Kiedy dziecko może zostać samo w domu? Sprawdź, co mówią przepisy

Kiedy dziecko może zostać samo w domu? Odpowiedź na to pytanie nastręcza trudności nawet ekspertom od prawa - otóż zgodnie z polskim prawem, w zależności od kodeksu, są aż trzy możliwości - dziecko może zostać samo w domu:
Przyjrzyjmy się bliżej przepisom. Art. 106 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń jasno mówi, że "Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany."
Oznacza to, że dziecko NIE MOŻE pozostać bez opieki w wieku do 7 lat. Ale prawo administracyjne ustawą z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa podaje, że "zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza". Czyli tutaj prawo mówi, że rodzicom dziecka do lat 8 przysługuje wolne, jeśli nie mają możliwości umieścić dziecka w placówce opiekuńczej.
A to nie koniec - kodeks cywilny, artykułem 12 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. (art. 426) sugeruje, że "nie mają zdolności do czynności prawnych osoby, które nie ukończyły lat trzynastu, oraz osoby ubezwłasnowolnione całkowicie" i dalej, że "małoletni, który nie ukończył lat trzynastu, nie ponosi odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę".
Wiele zależy od dojrzałości dziecka, natomiast pewne jest, że do ukończenia 7. roku życia dziecko nie może zostać bez opieki. Dopiero po tym czasie rodzic może zacząć rozważać pozostawienie malca samego.
Ale nie jest to takie oczywiste - dzieci rozwijają się różnie, każde w swoim tempie i każde ma inny temperament... Pomysły i dojrzałość emocjonalna również mają ogromne znaczenie. Wiele dzieci nie jest gotowych, żeby zostać samodzielnie w domu bez nikogo. A zostawienie ich nagle może wywołać traumę.
Przede wszystkim trzeba zacząć małymi kroczkami. Dziecko można zostawić najpierw na 10 minut, potem na 30 minut, na godzinę... Zostawiając dziecko samo w domu zawsze należy przypomnieć mu zasady, czyli:
Każde dziecko, podobnie jak każdy dom, są inne, więc trzeba dopasować zasady bezpieczeństwa indywidualnie. I należy być gotowym na zniszczenia, problemy i telefony od dziecka. Mały człowiek dopiero się uczy, więc trzeba być wyrozumiałym.
Nie wychodź, jak dziecko śpi. Po obudzeniu nie będzie wiedziało, gdzie jest rodzic i może wpaść w panikę. Nie oczekuj, że dziecko zrobi coś w kuchni - przygotuj mu jedzenie, zabroń samodzielnie kroić nożem (jeśli dziecko jest jeszcze małe), nie pozwalaj korzystać z kuchenki, a jedyni z mikrofalówki. I pamiętaj, że dziecko samo w domu może się nudzić, więc ustalcie od razu zasady oglądania telewizji.