym razem, kiedy zachwycasz się swoim maluszkiem, nie żałuj też ciepłych słów starszakowi, a nawet mów mu częściej, że go kochasz, że jest mądry, dobry, przytulaj mocno i całuj. Jeśli masz możliwość, zostaw niemowlaka z tatusiem i wyjdź na spacer tylko ze starszakiem. Nie krzycz, nie krytykuj malca, że uderzył młodszego, staraj się spokojnie tłumaczyć i rozmawiać, zapraszaj do pomocy przy pielęgnacji, pokaż, jak delikatnie dotykać i głaskać siostrę lub braciszka.

Starszej córce możesz kupić lalkę ze smoczkiem i butelką, bobaska, którego będzie pielęgnowała, tak jak ty niemowlaka. Dla syna też może być to odpowiedni prezent, przecież tata też przewija i karmi niemowlaka, nosi na rękach. Jeśli sama nosisz niemowlaka w chuście, zrób lub kup taką chustę dla młodszego rodzeństwa i pozwól ponosić w ten sposób ulubionego misia.

Pamiętaj, aby nie przerzucać odpowiedzialności za młodsze dziecko na starsze. To ty jesteś odpowiedzialna za swoje dzieci, jesteś dorosła, można prosić o popilnowanie przez chwilę, ale absolutnie nie wolno mieć wysokich wymagań od starszaka. Nie porównuj też dzieci, które spokojniejsze, które bardziej hałaśliwe, zwłaszcza, jeśli one tego słuchają.

Wyjście na spacer

Codzienne spacerowanie może być problem przy jednym dziecku, a co dopiero przy dwójce. Zacznijmy od początku, kogo najpierw ubrać na dwór, siebie, malucha czy niemowlaka? Najbezpieczniej zacząć od siebie, potem młodsze dziecko i na końcu starsze. Trzeba zabrać jakieś przekąski dla starszaka i mleczko lub coś do picia dla niemowlaka, mokre i suche chusteczki, kocyk dla młodszego dziecka i jakieś zabawki dla starszego, pieniądze i siatkę na zakupy. Teraz wystarczy już tylko zamknąć dom i iść. Droga Mamo, gdy już masz ogromną torbę i koc na ramieniu, trzymasz niemowlaka jedną ręką, a drugą pomagasz zejść ze schodów maluchowi, pomyśl - czym pojedziesz na ten spacer?

Podwójny wózek

Podwójne wózki nie są przeznaczone tylko dla bliźniaków. Znajdziesz też wiele modeli tak zwanych wózków „rok po roku”, dla rodzeństwa z małą różnicą wieku. Jeśli twoje starsze dziecko nie lubi samodzielnie spacerować, woli jechać wózkiem, warto przemyśleć taki zakup. Droga Mamo, to naprawdę ułatwi ci życie, będziesz mogła wyjść z domu sama z dwójką dzieci, wejść z nimi do sklepu i zrobić zakupy. Podwójna spacerówka, jeśli ma rozkładane siedzisko do pozycji leżącej, sprawdzi się dla niemowlaka, gdyż na rozłożone siedzisko można położyć miękką gondolę, a do niej niemowlaka. Jeśli malec już siedzi, oparcie powinno być odchylane pod kątem odpowiednim do jego wieku lub do spania. Pamiętaj, że podwójny wózek, po złożeniu, nie zajmuje specjalnie dużo miejsca w bagażniku samochodowym i jest lekki jak normalna spacerówka.

Uwstecznienie starszaka

Dziecko w wieku 1,5 roku lub 2 lat, może w pewnych sytuacjach domagać się „przywilejów” młodszego, jak kołysanie w wózku i smoczek. Rodzice czasem na to pozwalają, określając warunki. To też jest przejściowe. Jeśli dwulatek domaga się wózka młodszej siostry, możesz się czasem na to zgodzić, ale gdy nie chcesz utrwalania takich zachowań, zaproponuj starszakowi coś innego, na przykład domową huśtawkę.

Kochana Mamo, dzieci rosną szybko i choć teraz wydaje ci się, że nic innego w życiu nie robisz, tylko zmieniasz im pieluszki, to jednak one niedługo będą się razem bawiły, dając ci chwilę wytchnienia.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Ilona (Ocena: 5) 23.08.2021 09:06
Sama zaczęłam się zastanawiać jak to będzie, bo niedługo zostanę po raz kolejny mamą. Na ten moment jednak skupiłam się na kompletowaniu wyprawki, kupiłam wózek z camini, ubranka, nosidełko. Po resztę potrzebnych rzeczy będę jechać w tym tygodniu. Wolę kupić wszystko wcześniej i mieć to z głowy.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie