Jak nauczyć dziecko dyscypliny?

Jakich błędów nie popełniać? Sprawdź!
Jak nauczyć dziecko dyscypliny?
fot. istock.com
10.06.2024
Katarzyna Lemanowicz

Wychowanie to wyzwanie, na pewno o tym wiesz. Chcesz robić to jak najlepiej, ale także popełniasz błędy - jak każdy. Warto nad sobą pracować i starać się popełniać błędów jak najmniej. Nawet najlepszym zdarza się wybuchnąć, jednak przede wszystkim trzeba wziąć głęboki oddech i przypomnieć sobie, że wybuch złości na pewno nie jest właściwym kierunkiem. Chcesz nauczyć dziecko posłuszeństwa? Zacznij od siebie i sprawdź, jakie błędy rodzice popełniają najczęściej.

Chcesz dziecko nauczyć dyscypliny? Nie popełniaj tych błędów!

Bardzo często rodzicom zdarza się mylić dyscyplinę z karaniem. Otóż celem dyscypliny jest wyznaczanie granic i wskazywanie właściwego zachowania. Aby malucha zdyscyplinować, wcale nie jest potrzebne karanie. Twoim zadaniem jest jasne sprecyzowanie zasad i tłumaczenie dziecku czego oczekujesz. Twoje zachowane ma pomóc dziecku w podejmowaniu właściwych decyzji i wyborów. Opanowanie i spokojne tłumaczenie, przełożą się na lepsze zrozumienie danej sytuacji przez dziecko znacznie szybciej, niż stanie w kącie. Twój przykład będzie uczył dziecko, jak rozwiązywać trudne sytuacje. Nerwy, frustracja i krzyk sprawiają, że dziecko z całej sytuacji zrozumie jedynie tyle, że nie umiesz nad sobą panować.

Inną kwestią, często związaną z wybuchami złości rodzica, jest brak szacunku dla dziecka. Krzyk, surowy ton czy obrażanie dziecka są oznaką braku szacunku. Jednak jeśli chcesz, by maluch okazywał ci szacunek, musisz także szanować wybory i zdanie tego małego człowieka, nawet jeśli się z nimi nie zgadzasz. Krzyk wywołuje strach u dziecka. Pokazywanie kto jest "silniejszy" i ważniejszy w trudnej sytuacji nie pomaga zrozumieć danej sytuacji, a jedynie zapewnia dziecko, że większy ma racje.

fot. istock.com

Warto zauważyć, że często rodzice reagują nie adekwatnie do danej sytuacji. Ciężki dzień czy nadwyrężona cierpliwość sprawiają, że wkurzasz się znacznie bardziej i jesteś w stanie powiedzieć o kilka słów za dużo. Frustracja, która narasta z różnych przyczyn, wylana na dziecko nie jest metodą, by zdyscyplinować malucha. Gdy czujesz złość, usiądź, ochłoń i zastanów się spokojnie nad zachowaniem dziecka - czy faktycznie jest o co się złościć aż tak. Spójrz na chłodno na sytuację z perspektywy i porozmawiaj z dzieckiem, co źle zrobiło, zamiast wylewać żale.

Celem każdego rodzica jest nauczenie dziecka właściwego postępowania. Niestety rodzicom często zdarza się wymagać zbyt wiele, a co za tym idzie ciągle negować dziecko - Nie rusz, nie tak, nie, przestań, zostaw. Zbyt duża ilość negatywnych komunikatów sprawia, że maluch przestaje słuchać, a po pewnym czasie może nawet dojść do wniosku, że i tak jest zły i wszystko robi nie tak. Warto pozytywnie wzmacniać dobre zachowania, jest to dużo bardziej skuteczne.

Inną kwestią, jest to, że rodzice nie precyzują konkretnie, czego oczekują od dziecka. Rozmawiają jak z drugim dorosłym, używają pytań, sarkazmów, ironii, które dla dziecka są zupełnie niejasne. Konstruuj proste, krótkie komunikaty, bez zbędnych słów. Jeśli się złościsz i zaczynasz dużo mówić, dziecko gubi się w potoku słów. Dla nieco starszego malucha możesz wprowadzić tablicę motywacyjną - to bardzo jasna i przejrzysta forma pokazująca czego oczekujesz od dziecka.

Pamiętaj, że tego czego oczekujesz od dziecka, musisz najpierw wymagać od siebie. Nie chcesz by dziecko rzucało się na podłogę krzyczało - nie krzycz, chcesz szacunku- szanuj innych (w tym dziecko). Zdarzają się gorsze dni, ważne byś umiała dziecku pokazać, jak wybrnąć z takiej sytuacji. To będzie miało olbrzymi wpływ na to jak dziecko w przyszłości będzie sobie radziło z trudnymi sytuacjami.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie