Masz uparte dziecko, a może rozpuszczone? Sprawdź!

Idealnych dzieci nie ma, jak i idealnych rodziców.
Masz uparte dziecko, a może rozpuszczone? Sprawdź!
fot. istock.com
23.05.2024
Katarzyna Lemanowicz

Każdy z nas rodziców stara się wychować dziecko, jak najlepiej potrafi. Coraz więcej mówi się o tym, że dziecko ma swój charakter i może mieć swoje zdanie, a także, że należy je szanować. Pielęgnujesz to u dziecka, by w przyszłości było pewne siebie i wiedziało, czego chce. A może dajesz dziecku wszystko co najlepsze, bo możesz i chcesz. Jednak nie trudno przekroczyć cienką granicę.

Gdy dziecko rządzi całą rodziną...

To maluch decyduje gdzie i kiedy wyjdziecie, czy wolno ci się wykąpać i co będziecie jeść. Owszem warto uczyć dziecka dokonywania wyborów, ale nie może być tak, że dziecko decyduje o wszystkich członkach rodziny. Rodzic nie może zapominać kto jest rodzicem i kto podejmuje decyzje, uleganie dziecku dla świętego spokoju jest dużym błędem. Bądź konsekwentna i pewna siebie informując dziecko o tym, co teraz będziecie robić. W przypadku mniejszych dzieci, które robią wszystko na przekór rodzicom, warto dać wybór, ale zawsze na zasadach rodzica.


fot. istock.com

Co zrobić, gdy dziecko lekceważy nasze zdanie?

Masz wrażenie, że twoje dziecko słyszy wybiórczo, a szczególnie nie słyszy tego, o co prosisz? Drogi rodzicu najprawdopodobniej nie nauczyłeś swojego malca słuchania i niestety jest to objaw rozpuszczenia. Takie maluchy są egoistyczne i samolubne i nie zwracają uwagi na prośby i potrzeby innych. Zamiast krzyków, spróbuj opracować nad tym, w jaki sposób mówisz do dziecka.

Małe dzieci mają problemy z wyrażaniem emocji i często, gdy coś nie idzie po ich myśli, denerwują się, a ponieważ nie rozumieją co się z nimi dzieje i nie potrafią, tego opisać często okazują niezadowolenie w sposób najgorszy z możliwych. Jednak jeśli dziecko kładzie się na podłodze, krzyczy i reaguje źle na każde twoje "Nie" i próbuje wymusić zmianę decyzji, to bardzo ważny znak. Dziecko, które nie zna granic, czuje się zagubione, a w konsekwencji próbuje zwrócić na siebie uwagę. Jeśli dziecko często reaguje w ten sposób, poświęć dziecku więcej czasu tłumacząc zasady, zawczasu np. wchodząc do centrum handlowego, ustalcie zasady na dziś i przypominaj o tym, co jakiś czas np. dziś nie kupujemy żadnych zabawek albo dziś możesz wybrać jedną rzecz. Kluczem do sukcesu jest spokój i cierpliwość. Maluch, któremu do tej pory udawało się wymuszać będzie się złościć, że "zasady" uległy zmianie.

Rodzic prosi i błaga dziecko

Rozpieszczone maluchy, gdy emocje biorą górę, często także dążą do poczucia władzy. Kiedy osiągają cel? Gdy rodzic błaga dziecko, by coś zrobiło. Mów do dziecka z przekonaniem i pewnością siebie, ale spokojnie. Nie możesz pozwolić, by maluch był nieugięty, a ty się gimnastykujesz, by iść mu na rękę.

Pamiętaj, dziecku nie stanie się krzywda, jest to konieczne dla dobra dziecka.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie