Jak sobie poradzić z rozhisteryzowanym dzieckiem?

Mam problem z 2 letnim synkiem: Otóż histerię mamy 70% dnia.
Jak sobie poradzić z rozhisteryzowanym dzieckiem?
fot. istock.com
03.09.2021
Katarzyna Lemanowicz

Mam problem z 2 letnim synkiem: Otóż histerię mamy 70% dnia. Wstajemy rano i proszę byśmy się ubrali, oczywiście wcześniej wybrał sobie rzeczy, słyszę NIE, bądź ucieka, płacze. Próbowałam tłumaczyć, zabawiać, ubierać misie, przeczekiwać. Proszę go, by umył zęby, zakładanie butów, ściąganie czapki, rozpinanie kurtki. Kończy się tak samo, ucieka z histeryczny płaczem, kładzie się na ziemię, bije mnie, bądź coś co ma pod ręką, potrafi tak na prawdę długo. Jesteśmy w sklepie, nie chcę mu kupić czegoś do jedzenia (tylko!), od razu to samo przedstawienie.

Malutki sam się sobą nie zajmie nawet na minutę, wszystkie zabawy nudzą go po minucie, 30 sekundach... A robię z nim dużo, zabawy ruchowe, plastyczne itp. Gdy nie zwracam uwagi na niego, bo muszę ugotować obiad (pomimo że zaproponowałam mu zabawę), to od razu jest płacz bądź rozrabianie, potrafi uderzać w szybę, pisać po ścianach, pójść do kibelka i powrzucać różne rzeczy, po czym je spuścić.

Histeria dzieci

fot. istock.com

Na każde słowa: zostaw, oddaj, nie wolno, później, z tłumaczeniem, dlaczego czegoś nie może, reaguje tak samo: płacz, histeria, uciekanie, bicie, rzucanie czymś, co jest pod ręką.

Na początku byłam bardzo cierpliwa, tłumaczyłam, lecz byłam konsekwentna, jednak coraz bardziej i bardziej stawałam się nerwowa, przerastało mnie to, gdyż uważałam się za złą matkę!

Tłumaczyłam, prosiłam, odbierałam przywileje za złe zachowanie, jak mnie np. uderzył, to mówiłam: "Nie bij mnie, to boli. Przeproś mnie. Za to że uderzyłeś mamę nie bedę na dobranoc ci czytać bajki", gdy rzucał zabawką, to zabierałam mu ją tłumacząc, że zabawek się nie rzuca, bo się zniszczą, stawiałam do kąta.

Malutki potrafi od tak sobie płakać, marudzić, szczerze to tak jestem już zmęczona, że wyprowadzam go do pokoju i mówię, że jak się uspokoi, to ma do mnie przyjść i się poprzytulamy. Proszę pomóżcie.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie