Ordo Iuris zebrała 500 tys. podpisów za zmianami w szkołach. Projekt trafił do Sejmu

Kontrowersyjna organizacja Ordo Iuris wraz ze Stowarzyszeniem Katechetów Świeckich złożyła w Sejmie obywatelski projekt ustawy poparty przez pół miliona Polaków. Inicjatywa pod nazwą „Tak dla lekcji religii i etyki w szkole" zakłada wprowadzenie obowiązkowych zajęć z tych przedmiotów we wszystkich typach szkół.
Ordo Iuris zebrała 500 tys. podpisów za zmianami w szkołach. Projekt trafił do Sejmu
Ordo Iuris zebrała pół miliona podpisów Fot. Adam Chelstowski / Forum
01.07.2025
Aneta Zabłocka

Propozycja Ordo Iuris wprowadzałaby obowiązek uczestnictwa w dwóch godzinach religii lub etyki tygodniowo dla wszystkich uczniów - od przedszkoli po szkoły ponadpodstawowe. W wyjątkowych sytuacjach, za zgodą władz kościelnych, liczba godzin mogłaby zostać ograniczona do jednej. Jedyne placówki zwolnione z tego obowiązku to szkoły dla dorosłych.

Nowe przepisy obejmowałyby zarówno szkoły publiczne, jak i niepubliczne oraz prywatne. Rodzice lub pełnoletni uczniowie musieliby składać deklarację wyboru między religią a etyką do 10 lipca każdego roku, z możliwością uczestnictwa w obu zajęciach.

Oceny z religii wpłyną na promocję do następnej klasy

Według projektu oceny z religii lub etyki znajdowałyby się na świadectwach szkolnych, wpływałyby na promocję do kolejnej klasy i byłyby wliczane do średniej ocen. To znacząca zmiana w porównaniu z obecnymi regulacjami.

Ordo Iuris krytykuje zmiany minister Nowackiej

Autorzy projektu ustawy przekonują, że zmiany wprowadzone przez minister edukacji Barbarę Nowacką w rozporządzeniu z 14 kwietnia 1992 roku ograniczają młodzieży możliwość rozwoju zgodnego z wartościami wyznawanymi przez dużą część społeczeństwa. Jak podkreślają inicjatorzy:

  • szkoła powinna wychowywać, a nie być przestrzenią ideologicznych eksperymentów,
  • obecne przepisy nie gwarantują odpowiedniej obecności religii w systemie oświaty,
  • uczniowie powinni mieć zagwarantowany dostęp do zajęć zgodnych z ich światopoglądem.

Projekt ustawy został już oficjalnie złożony w Sejmie i czeka na dalsze procedowanie przez parlamentarzystów.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie