Zachowania, w których DZIECKO NAŚLADUJE swojego tatę

Kilkulatki uważnie obserwują nasze zachowanie. W przyszłości mogą przejąć niektóre z nich. Jakie zachowania dzieci najczęściej przejmują od swojego taty?
Zachowania, w których DZIECKO NAŚLADUJE swojego tatę
fot. istock.com
20.09.2021
Katarzyna Lemanowicz

Dzieci uważnie obserwują, jakie są relacje między rodzicami. Jeśli tata jest życzliwy i uprzejmy w stosunku do ciebie, możesz mieć pewność, że twoje dzieci będą cię traktowały z szacunkiem. Jeśli twój mąż lub partner lekceważy cię, podważa twoje zdanie przy dzieciach i często między wami dochodzi do kłótni, dziecko również szybko zacznie podważać twoje zdanie. Oczywiście to działa też w drugą stronę. Lekceważenie ojca lub mamy dziecka to podważanie autorytetu rodzicielskiego. Jeśli chcesz, aby twoje dzieci traktowały cię dobrze, ty traktuj w ten sam sposób swojego męża i podobnie oczekuj od niego, że będzie okazywał ci zaufanie i szacunek, będzie wysłuchiwał twojego zdania.

Dziecko i rodzice - czyli wszystko o naśladowaniu zachowań!

Zarządzanie pieniędzmi: Bardziej świadczą o nas czyny niż zasady, jakie chcemy wpoić dzieciom. Jeśli tata łatwo wydaje pieniądze na niepotrzebne rzeczy, spełnia wszystkie zachcianki maluchów lub ma niekończące się długi, o których spłacie przypomina przy każdej okazji, dziecko nie pozna prawdziwej wartości pieniądza. Kwestie finansowe wymagają wielkiej odpowiedzialności za teraźniejszy byt i… za przyszłe decyzje dzieci. Jeśli tata ciągle pożycza pieniądze, tak będzie również postępował jego syn. Jeśli tata potrafi mądrze dysponuje pieniędzmi, tak w przyszłości będą postępować jego dzieci. 

Zobacz więcej: Co to znaczy być dobrym ojcem?

Traktowanie innych ludzi: Dzieci obserwują relacje nie tylko między rodzicami, ale również między nami a innymi ludźmi. Gdy tata w niewłaściwy sposób odzywa się do opiekunki dziecka, maluch na pewno to zapamięta. Podobnie jeśli tata lekceważąco lub z poniżeniem będzie traktował kasjerów lub kelnerki, dzieci zaczną przejmować jego zachowanie. Tylko na własnym przykładzie rodzice mogą nauczyć dzieci szacunku do innych ludzi. Nikt za nas tego nie zrobi. Ojcowie powinni zwłaszcza o tym pamiętać. Dzieci szybko wyłapują niestosowne zachowania. To dotyczy też relacji między tatą a teściową. Jeśli tata nie lubi swojej teściowej i otwarcie krytykuje ją przy swoim dziecku, trudno, żeby maluch chciał pojechać do niej na wakacje. 

Uczciwość: O ile kilkulatki nie znają się na prawie i nie wychwycą małych uchybień a ZUS jawi im się jako pan, który ciągle kradnie, to i tak warto być uczciwym. Jeśli tata nie lubi sąsiada i krytykuje jego zachowania w domu, a przez płot z nim dowcipkuje, to dziecko szybko zauważy, że tata jest dwulicowy. Mówi jedno a robi drugie. Gdy dziecko jest świadkiem naszej dwulicowości, nabiera przekonania, że takie zachowanie jest po prostu normą społeczną. Podobnie jeśli ktoś o coś oskarża tatę, ten jest winny, ale za nic nie chce się przyznać, dziecko przejmie nasz sposób reagowania na oskarżenia. Jeśli chcemy nauczyć malucha odpowiedzialności za swoje czyny, najpierw sami musimy ponieść odpowiedzialność za nasze.

Rodzice i dziecko - naśladowanie zachowań

fot. istock.com

Hojność i dobroć: Nie tylko wparcie finansowe innych. Chodzi bardziej o to, czy tata potrafi poświęcić się ważnej sprawie bez oczekiwania na podziękowanie ze strony innych. Czy jest bezinteresowny. Nie chodzi wcale o wielkie rzeczy, ale o te proste i prozaiczne, które świadczą o tym, że jest postrzegany przez innych jako dobry, porządny i pomocy sąsiad, kolega, przyjaciel. Jeśli tata daje dobry przykład dziecku, maluch będzie go naśladował.

Rola taty - wzór do naśladowania

Zachowania, o których mowa powyżej, dzieci będą też przejmować od mamy. Piszemy o ojcach, ponieważ oni mniej są świadomi tego, jak dzieci uważnie obserwują ich zachowania. Ojcowie muszą wiedzieć, że są dla swoich dzieci wzorem do naśladowania, nawet w sytuacji, kiedy dużo pracują, mało widują się z dziećmi i w ogóle uważają, że sprawa wychowania leży po stronie mamy. Ojcowie powinni pokazać swoim potomkom jak dobrze i uczciwie należy żyć. To tata przekazuje dziecku wartości moralne.

Zobacz więcej: Czy łatwo jest być sprawiedliwym rodzicem?

Dziecko obserwuje swoich rodziców przez całe życie. To my jesteśmy dla niego szkołą relacji damsko-męskich, od nas uczą się postaw życiowych, traktowania innych. Pamiętajmy o tym same i przypominajmy ojcom naszych dzieci.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie