Moje dziecko jest wymagające!

Więcej płaczą, trudniej zasypiają, częściej się złoszczą. Dzieci wymagające - jak je wychowywać?
Moje dziecko jest wymagające!
26.08.2021
Katarzyna Lemanowicz

Wydawałoby się, że niemowlę głównie śpi i je. Tego spodziewa się większość młodych rodziców. Kiedy okazuje się, że rzeczywistość jest zgoła odmienna, a nasza pociecha niemal bez końca płacze – czujemy zawód, frustrację, zadajemy sobie nieskończenie wiele pytań, a w tym: co robię źle?! W niektórych przypadkach jednak nic nie poradzimy na taki stan rzeczy, a do płaczu niemalże bez powodu będziemy musieli się po prostu przyzwyczaić...

Dzieci wymagające - jak je wychowywać?

Płacz jest najprostszym z możliwych sposobem nawiązywania kontaktu przez dziecko. W ten sposób również sygnalizuje ono swoje potrzeby. Należy pamiętać, że płacz nigdy nie jest próbą manipulacji czy złośliwości. Nie należy też postrzegać go w kategoriach “bycia niegrzecznym”. Zdarza się, że opieka nad takim nad wyraz wrażliwym dzieckiem, które ciągle płacze okazuje się być ponad siły statystycznej mamy. Odzywa się wówczas bardzo silne poczucie winy. Rodzicom wydaje się, że z pewnością popełniają jakieś błędy, powodując płacz malucha. Nadwrażliwość nie jest spowodowana zachowaniem rodziców. Jej przyczyna tkwi w temperamencie dziecka, z którym ono się urodziło. Każdy z nas przychodzi na świat z już określonymi cechami, a wrażliwość na bodźce również do nich należy.

Zobacz więcej: Rytuały snu, które POKOCHA TWÓJ MALUSZEK

Do bardzo wrażliwego dziecka można się dostosować. Jest to trudne, ale na pewno możliwe. Wymaga sporo wysiłku – już nie tylko psychicznego, ale również fizycznego. Niezbędne nam będą ogromne, niekończące się pokłady cierpliwości. Nie obejdzie się też bez poczucia humoru, a i wyrozumiałość jest mile widziana. Bądźcie gotowi na to, że nie zawsze uda się stanąć na wysokości zadania. Nie zawsze wszystko pójdzie tak jak byście sobie życzyli. O wiele łatwiej byłoby być idealną mamą, mając idealne dziecko. Ale przecież nic nie jest idealne! Bez wątpienia trudno jest zachowywać możliwie najwyższy standard codzienności, jeśli – nie licząc opieki nad dzieckiem – marzy się tylko o pójściu spać.

Wrażliwe dziecko

fot. istock.com

I tutaj pojawia się zagrożenie. Niewyspanie, zmęczenie, zdenerwowanie bardzo łatwo mogą przejść we frustrację. Najważniejsze to zachować spokój, nie uciekać w tłumienie jej, ale przede wszystkim pamiętać, że są granice, których przekraczać nie wolno! Jeżeli czujesz, że za chwilę stracisz kontrolę – odłóż malucha do łóżeczka lub przekaż komuś na ręce. W gniewie i wybuchu frustracji możesz nad sobą nie panować. Możesz zbyt mocno potrząsnąć maluchem lub za bardzo je przycisnąć. Lepiej temu zapobiec, odsunąć się na chwilę, ochłonąć. Jesteśmy tylko ludźmi, mamy prawo do chwil słabości. Najważniejsze, to zachowywać rozsądek i spokój w podobnych sytuacjach.

Po czym poznać tzw. “wymagające niemowlę”?

Pierwsza, najbardziej charakterystyczna cecha to nadmierna wrażliwość. Wszystko dziecku przeszkadza, bardzo łatwo je wystraszyć, najdrobniejszy nawet dźwięk je budzi. Każda zmiana powoduje na dość długo wytrącenie go z równowagi ( należy pamiętać by większe zmiany planować z dużym wyprzedzeniem, np. żłobek czy

Zazwyczaj niemowlęta zaczynają być niespokojne, popłakiwać, dopiero po chwili płaczą “na cały regulator”. Wymagające dziecko niemal od razu płacze z całych sił. W nocy często sę budzi, nierzadko nawet co godzinę. Niekiedy tylko na kilka minut, a później od razu zasypia. I tak w kółko.  Trudno też je ustabilizować. Zwykle maluchy w granicach trzeciego miesiąca życia mają już mniej więcej ustalony tryb dnia, dzieci wymagające niestety bardzo trudno w podobny sposób wyregulować. Budzą się, zasypiają, jedzą o różnych porach – naprawdę trudno, by każdy kolejny dzień był chociaż trochę podobny do poprzedniego.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie