Nowy przedmiot w roku szkolnym 2025/2026! Nacisk na praktyczne umiejętności

Od 1 września 2025 roku do szkół ponadpodstawowych wchodzi nowy przedmiot - edukacja obywatelska. Z opublikowanej przez Ministerstwo Edukacji podstawy programowej wynika, że nauka będzie koncentrowała się na praktycznych działaniach obywatelskich.
Nowy przedmiot w roku szkolnym 2025/2026! Nacisk na praktyczne umiejętności
Od 1 września 2025 w szkołach będzie nowy przedmiot Fot.: iStock/Ridofranz
04.06.2025
Izabela Rabiega

Nowa edukacja obywatelska pojawi się najpierw w roku szkolnym 2025/2026 w drugich klasach liceów, techników oraz branżowych szkół pierwszego stopnia. Rok później przedmiot trafi do klas trzecich tych samych typów szkół, a w 2027/2028 również do czwartych klas techników. Zajęcia prowadzić będą nauczyciele posiadający kwalifikacje do nauczania historii, wiedzy o społeczeństwie. Edukacja obywatelska zastępuje przedmiot wprowadzony przez Przemysława Czarnka "Historia i teraźniejszość".

Cele i założenia nowego przedmiotu

Ministerstwo zakłada, że edukacja obywatelska będzie kształtować patriotyczne postawy młodzieży, jednocześnie ucząc otwartości i szacunku wobec innych. Nacisk położono na praktyczne umiejętności i kompetencje obywatelskie. Uczniowie mają nauczyć się identyfikować problemy społeczne, szukać ich rozwiązań oraz angażować się w działania na rzecz wspólnoty.

Praktyczne działania obywatelskie

Istotnym elementem nowego przedmiotu będą różnorodne działania praktyczne. Uczniowie będą uczestniczyć w debatach, spotykać się z przedstawicielami władz lokalnych, brać udział w konsultacjach społecznych czy przeprowadzać sondy uliczne. Program przewiduje również organizację obchodów rocznicowych, zbiórek publicznych oraz wolontariat.

Walka z dezinformacją i umiejętności medialne

Jak zapowiedziała ministra edukacji, ważnym elementem nowego przedmiotu  będzie nauka rozpoznawania i przeciwdziałania fake newsom. Uczniowie poznają metody weryfikacji informacji oraz nauczą się rozróżniać manipulację od rzetelnych treści. Program obejmuje również analizę zagrożeń związanych z rozpowszechnianiem nieprawdziwych informacji, omówienie teorii spiskowych oraz wpływu mediów społecznościowych i tradycyjnych na kształtowanie opinii publicznej. Młodzi ludzie zdobędą praktyczne umiejętności w zakresie krytycznej oceny źródeł informacji, co jest szczególnie istotne w dobie powszechnego dostępu do internetu i mediów społecznościowych.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie