Wycieczki szkolne zostaną zlikwidowane? Samorządy nie mają pieniędzy

Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, nie ukrywa obaw: "Boję się, że to doprowadzi do tego, że w szkołach nie będzie już wycieczek. Bo nie będzie środków na to, żeby te wycieczki się odbywały i tak naprawdę znowu ucierpią dzieci".
Problem powstał po orzeczeniu Sądu Najwyższego z 26 lutego 2025 roku. SN zadecydował, że praca nauczyciela wykonywana ponad normę czasu pracy z Karty Nauczyciela jest pracą w godzinach nadliczbowych w rozumieniu Kodeksu Pracy. W związku z tym należy się za nią wynagrodzenie.
Przedstawiciele samorządów podkreślają, że organizowanie wycieczek nie należy do ich obowiązków. Samorząd ma zapewnić funkcjonowanie szkół, których głównym celem jest edukacja i na to dostaje pieniądze z budżetu państwa. Organizowanie wycieczek w tym zadaniu się nie mieści.
Chęciński wyjaśnia sytuację obrazowo: "Teraz w szkołach trzeba będzie wybierać, co jest ważniejsze - nowe meble czy wycieczka. Bo to jest tak, jak w życiu - jak musimy wydać pieniądze na wymianę mebli, to nie jedziemy na dwutygodniowy urlop, tylko go mocno skracamy".
Wycieczki są dodatkową formą edukacji i wychowania. Bardzo ważną dla integracji uczniów z nauczycielem, z rówieśnikami, z całym środowiskiem szkolnym. Dzięki nim uczniowie poznają kraj, kulturę, historię.
Jednak bez dodatkowych środków ich organizacja staje się niemożliwa. Rozwiązanie jest tylko jedno - jeśli z budżetu państwa pojawią się pieniądze na płace dla nauczycielki, wycieczki będą możliwe. Jeśli nie, wszyscy związani z oświatą będą musieli się zastanawiać, czy na wycieczkę ich stać.
Godziny nadliczbowe to godziny, które nauczyciele realizują ponad tygodniową normę czasu pracy, czyli ponad 40 godzin pracy w tygodniu. Ta sytuacja występuje zazwyczaj w czasie wycieczek szkolnych.
Samorządowcy rozumieją sytuację pedagogów. Nie można już oczekiwać, by nauczyciele traktowali wycieczki jako zajęcia w ramach zwykłych obowiązków.
Problem ma być przedmiotem obrad zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycielki. Posiedzenie zaplanowano na 6 czerwca. To tam ma zostać omówione, jak rozliczać godziny nadliczbowe nauczycielek podczas wycieczek szkolnych.
Na razie pozostaje czekać na decyzje Ministerstwa Edukacji Narodowej i dodatkowe środki z budżetu państwa.