Niewiele osób wie, że tego zdania nie powinno mówić się dziecku

Mnóstwo rodziców popełnia ten błąd.
Niewiele osób wie, że tego zdania nie powinno mówić się dziecku
fot. Istock/ Kuzmichstudio
02.03.2025

Każdy rodzic chce, by jego dziecko wyrosło na mądrego człowieka i żeby nigdy nie wątpiło, jak bystre jest. W związku z tym wiele osób często powtarza swoim maluchom, że „są mądre”. I choć zdanie to brzmi niewinnie, w rzeczywistości takie nie jest. Dlaczego? Szczegóły zdradza profesor Jo Boaler, ekspertka z Uniwersytetu Stanforda.

Przeczytaj też: Rodzice nierzadko faworyzują swoje dzieci. Badania jasno wskazują, które konkretnie

Dlaczego nie powinno się powtarzać dziecku, że jest mądre?

Specjalistka w dziedzinie wychowania, Jo Boaler, wyznaje, że hasło „jesteś mądry” powinniśmy w komunikacji z dzieckiem omijać szerokim łukiem. Dlaczego? Według ekspertki może ono przynieść efekt odwrotny do pożądanego. Maluch może bowiem nauczyć się utożsamiać swoją wartość z wrodzoną inteligencją, a nie również z wysiłkiem i wytrwałością w dążeniu do celu. Istnieje więc obawa, że pociechy, które często słyszą, że „są mądre”, będą unikać wyzwań w strachu przed porażką, która mocno może wpłynąć na obniżeni ich samooceny. Brak sukcesu będzie więc przez nie traktowane jak duże zło, a nie lekcja czy motywacja do dalszego działania.

Co zatem można mówić, gdy chce się pochwalić dziecko i budować jego pewność siebie? Zamiast stwierdzać, że jest mądre, warto docenić staranie i pracę wykonaną podczas realizacji zdania. Przykłady? „Możesz być z siebie dumna; jak uzyskałaś taki efekt? Jak się czujesz z takim świetnym wynikiem? Widziałam, jak dużo pracy włożyłaś w naukę. Gratulacje!”.

Źródło: RMF FM  

Przeczytaj też: Twoje dziecko mówi w kółko o fekaliach? Nauczycielka radzi, jak sobie poradzić z tym etapem

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie