Czy można nie zdać do następnej klasy przez ocenę z zachowania? Tak! Przepisy mówią jasno

Każda mama martwi się o oceny swojego dziecka, ale czy wiesz, że ocena z zachowania ma zupełnie inne zasady niż oceny z przedmiotów? Sprawdźmy, kiedy naganne zachowanie może zagrozić promocji do następnej klasy.
Czy można nie zdać do następnej klasy przez ocenę z zachowania? Tak! Przepisy mówią jasno
Czy można nie zdać do następnej klasy przez naganne zachowanie? Tak! Fot. iStock/KatarzynaBialasiewicz
29.05.2025
Aneta Zabłocka

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ocena klasyfikacyjna zachowania nie ma wpływu na oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych ani na promocję do klasy programowo wyższej lub ukończenie szkoły. To oznacza, że dziecko z oceną naganną z zachowania może normalnie przejść do następnej klasy, jeśli ma odpowiednie oceny z przedmiotów.

Jednak nie zawsze tak było, a w niektórych sytuacjach naganne zachowanie nadal może mieć konsekwencje.

Kiedy naganne zachowanie może blokować promocję?

Istnieje jeden konkretny przypadek, kiedy zachowanie może wpłynąć na promocję. Uczeń, któremu w danej szkole po raz trzeci z rzędu ustalono naganną roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania, nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej, a uczeń klasy programowo najwyższej w danym typie szkoły nie kończy szkoły.

Dodatkowo, rada pedagogiczna może podjąć uchwałę o niepromowaniu do klasy programowo wyższej lub nieukończeniu szkoły przez ucznia, któremu w danej szkole po raz drugi z rzędu ustalono naganną roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania.

Jak wyglądają zasady w praktyce?

W rzeczywistości większość szkół bardzo rzadko korzysta z możliwości niepromowania za naganne zachowanie. W obowiązującej obecnie Ustawie prawo oświatowe nie wpisano oceny zachowania jako jednego z kryteriów przyjęcia do szkoły średniej, więc jej wpływ jest mocno ograniczony.

Zasady są następujące:

  • pierwsza naganna ocena – ostrzeżenie dla ucznia i rodziców,
  • druga naganna ocena z rzędu – rada pedagogiczna może (ale nie musi) podjąć uchwałę o niepromowaniu,
  • trzecia naganna ocena z rzędu – automatyczny brak promocji.

Czerwony pasek i inne konsekwencje

Chociaż naganna ocena z zachowania rzadko blokuje promocję, ma inne konsekwencje. Niska ocena zachowania uniemożliwia otrzymanie świadectwa z czerwonym paskiem, zamyka drogę do najlepszych szkół średnich. Do otrzymania promocji z wyróżnieniem potrzebna jest bardzo dobra lub wzorowa ocena z zachowania.

Zmiany w przepisach na przestrzeni lat

Warto wiedzieć, że przepisy dotyczące wpływu oceny zachowania na promocję zmieniały się wielokrotnie. W 2010 roku minister edukacji Katarzyna Hall zapowiadała zniesienie repetowania za złe zachowanie, argumentując, że nie ma powodu, żeby ucznia, który ma dobre oceny, ale źle się zachowuje, zostawiać na drugi rok w tej samej klasie.

Wcześniej, powtarzanie roku za złe zachowanie wprowadził minister Roman Giertych w kwietniu 2007 roku, wydając rozporządzenie, że uczeń, który otrzyma na koniec roku szkolnego po raz drugi z rzędu ocenę naganną z zachowania, może być decyzją rady pedagogicznej zostawiony na drugi rok w tej samej klasie.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie