Dlaczego dzieci pokazują język?

Niektóre dzieci nieświadomie wystawiają język, kiedy próbują się na czymś skoncentrować. Skąd ten odruch? Są na to naukowe wyjaśnienia.
Dlaczego dzieci pokazują język?
fot. istock.com
28.09.2021
Katarzyna Lemanowicz

Niemowlęta i małe dzieci nieustannie wystawiają język, czasem w taki sposób zachowują się osoby w podeszłym wieku. Jesteśmy tak przyzwyczajeni do tego widoku, że nawet nie zwracamy na to uwagi. Czy słusznie? W czasopiśmie „Cognition” (Poznanie) badaczki Gillian S. Forrester i Alina Rodriquez wyjaśniają, o co chodzi z wystawianiem języka.

Dlaczego dzieci pokazują język?

Naukowcy obserwowali i filmowali zachowanie 14 dzieci. Wszystkie maluchy miały po 4 lata, były praworęczne. Specjaliści prosili je o wykonywanie różnych zadań, które wymagały od nich koncentracji: posługiwanie się kluczem i zamkiem, sprawdzian umiejętności komunikacyjnych (gra „zapukaj, dotknij”, polegająca na tym, że naukowiec puka w stół pod spodem, a dziecko ma dotknąć powierzchni stołu, w którą dorosły zapukał, potem role się zamieniały), rozumienie opowiedzianej bajki. Badacze skupili się na tym, czy i jak często dzieci wystawiały język w czasie testów. Notowano nawet to, czy dziecko miało wystawiony język po lewej czy po prawej stronie ust.

Naukowcy przystąpili do testu zakładając, że dziecko wystawia język w czasie, kiedy najbardziej się koncentruje. Okazało się jednak, że maluchy najczęściej wystawiały języki w czasie zabawy „zapukaj, dotknij”. Christian Jarrett w piśmie „BPS Research Digest” wyjaśnia „Gra w zapukaj – dotknij wymusza na dzieciach szybką reakcję, nakazuje porozumiewać się za pomocą gestów, jest konstruktywna. A to fundamentalne elementy komunikacji, zaczątki języka”. Wystawianie języka może właśnie być związane z mową ciała, podobnie jak gestykulacja czy mimika.

Zobacz więcej: Być mamą. Co to tak naprawdę znaczy?

Dziecko pokazuje język

fot. istock.com

Zespół pod kierownictwem Forrester i Rodriquez zaobserwował, że dzieci częściej zatrzymywały język po prawej stronie ust. Jakie to ma znaczenie? Naukowcy uważają, że odpowiada za to lewa półkula mózgu, odpowiedzialna za rozwój mowy. Wystawianie języka jest więc formą komunikacji, po której nastąpi właściwy dialog. Dlaczego zatem dorośli nie wystawiają już tak często języka, skoro to odruch naturalny? Prawdopodobnie większość z nas tego nie robi, ponieważ uznawane jest to za niegrzeczne, nieestetyczne i nieładne i może być różnie interpretowane. Nie jest zgodne z naszą kulturą. Warto tu dodać, że już w 1930 roku Richard Paget postawił hipotezę, że ludzka mowa wzięła się z odruchowych gestów i języka ciała. Pradawni ludzie mieli ręce stale zajęte pracą, więc język i wargi stały się organami odpowiedzialnymi za komunikację.

Wystawianie języka przez niemowlaki

Małe dzieci nie potrafią jeszcze mówić i bardzo często wystawiają język. Rodzice są zaniepokojeni tym, dlaczego maluch tak robi i jak to wpłynie na jego późniejszą mowę. Okazuje się, że niemowlak, który ma tylko 2,5 miesiąca, wystawia język, ponieważ chce poznać swoje najbliższe otoczenie, lubi wsadzać sobie do buzi pluszowe zabawki, pieluszkę tetrową, a wszystko, co wpadnie mu w ręce, natychmiast prowadzi do buzi. Rodzice zastanawiają się, dlaczego maluch potrafi wyciągnąć język, ale nie potrafi go schować? Psycholog, logopeda Prof. Jagoda Cieszyńska odpowiada: „Niemowlę w wieku 2,6 ćwiczy odruch ssania i "bada świat" między innymi przez wysuwanie języka, bo sprawność rąk jeszcze na to nie pozwala. Proszę poćwiczyć trzymanie przedmiotów i przewodzenie ich do ust. Trzeba dziecku włożyć do rączki szmacianą zabawkę (najlepsza jest żyrafka z uszkami).

Zobacz więcej: Lęk przed przedszkolem - Krótki poradnik, jak sobie radzić!

Dziecku łatwiej utrzymać taka małą szmacianą przytulankę niż grzechotkę, która jest zbyt ciężka. Gdy dziecko będzie mogło badać językiem przedmioty nauczy się także chowania języka.”. Wystawianie języka przez noworodki i niemowlaki może być naturalnym, fizjologicznym zachowaniem. Wystawianie języka przez kilkulatki związane jest z chęcią nawiązania komunikacji i zazwyczaj znika, gdy maluch ma 6 lat.

Wytykanie języka wytykaniu języka nie równe i dlatego rodzice niemowlaków, które tak robią, powinni zabrać dziecko do specjalisty. Czasem wystawianie języka jest związane z przerośniętym migdałem, krzywą przegrodą nosową – trzeba udać się do laryngologa i sprawdzić, czy dziecku nic nie przeszkadza w oddychaniu. Czasem dziecko wystawia język, bo go ćwiczy, a bywa, że jest to związane z jakimś innym problemem.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie