Jak wyjść z placu zabaw bez histerii?

Koniec zabawy może być dla dziecka powodem dla frustracji. Podpowiadamy, jak sobie radzić!
Jak wyjść z placu zabaw bez histerii?
fot. istock.com
10.06.2024
Katarzyna Lemanowicz

Zakończenie zabawy i próba powrotu do domu to często nie lada wyzwanie dla rodziców. Maluch, którego próbujesz zabrać z piaskownicy, może bardzo głośno sprzeciwiać się twojemu pomysłowi. Nie raz płacz, krzyki, a nawet pokładanie się czy histeria towarzyszą niektórym rodzicom nawet codziennie. Niektórzy oszukują, próbują siłą, krzyczą, szantażują, przekupują jedzeniem. Tymczasem nie musisz się męczyć! Podpowiadamy, jak można zrobić to bezboleśnie! Przede wszystkim warto wiedzieć, że dla dziecka, które świetnie się bawi, nagły koniec nie jest przyjemny, jest to coś niespodziewanego i z pewnością wbrew woli. Zanim będziesz musiała opuść plac zabaw, oswój malucha z tym, że koniec zabawy jest nieubłagany.

Jak wyjść z placu zabaw bez histerii?

Maluszek nie ma poczucia czasu i nie zna się na zegarku, jednak możesz mu w tym pomóc. 10 minut przed wyjściem uprzedź dziecko, że jeszcze zostało np. 10 minut zabawy. Co jakiś czas pokazuj na palcach "kurczący" się czas na zabawę. Odliczanie i zmniejszająca się ilość pokazywanych palców początkowo będzie abstrakcyjna. Z czasem dziecko zapamięta, co to oznacza pod warunkiem, że konsekwentnie po odliczeniu opuścisz plac zabaw i nie będziesz przedłużać. Możecie też wspólnie ustawiać minutnik, gdy zadzwoni - czas do domu.

Odliczanie czasu do wyjścia z placu zabaw

Warto także pod koniec odliczania przypomnieć dziecku, że czas się kończy i ma właśnie szansę na ostatni zjazd na zjeżdżalni czy bujnięcie na huśtawce. To będzie dodatkowy wyraźny znak, że już koniec zabawy.

fot. istock.com

Jak ułatwić dziecku opuszczenie placu zabaw?

Aby ułatwić dziecku opuszczenie placu zabaw pożegnajcie się z dziećmi i z zabawkami - pa pa huśtawko, pa pa karuzelo, pa pa placu zabaw. Maluchowi będzie łatwiej zrozumieć, że to koniec, jednocześnie dziecko skupi się na tym co chce pożegnać. Możecie dodać np. do zobaczenia jutro, by uspokoić malucha, że jutro na pewno tam wrócicie.

Warto także wiedzieć, że bardzo zmęczone dziecko będzie bardziej marudne i płaczliwe oraz dużo trudniej będzie mu opuścić plac zabaw. Staraj się wdrażać plan ewakuacji, gdy zauważysz pierwsze oznaki zmęczenia bez zbędnego przeciągania.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie