Jak poradzić sobie z agresywnym dzieckiem?

W ogóle skąd się bierze agresja u dziecka?
Jak poradzić sobie z agresywnym dzieckiem?
fot. istock.com
16.05.2024
Katarzyna Lemanowicz

Każda z mam odwiedzających piaskownicę, nie raz była świadkiem złego zachowania. Gorzej, jeśli była świadkiem złego zachowania swojego dziecka i nie wie co z tym zrobić. Sypanie piaskiem w oczy, walenie łopatką czy szarpanie się przy huśtawce, może i w pisane są w naukę społecznych zachowań na placu zabaw. Ale co gdy zauważasz, że jest tego zbyt wiele. Na szczęście, jest parę rzeczy, które możesz zrobić, aby radzić sobie z agresją dziecka. Jednak bądź gotowa na krzyki.

Jak poradzić sobie z agresją dziecka?

Usuń dziecko z problemowej sytuacji: Jeśli maluch rzuca piaskiem, wprowadź zakaz zabawy w piaskownicy. Jeśli gryzie dzieci, ma siedzieć z tobą i nie może bawić się z dziećmi. Rzuca klockami? Bierzesz na kolana koniec zabawy. Zasadniczo z każdej sytuacji jesteś w stanie zabrać dziecko, sadzając na kolana. Pamiętaj zawsze by wytłumaczyć, co się stało.

Mów prostym językiem: "Nie rzucaj piaskiem" lub "Nie gryziemy ludzi" wystarczy. Nie dodawaj zbędnych słów, które i tak dziecku umkną. Następnie zwróć uwagę, że maluch komuś sprawił ból lub przykrość. Bądź gotowa także na odpowiedź, że dziecko to, co zrobiło, zrobiło celowo. Powtórz wtedy, że nie może krzywdzić ludzi.

fot. istock.com

Idź do domu: Dziecko, które gryzie inne dzieci, najprawdopodobniej jest śpiące, głodne, spragnione, przestymulowane. Zastanów się, czy ostatnia noc była spokojna, kiedy maluch jadł. Usunięcie powyższych "problemów" w przyjaznym domowym zaciszu może uspokoić malucha.

Przeanalizuj waszą sytuację życiową: Zastanów się, czy w waszym życiu mają miejsce jakieś zmiany i zawirowania: pojawienie się rodzeństwa, przeprowadzka, rozwód, nowa opiekunka. Wszystkie zmiany mogą wywoływać u dziecka negatywne zachowania.

Pamiętaj, to normalne: Dzieci przechodzą różne fazy rozwoju. Niektóre maluchy są bardziej skłonne do gryzienia, inni rzucają piaskiem, by zobaczyć, jaka będzie reakcja innych. To normalne zachowania dziecięce, na które musisz reagować i nie mogą być pozostawione "bo on tak ma". Nie bądź jednak zbyt surowa.

Nie bij! Bicie dziecka jest niedopuszczalne, tym bardziej za zachowania normalne dla dzieci. W dodatku argument siły naprawdę nie działa, gdy chcesz opanować agresywne dziecko. Pokazujesz w ten sposób, że silniejszy ma rację.

Nie trać panowania nad sobą: Twoje dziecko potrzebuje, byś była opanowana, by mogło "przetworzyć" sytuację, która właśnie miała miejsce. Wrzaski i krzyki wystraszą tylko dziecko i skomplikują sytuację. Weź głęboki oddech, jeśli potrzebujesz, odejdź na chwilę. Dopiero jak jesteś spokojna omów to, co się stało. Nie bój się mówić, że się zdenerwowałaś.

Nie obwiniaj siebie: To nie dlatego, że jesteś słabym rodzicem, że zwiodłaś w wychowaniu. Wszystkie dzieci biją, gryzą, rzucają rzeczami. Jedni bardziej, inni mniej. Ty widzisz swoje dziecko non stop, więc często wydaje ci się najbardziej niegrzecznym dzieckiem na ziemi. Twoje dziecko ma prawo uczyć się zasad, rozwijać, poznawać emocje. Wszystkie małe dzikuski są dobre, ale potrzebują kochającego rodzica, który pokieruje ich na właściwy tor.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie